Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Scots Dumpy

Tępa kobieta Tępy mężczyzna

Historia i wygląd

Rasa Scots Dumpy, którą Szkoci pieszczotliwie nazywają pełzaczami, jest hodowana w Szkocji od mniej więcej stulecia. Rasę podobną w typie do tej można prześledzić archeologicznie do roku ok. 900 n.e., a niektóre źródła podają, że już Piktowie zabierali je do swoich obozów wojennych, aby ostrzegały przed nadciągającymi obcymi. Mają bardzo ciężką budowę i do tego krótkie nogi, przez które chwieją się na boki, gdy chodzą. Poza wielkim i szerokim korpusem, który jest nisko zawieszony, mają głęboką pierś i średniej wielkości skrzydła, które trzymają blisko ciała. Ogon jest długi, falujący, a głowa duża i osadzona na grubej szyi. Dziób jest zakrzywiony, oczy duże i wyraziste, grzebień pojedynczy średniej wielkości, postawiony na sztorc i ząbkowany. Lico jest gładkie, zausznice małe i białe, a dzwonki średniej wielkości. Krótkie nogi kończą się 4 palcami.

Zachowanie i hodowla

Scots Dumpy świetnie się nadaje jako kwoka, a później staje się modelową matką. To ciche, łagodne kurczaki, którym nie straszny jest chłodny klimat. Na wybieg potrzebują miłego, płaskiego terenu ze względu na swoje krótkie nogi. Scots Dumpy bardzo lubią chów wolnowybiegowy, ale należy wtedy bliżej się przyjrzeć ich diecie, ponieważ bardzo łatwo je przetuczyć. Pisklęta potrzebują specjalnej uwagi, ponieważ nie są w stanie sięgnąć do standardowych poideł i karmideł. Należy je też trzymać z daleka od mokrej trawy, ponieważ łatwo się mogą przeziębić. Dorosłe osobniki ważą do 3,2 kg i noszą na sobie dużo mięsa.

Odmiany

Nie ma standardowego upierzenia dla tej rasy. Scots Dumpy są spotykane w kolorach: czarnym, kukułkowym, białym, brązowym, srebrnym i złotym. Kury upierzone w kukułkę są ciemnoszaro paskowane na jasnoszarym deseniu. We wszystkich odmianach oczy są czerwone, a grzebień, lico i małżowiny jasnoczerwone. Dziób, skoki i stopy są białe poza odmianą czarną, u której skoki są ciemnoszare lub czarne. Odmiana kukułkowa ma skoki i stopy cętkowane.

Powiązane produkty

Scots Dumpy Pictures

Scots Dumpy na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Scots Dumpy nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Scots Dumpy

There are not yet any reviews for this breed. Click here to write one.