Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Kura hamburska

Średnia ocena rasy (1 Reviews)

Wygląd
Czy jest przyjacielska?
Wytrzymałość / Odporność
Ilość jaj
Nadaje się do ogrodu?

Historia i wygląd

Nikt dokładnie nie wie, skąd wzięła się kura hamburska, choć najprawdopodobniej wyhodowano ją gdzieś pomiędzy Wielką Brytanią, Holandią i Niemcami. Odmiana cętkowana została opisana ok. 300 lat temu w Wielkiej Brytanii na terenie hrabstwa Yorkshire pod nazwą kury bażanciej i charakteryzowała się głową o klasycznej budowie, białych małżowinach oraz łukowatych wzorach na upierzeniu. Przez to łukowane upierzenie w hrabstwie Lancashire nazywano je księżycówkami (ang. Mooney) i miały one widoczne czarne łuki na białym upierzeniu oraz czerwone zausznice. Księżycówki były lepszymi nioskami oraz nieznacznie dominowały rozmiarem nad kurami bażancimi. Czarne kury bażancie pojawiają się natomiast w źródłach z północnej części Anglii już w 1702 r. Kura hamburska była znakomitą w tym czasie nioską, lecz dziś hoduje się ją głównie jako drób ozbobny. To ptaki o ogromnym wdzięku, zwartej budowie ciała oraz szerokich, płaskich ramionach. Mają długi, ładnie rozpostarty ogon, pięknie zaokrągloną pierś oraz duże skrzydła, które trzymają ładnie złożone przy ciele. Krótki dziób jest lekko łukowaty, a różyczkowy grzebień średniej długości ładnie się transformuje na końcu w jeden długi wypustek. Zausznice są gładkie, okrągłe i płaskie, dzwonki są także okrągłe i gładkie. Szyja w pełni opierzona. Nieopierzone, szczupłe skoki kończą się 4 palcami.

Zachowanie i hodowla

Hamburki są dobrymi nioskami, składają dość małe białe jaja, zwłaszcza w swojej wersji miniaturowej. Odmiana miniaturowa składa jednak więcej jaj niż jej większa siostra. Pisklęta są aktywne, szybko się pierzą i szybko dorastają. Dzięki swojej aktywnej naturze, kury hamburskie najlepiej się czują na wolnym wybiegu, bardzo dobrze latają i mogą jednorazowo przelecieć spory dystans, stąd ogrodzenie / woliera musi być dostosowane do ich możliwości. Można je trzymać w wolierze lub na wybiegu, lecz muszą być one odpowiednich rozmiarów, aby kurczaki tej rasy były szczęśliwe. Hamburki szybko się nudzą, a nudę mogą zabijać dręcząc inne kury, co może powodować bójki i rany. One po prostu kochają mieć przestrzeń i polować. Lubią też grzędować na drzewach. Nie ma co ukrywać, że dzikusy z nich i niełatwo je oswoić, ale też bardzo szybko uczą się rozpoznawać swojego właściciela i odróżniać go od obcego. Na niedzielny obiad się za bardzo nie nadają, a to przez szarą skórę, która nie robi najlepszego wrażenia na talerzu. Koguty ważą ok. 2,3 kg, a kury ok. 1,8 kg.

Odmiany

Czarna, złota kreskowana, srebrna kreskowana, złota cętkowana, srebrna cętkowana. Różne odmiany kolorystyczne mają również inne rozmiary. Odmiany kreskowane charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i delikatną budową ciała, podczas gdy odmiany czystych kolorów oraz cętkowane są odrobinę pulchniejsze. Ptaki o ciemniejszym upierzeniu mają brązowawo-czerwone oczy, podczas gdy odmiany jaśniejsze mają oczy czerwonawo-rdzawe. Nogi są szaro-niebieskie.

Powiązane produkty

Kura hamburska Pictures

Kura hamburska na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Kura hamburska nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Kura hamburska (1 z 1)

4 gwiazdki:
0
3 gwiazdki:
0
2 gwiazdki:
0
1 gwiazdka:
0

Piękne, ale nie lubią trzymania na rękach!!! - Hania,

Wiedzą, gdzie mieszkają, nie uciekają mimo że mamy hektar gospodarstwa agroturystycznego i w płocie jest kilka dziur. Ale nie lubią być na rękach, piszczą, jak je oglądamy. Dużo jajek i dużo zachwytów od naszych gości, że są piękne.