Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Tuzo

Historia i wygląd

Rasa Tuzo jest klasyfikowana jako prawdziwy bantam o twardym upierzeniu. Jako prawdziwy bantam, ten karzełek nie ma swojego większego odpowiednika. Rasa narodziła się w Europie i USA, ma zdecydowanie orientalne korzenie, być może jej przodkowie pochodzą z Japonii, ale dokładne pochodzenie nie jest znane. Przyjmuje się, że rasa została pierwotnie wyhodowana przez japońską szlachtę, ale pierwotnego Tuzo w Japonii nie ma. Pierwsze okazy pojawiły się w Europie w latach 70’ XX wieku. Japońskie przewodniki po rasach kurczaków nie wspominają w ogóle o Tuzo, poza jednym, w którym można znaleźć krótką wzmiankę: ‘małe Shamo nazywa się Tuzo…’. Jest więc prawdopodobne, że Tuzo jest wersją miniaturową kurczaków z rodziny Shamo, a nazwa Tuzo przylgnęła w ten sposób. Tuzo są hodowane teraz jedynie w celach wystawowych.

Zachowanie i hodowla

Tak jak wiele innych bojowców, Tuzo ma silną, muskularną budowę i wyprostowaną postawę. Dobrze się chowają na diecie bogatej w białka, dlatego do podstawowej paszy dla kurcząt warto dodawać paszy dla piskląt. Rasa nie jest zbyt odporna na zmiany klimatu i w warunkach polskiej zimy może być im ciężko. Trzeba jednak powiedzieć, że to mimo wszystko mocna rasa i bardzo rzadko podupada na zdrowiu. Kury składają białe jaja lub białe z domieszkami innych kolorów w ilości ok. 100 rocznie, czyli nie aż tak dużo. Ponieważ ich piersi są bardzo muskularne, nie nadają się specjalnie do wysiadywania jaj, są w gnieździe bardzo niezdarne i mogą potłuc jaja. Samce są wrogie wobec siebie, ale jeśli je trzymać w mieszanym stadzie z innymi bantamami, to wszystko powinno być w porządku.

Koguty ważą do 1,15 kg, a kury do 900 g.

Odmiany

Czarno-czerwona, brązowo-czerwona, kukułkowa, szara, złoto-srebrno-stalowa, podpalana.

Popularność

Dość popularna rasa.

Powiązane produkty

Tuzo Pictures

Tuzo na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Tuzo nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Tuzo

Ta rasa nie dorobiła się jeszcze żadnych opinii. Kliknij tutaj, aby zostawić swoją.