Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Faverolle

Historia i wygląd

Fawerolka wywodzi się ze wsi Faverolles w północnej Francji, gdzie została wyhodowana przez skrzyżowanie kilku ras: Dorking, Brahma, Crevecoeur, Houdan, Coucou de Rennes i możliwe, że też Kochina! Pierwszy opis standardu rasy pochodzi z 1893 r., a odmiana łososiowa została opisana w 1895 r. Rasa została wyhodowana specjalnie dla mięsa, lecz przy okazji składa dobrą liczbę jaj rocznie. Kurczaki rasy Faverolle mają szerokie, kwadratowe ciało o małych skrzydłach, pojedynczy grzebień postawiony na sztorc, krótką szyję, brodę oraz skarpetki na skokach. Głowa jest szeroka, a oczy czerwonawo-rdzawe. Różowawe skoki są pokryte nielicznymi piórami, które koncentrują się na palcu przeciwstawnym. Mają 5 palców, piąty jest skierowany ku górze.

Zachowanie i hodowla

Fawerolki są ciche, przyjazne, delikatne i mogą obdarzyć swojego właściciela naprawdę wielkim uczuciem, stąd są świetne dla dzieci. Są z natury czujne i aktywne, a kury łatwo stają się kwoczkami i matkami. Będą także składać jaja nawet w ciągu zimy. Pisklęta dojrzewają szybko na dobrej paszy i już od młodego wieku chętnie polują. Bardzo dobrze sobie radzą na zamkniętych wybiegach, a, ponieważ nie latają, ogrodzenie wybiegu nie musi być zbyt wysokie. Lepiej sobie radzą na mokrej trawie niż kurczaki o gęstszym upierzeniu na nogach, ale bardzo cierpią, gdy zaatakuje je świerzbowiec nożny, który wywołuje u nich koszmarne podrażnienie skóry. Potrzebują paszy bardzo dobrej jakości, aby uzyskać z nich jak najwięcej mięsa. Koguty potrafią ważyć ok. 5 kg, co czyni z nich idealnego gościa głównego na rodzinnym obiedzie. Mały grzebień oraz grube upierzenie czynią z nich rasę bardzo odporną na ataki zimy. Jak wiele innych ciężkich ras kur, Faverolki są uległe i mogą być dręczone przez kury innych ras, jeśli się je trzyma razem. Żyją około 5-7 lat.

Odmiany

Istnieją trzy różne odmiany: prawdziwe francuskie Fawerolki, a także niemieckie i angielskie Fawerolki, które występują w następujących kolorach: czarny, niebieski emarginowany, złoty, kukułkowy, kreskowany w jodełkę, łososiowy, biały.

Status

Bardzo rzadka rasa.

Powiązane produkty

Faverolle Pictures

Faverolle na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Faverolle nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Faverolle

Ta rasa nie dorobiła się jeszcze żadnych opinii. Kliknij tutaj, aby zostawić swoją.