Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Araucana

Kobieta Niebieska kobieta Niebieska kobieta Lawendowa samica Lawendowy mężczyzna Czerwony mężczyzna Biały mężczyzna

Średnia ocena rasy (1 Reviews)

Wygląd
Czy jest przyjacielska?
Wytrzymałość / Odporność
Ilość jaj
Nadaje się do ogrodu?

Historia i wygląd

Kurczaki rasy Araukana wywodzą się z Ameryki Południowej, a nazwę swą wzięły od plemienia Indian Arauca z Chile. Zostały przywiezione do Europy w początku XX w., choć były Europejczykom znane ze słyszenia od połowy XVI w. Początkowo miały duże, oklapłe grzebienie groszkowe, ale w ciągu hodowli wyeliminowano tę cechę i teraz mają bardzo małe nieregularne groszkowe grzebienie. Nie mają dzwonków, pióra na licu są twarde, a głowę zdobi niewielki czub. Jaja są niebiesko-zielone w całej swojej strukturze (skorupka jest więc też niebiesko-zielona od środka), ale kury znoszą jaja tak naprawdę tylko w wiosenne i letnie miesiące. Jaja niebiesko-zielone są co prawda najpowszechniejsze, ale mogą występować w całej gamie kolorów od szarawych, przez złote czarno-biało cętkowane (Mille Fleur), a na turkusowych i niebieskich z zieloną poświatą kończąc. Jaja koloru khaki lub oliwkowego mogą oznaczać, że rasa została skrzyżowana z inną. Araucany mogą się urodzić z piórami na ogonie lub bez nich - te bez piór są popularnie nazywane odmianą bezogonową. Są to niskie, krępe ptaki o wyprostowanej posturze i szerokiej czaszce. Zamiast zausznic, mają brodawkowate zgrubienia po obu stronach głowy, które są nazywane ‘plicae’. Z tych zgrubień często wyrastają pióra, co nadaje im wygląd małych czubów skierowanych do tyłu po bokach głowy.

Zachowanie i hodowla

Pisklęta Araucany są silne, szybko rosną i dorośleją. Mają ciągoty do kwoczenia, a kury są bardzo opiekuńczymi matkami. Nie mają nic przeciwko trzymaniu ich na wybiegu, ale lubią świeżą trawę i, aby im ją zapewnić, należy często przenosić wybieg. To łagodna rasa, a jednocześnie żywotna i odporna na zmiany klimatu.

Odmiany

Niebiesko-zielone jaja podobno zawierają mniej cholesterolu niż inne jaja, co sprawia, że są zdrowsze od innych. Żadne wiarygodne badania tego jednak jeszcze nie potwierdziły.

Status

Bardzo rzadka rasa.

Powiązane produkty

Araucana Pictures

Araucana na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Araucana nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Araucana (1 z 1)

4 gwiazdki:

0

3 gwiazdki:

0

2 gwiazdki:

0

1 gwiazdka:

0

Po prostu kocham te ptaki!! - Tajemniczy03, South Yorkshire,

Dopiero zacząłem swoją hodowlę w tym roku i oprócz dwóch araukan mam jeszcze 4 kury innych ras. Kocham te ptaki. Są śliczne i super grzeczne. Dają tak około 3 jaja tygodniowo, ale są one niebieskie albo zielone i wyglądają bosko! Jeśli szukasz super kurczaka do swojego ogrodu, to araukany są dla ciebie!