Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Kura turyngijska Kurczaki

Historia i wygląd

Kura turyngijska początki swe bierze na terenach Lasu Turyńskiego w Niemczech i została wyhodowana w latach 90’ XVIII wieku. Na początku nazwano ją brodaczem turyngijskim (niem. Thüringer Barthuhner) w 1907 r. i hodowano jako rasę mięsno-nieśną. Teraz jednak rasa ta jest tak rzadka, że garstka wielbicieli hoduje je głównie na wystawy i dla zachowania rasy. Zyskały sobie szybko ksywkę ‘popaśnych kurczaków’, a to ze względu na wrażenie, jakie sprawiały ich brody. Niemcy zaczęli je eksportować do reszty Europy dopiero w początkach XXI wieku.

Zachowanie i hodowla

Kura turyngijska ma bardzo charakterystyczną brodę, opierzone zausznice i mały grzebień, co sprawia, że jest odporna na ataki zimy. Świetnie sobie radzi podczas ostrych mrozów, ale, tak jak większość kurczaków, bardzo nie lubi deszczu. Turyngijki to aktywne ptaki, które uwielbiają buszować w trawie na wolnym wybiegu, ale poradzą sobie także na zamkniętym wybiegu, o ile będzie on wystarczająco duży. Są z natury dość przyjazne i dobrze sobie radzą w mieszanym stadzie. Kury rzadko wpadają w kwoczenie; kiedy tak się już stanie, to zamieniają się w dobre matki, ale są wtedy nadzwyczaj opiekuńcze wobec piskląt. Ich jaja są białe i osiągają dobre rozmiary, możesz się spodziewać ich około 160 rocznie. Pisklęta szybko dojrzewają, a ponieważ to bardzo aktywna rasa, to także szybko zaczynają składać jaja.

Koguty ważą od 2 do 2,3 kg, a kury od 1,6 do 2 kg. Istnieje także wersja miniaturowa z kogutami ważącymi 700 g i kurami ważącymi 600 g. Kury wersji miniaturowej są podobne w zachowaniach do swoich większych sióstr, ale koguty za to szybciej się denerwują i są znacznie bardziej opiekuńcze od swych większych współbraci.

Odmiany

Biała, czerwona, złota, kukułkowa, brązowo-żółta, niebieska, czarna, srebrno-złota, cętkowana.

Status

Dość popularna rasa.

Powiązane produkty

Kura turyngijska Pictures

Kura turyngijska na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Kura turyngijska nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Kura turyngijska

There are not yet any reviews for this breed. Click here to write one.