Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Sulmtaler

Historia i wygląd

Sulmtaler wywodzi się z doliny rzeki Sulm w Austrii, na południe-południowy zachód od Graz. Tal w nazwie kurczaka oznacza dolinę po niemiecku. Zaliczane jako rasa ciężka, sulmtalery zostały wyhodowane dla mięsa oraz dzięki temu, że łatwo przybierają na masie. W końcówce XIX wieku skrzyżowano je z kochinem, houdanem i dorkingami, ale poźniej zdecydowano się na oczyszczenie rasy i powrót do klasycznej lokalnej postaci sulmtalera, wtedy wciąż hodowanej na terenie Styrii w Austrii. W 1900 r. sulmtalery zostały zaklasyfikowane jako osobna rasa i zaczęły być eksportowane do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. Są ulubioną rasą szefów kuchni, cenione za bardzo wysokiej jakości mięso. Tak koguty, jak i kury posiadają czuby.

Zachowanie i hodowla

Sulmtalery to bardzo wytrzymała rasa, która znakomicie sobie radzi we wszystkich warunkach pogodowych. Szybko rośnie i bardzo szybko przybiera na wadze, stąd najlepiej jest je wypuścić na wolny wybieg, aby zapobiec przetuczeniu, a w konsekwencji lenistwu i nudzie. Pomimo tego, że sulmtalery wyhodowano przede wszystkim z myślą o ich mięsie, składają one całkiem przyzwoitą ilość kremowych jaj, tj. około 160 rocznie całkiem sporych rozmiarów. Kury dość późno zaczynają składać jaja, ale gdy już zaczną, są w tym bardzo regularne. Kłótnie w stadzie to prawdziwa rzadkość u tej rasy, ponieważ są z natury bardzo ugodowe. Nie są agresywne nawet w mieszanym stadzie. Jeśli mają żyć na zamkniętym wybiegu, zapewnij im dużo przestrzeni, ponieważ lubią wolne wybiegi i dobrze polują. Niektórzy hodowcy opisują je jako płochliwe i skore do ucieczki, lecz jeśli poświęcić im wystarczająco dużo uwagi, to stają się przyjazne, łagodne i bardzo podatne na tresurę.

Odmiany

Biała, złoto-stalowo-szara, złota podpalana, srebrna podpalana, niebieska podpalana.

Status

Dość popularna rasa.

Powiązane produkty

Sulmtaler Pictures

Sulmtaler na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Sulmtaler nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Sulmtaler

Ta rasa nie dorobiła się jeszcze żadnych opinii. Kliknij tutaj, aby zostawić swoją.