Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Czy Twoje kurczaki mają świerzbowca nożnego?

Choroba tzw. wapiennej nóżki jest spowodowana zakażeniem świerzbowcem nożnym (Knemidocoptes mutans L.), który zagłębia się pod łuskami na nogach kurczaka. Uszkodzona tkanka odpada, a tym się właśnie żywi pasożyt.


Znaki ostrzegawcze i objawy

  • Odstające łuski na nogach
  • Zrogowaciałe nogi
  • Utykanie (w szczególnie ostrych przypadkach)
  • W początkowym stadium choroby, skóra na nogach będzie podrażniona. Od tego momentu do chwili, w której łuski zaczną odpadać, może minąć kilka miesięcy.

Jak sobie poradzić ze świerzbowcem nożnym?

Świerzbowca można się pozbyć dzięki preparatom, które jednocześnie przynoszą ukojenie i zabijają pasożyta. Masz tutaj do wyboru wiele produktów; w Omlet sprzedajemy kilka z nich, między innymi płyn Johnsons Scaly Leg Lotion. Jeszcze podczas kuracji oraz po jej zakończeniu, gdy objawy infekcji ustąpią, możesz używać środków odstraszających w sprayu jako środek zapobiegawczy. Jeśli objawy występują tylko u jednego ptaka, wszystkie Twoje kurczaki powinny obowiązkowo przejść kurację, ponieważ świerzbowiec nożny jest wyjątkowo zaraźliwy i, jeśli jeden z ptaków go ma, to możesz bezpiecznie założyć, że mają go wszystkie. Innym sposobem radzenia sobie z chorobą jest zanurzanie nóg kurczaków w spirytusie kosmetycznym trzy razy w tygodniu, a potem smarowanie kończyn wazeliną, aby odciąć pasożytowi dostęp powietrza i jednocześnie zmiękczyć skórę. Warto także wzmocnić kurację, stosując posypki na pasożyty takie jak proszek Diatom, które możesz rozsypać wokół wybiegu i w kurniku. Omlet oferuje całą gamę produktów Diatom oraz środków na świerzbowca; kliknij tutaj, aby zobaczyć naszą aktualną ofertę.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy