Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Houdan

Historia i wygląd

Rasa houdan była początkowo nazywana ‘kurą normandzką’ i zaczęto ją eksportować z Francji ok. 1850 r. To jedna z najstarszych francuskich ras i nazwę swą wzięła od miasta Houdan. To duże, ciężkie ptaki, które hodowano początkowo dla mięsa i mają zadziorny i ciekawski charakter. Głowę mają dużą, przyozdobioną czubem, dziób krótki, grzebień liściasty, lico opierzone, małe okrągłe dzwonki i małżowiny. Nogi są czarno nakrapiane, nieopierzone i podobnie jak Faverolle czy Dorking, mają pięć palców na każdej stopie.

Zachowanie i hodowla

Ponieważ rasa została wyhodowana dla mięsa, koguty mogą ważyć nawet 3,6 kg. Houdany to spokojne, łagodne z natury kurczaki i całkiem nieźle znoszą jaja o dużym rozmiarze. Mają ciągoty do kwoczenia, ale nie spełniają się w roli kwoczek, ponieważ z powodu własnej wagi mogą one zbić jaja, które wysiadują. Ze względu na swój imponujący czub i brodę, potrzebują innego rodzaju poidła niż większość kur, ponieważ od standardowego poidła łatwo im się zmoczyć i ubrudzić. Dlatego najlepiej podawać im wodę w zwyczajnej miseczce. Houdany są niezwykle pokojowe, bardzo lubią towarzystwo człowieka i branie na ręce, zwłaszcza jeśli w taki sposób tresowano je od pisklęcia. Kurki są cudownymi zwierzakami domowymi, które żyją ok. 7-8 lat.

Odmiany

Rasa houdan jest hodowana w bardzo ograniczonej liczbie odmian: czarna nakrapiana, biała i lawendowa.

Powiązane produkty

Houdan Pictures

Houdan na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Houdan nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Houdan

Ta rasa nie dorobiła się jeszcze żadnych opinii. Kliknij tutaj, aby zostawić swoją.