Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Marsh Daisy

Historia i wygląd

Hodowcy John Wright i Charles Moore z hrabstwa Lancashire w północno-zachodniej Anglii stworzyli rasę Marsh Daisy (ang. bagienna stokrotka) dzięki skrzyżowaniu ze sobą wielu ras w latach 1880-1913. Na tę mieszankę na pewno składały się samczyk miniaturowego bojowca staroangielskiego, samica cynamonowego bojowca malajskiego, krzyżówka czarnej kury hamburskiej i białego leghorna, bojowca Pit Game Cock oraz sycylijskiej rasy Buttercup. Marsh Daisy świetnie sobie radzi na podmokłym gruncie - stąd zresztą pochodzi jej nazwa; wymyślił ją Charles Moore, gdy po raz pierwszy zobaczył tę kurę na podmokłym terenie gospodarstwa Johna Wrighta. Myślano, że rasa całkowicie wyginęła, ale w latach 70’ XX wieku odkryto jedno stado tych kur na terenie hrabstwa Somerset w Kornwalii, które do dziś istnieje. Nie zmienia to jednak faktu, że rasa jest cały czas na krawędzi wyginięcia. To małe ptaki jak na rasę ciężką i znane są w kilku odmianach upierzenia, ale wszystkie łączy duży grzebień różyczkowy, białe zausznice, bladozielone nogi oraz pazury w kolorze rogu. Ogon znajduje się pod kątem 45° do korpusu, a pierś jest ładnie zaokrąglona. Ptaki te w budowie bardzo przypominają bojowce. Upierzenie samców jest złote przechodzące w czerwień, następnie w czerń w kierunku ogona, a sam ogon posiada czarne sierpówki. Samice są złoto-czerwono-zielone z orzechowo-czarnymi piórami na karku. Oczy są czerwone, a różyczkowy grzebień jasnoczerwony. Jest to doskonała rasa mięsna, której mięso ma niebywałe walory smakowe. Marsh Daisy nie posiada wersji miniaturowej.

Zachowanie i hodowla

Marsh Daisy to wytrzymały ptak, doskonale przystosowany do wolnych wybiegów, który świetnie poluje. Marsh Daisy są długowieczne i niezłe z nich nioski, które składają jaja w kilku różnych odcieniach kremowego. Łatwo też się kwoczą. Mają wyprostowaną postawę, są aktywne i świetnie przystosowane do polowania na podmokłym gruncie. Przez praktyki endogamii w czasach, gdy hodowla prawie nie istniała, koguty często chorują na serce i wiele z nich nie dożywa 3 lat życia. Samce ważą ok. 2,7-3,2 kg, a samice 2,3-2,7 kg.

Odmiany

Brązowa, złoto-czerwono-zielona i złota. Istniały także odmiany czarna i biała, ale te w trakcie hodowli zanikły i można je uważać za wymarłe. Odmiana złoto-czerwono-zielona jest obecnie odmianą najpopularniejszą.

Status

Bardzo rzadka rasa.

Powiązane produkty

Marsh Daisy Pictures

Marsh Daisy na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Marsh Daisy nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Marsh Daisy

Ta rasa nie dorobiła się jeszcze żadnych opinii. Kliknij tutaj, aby zostawić swoją.