Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Kura andaluzyjska

Historia i wygląd

Rasa narodziła się w hiszpańskiej Andaluzji i jest jedną z najstarszych ras śródziemnomorskich. Do Wielkiej Brytanii zawędrowała tuż przed połową XIX wieku i została pokazana jako atrakcja na światowej wystawie w 1851 r. Ich charakterystyczny niebieski kolor pochodzi ze zmieszania odmian białej i czarnej. Gdy dwa niebieskie osobniki zostaną skrzyżowane, to połowa piskląt będzie niebieska, a druga połowa będzie się składać z piskląt białych i czarnych. Gregor Mendel badał na tych kurczakach zasady dziedziczenia koloru. Aby być absolutnie pewnym, że potomstwo będzie niebieskie, musisz skrzyżować ze sobą białego koguta i czarną kurę. Literatura przedmiotu często odwołuje się do andaluzyjek jako andaluzjanów niebieskich, a dawniej nazywano je też niebieską minorką. Są to bardzo piękne ptaki, z upierzeniem jasno- i ciemnoniebieskim oraz dumną, wyprostowaną i elegancką posturą. Wzdłuż grzbietu aż do sterówek pióra są ciemnoniebieskie, podczas gdy te na piersi są jasnoniebieskie. Pióra mają obwódki, które są charakterystyczne dla tej rasy, natomiast sterówki na ogonie, noszone pod kątem 45°, a także sierpówki kogutów są prawie całkowicie czarne. Lico i dzwonki są czerwone, ale zausznice białe. Skoki i stopy są w kolorze niebiesko-ciemnoszarym, a rasa też posiada swoje miniatury.

Zachowanie i hodowla

Kury andaluzyjskie są małe i bardzo aktywne, przez co mogą być nieco hałaśliwe i uciążliwe dla otoczenia. Ciągle są cichsze od wielu innych ras śródziemnomorskich, ale trzeba jednak zwrócić uwagę na ten hałas. Kury bardzo wcześnie, bo już około 5 lub 6 miesiąca życia, zaczynają składać jaja i do tego nie kwoczą zbyt często. Pisklaki są wytrzymałe i szybko dorastają; są generalnie świetnymi ptakami do ogrodu, lecz dość dobrze latają, dlatego należy się upewnić, że płot ogrodu jest odpowiednio solidny i wysoki, zanim je do siebie sprowadzicie. Kiedy dorosną, są spokojne, a koguty zazwyczaj nie walczą ze sobą. Nie lubią jednak tłoku, dlatego daj im możliwie dużo miejsca, aby zapobiec ewentualnemu dręczeniu. Nie przepadają za ludźmi, wolą zdecydowanie harcować na wolnym wybiegu, ale dzięki temu w dużej mierze same się żywią i nie wymagają z tej strony dużej uwagi od właściciela. Są wytrzymałe na zmiany klimatu, lecz ich grzebienie ciągle są narażone na odmrożenia w zimie, dlatego uważaj na nie, gdy przyjdzie większy mróz. Z drugiej strony, gdy są wystawione na słońce, to bardzo szybko płowieje im upierzenie, dlatego podarowanie im wybiegu z dużą ilością cienia to dobry pomysł. Znoszą duże białe jaja, a ich nieśność wynosi około 160 jaj rocznie i spada tylko w niewielkim stopniu w zimie. Koguty ważą średnio ok. 3,15 kg, a kury ok. 2,5 kg.

Odmiany

Niebieska, czarna i biała.

Powiązane produkty

Kura andaluzyjska Pictures

Kura andaluzyjska na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Kura andaluzyjska nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Kura andaluzyjska

Ta rasa nie dorobiła się jeszcze żadnych opinii. Kliknij tutaj, aby zostawić swoją.