Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Ixworth

Historia i wygląd

Pewien hodowca o nazwisku Reginald Appleyard rozpoczął hodowlę rasy Ixworth we wsi Ixworth w hrabstwie Suffolk w Wielkiej Brytanii. Proces kształtowania rasy zakończył w 1939 r., gdy po raz pierwszy pokazał swoje kury publicznie. Jest to ten sam człowiek, który wyhodował rasę kaczki Srebrny Appleyard. Idea, jaka mu przyświecała, polegała na wyhodowaniu kury mięsnej, która jednocześnie składałaby dobrą liczbę jaj. W tym celu skrzyżował ze sobą bojowca staroangielskiego, brązową biało nakrapianą odmianę bojowca indyjskiego, białą odmianę sussex, białego orpingtona i białą minorkę. Rasa, jaką otrzymał w rezultacie hodowli charakteryzowała się piękną białą skórą i szeroką piersią, cechami pożądanymi wśród smakoszy kurczaka. To jedna z bardzo rzadkich ras, która praktycznie wyginęła między latami 1950 i 1970. Teraz hoduje ją grupa entuzjastów z hrabstwa Shropshire w Wielkiej Brytanii, lecz ciągle jest zagrożona wyginięciem. Opierzenie jest zawsze białe, ptaki posiadają różyczkowy grzebień, pomarańczowe lub czerwone oczy, różowawo-białe skoki i dziób. Gdy chodzi o nieśność i wagę jaj, tylko w niewielkim stopniu ustępują one lekkiej odmianie sussex. W 1938 roku wyhodowano także wersję miniaturową tej rasy, ale ta później zupełnie wyginęła.

Zachowanie i hodowla

Ixworth najlepiej się nadaje do chowu wolnowybiegowego. Koguty ważą ok. 4,1 kg, a kury ok. 3,2 kg. Kury mają tendencje do kwoczenia.

Status

Bardzo rzadka rasa.

Powiązane produkty

Ixworth Pictures

Ixworth na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Ixworth nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Ixworth

Ta rasa nie dorobiła się jeszcze żadnych opinii. Kliknij tutaj, aby zostawić swoją.