Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Manx Rumpy Kurczaki

Historia i wygląd

Manx Rumpy wywodzi się z Zatoki Perskiej i znany jest wśród hodowców także jako bojowiec bezogoniasty (ang. Rumpless Game). Swoją nazwę kury Manx Rumpy zawdzięczają bezogonowym kotom Manx, które pochodzą z brytyjskiej wyspy Isle of Man i gdzie również kury znalazły swój nowy dom. Istnieje jeszcze jedna bezogoniasta rasa kurczaków na Karaibach, poza omawianymi w niniejszym przewodniku rasami bezogoniastymi z Belgii czy Araucany z Ameryki Południowej. Manx Rumpy to jedna z tych kilku ras, które są prawdziwie bezogoniaste, razem z Araucaną i brodaczem ewerberskim - nie posiadają kości pygostylu, nie mają ogona jako takiego, a to właśnie stamtąd wyrastają sterówki i sierpówki.

Zachowanie i hodowla

Manx Rumpy to dobre nioski i tak samo dobre matki. Składają małe brązowe jaja, ale z powodu obecności jednego recesywnego genu w ich genomie mogą także składać jaja o kolorze niebieskim, białym lub zielonym, choć jest to naprawdę rzadkie (być może w grę wchodzi krzyżówka z Araucaną gdzieś w pomroce dziejów). Istnieje też wersja miniaturowa tej rasy i z roku na rok zyskuje ona na wystawach coraz większą popularność. Jej większa siostra jest jednak ciągle rzadkością wśród europejskich hodowców. To sprytne ptaki, pełne charakteru, odważne i dociekliwe, choć jednocześnie mogą być dość hałaśliwe, zwłaszcza gdy składają jaja! Gdy je oswoić, to są świetnym dodatkiem do stada, jeśli pozwolić im wyjść na wolny wybieg. Jeśli nie ma innego sposobu, poradzą sobie też na zamkniętym wybiegu lub wolierze, ale najszczęśliwsze będą, jeśli im pozwolić polować w trawie - w tym sprawdzają się najlepiej.

Koguty ważą między 2,3 a 2,7 kg, natomiast kury między 2 a 2,5 kg.

Odmiany

Czerwono-czarna, czarna, złoto-czerwono-zielona, brązowo-czerwona, szara i kukułkowa.

Status

Bardzo rzadka rasa.

Powiązane produkty

Manx Rumpy Pictures

Manx Rumpy na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Manx Rumpy nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Manx Rumpy

There are not yet any reviews for this breed. Click here to write one.