Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Sułtan

Historia i wygląd

Rasa ta podobno została wyhodowana w zamkowych ogrodach sułtana tureckiego w Stanbule i na początku była zwana kurem sułtańskim. Pewna pani nazwiskiem Elizabeth Watts ze wsi Hampstead w Wielkiej Brytanii przywiozła kilka takich kurczaków z Turcji do siebie w 1854 r., lecz potem, w okresie między dwoma wojnami światowymi, rasa ta praktycznie wyginęła. Na całe szczęście, odtworzono ją dzięki skrzyżowaniu kilku ras ze sobą, ale to, niestety, oznacza, że ptaki znane dziś jako sułtanki nie są w ogóle spokrewnione z oryginalnymi sułtankami. Nie są one zbyt dobrymi nioskami i hoduje się je w zasadzie wyłącznie jako drób ozdobny ze względu na ich piękny i niecodzienny wygląd. Sułtanki są małymi puszystymi kurczakami. Upierzenie na szyi jest niezwykle obfite, co sprawia, że wyglądają na niższe niż w rzeczywistości. Lico jest opierzone, a pióra uformowane w trzy kępki i tworzą brodę. Szczyt głowy zdobi piękny, kulisty czub. Przed czubem znajduje się grzebień rogowy, który następnie jest przykrywany czubem. Nogi kończą się 5 palcami, kości goleniowo-nastopkowe są bardzo dobrze rozwinięte i opisuje się je często jako ‘golenie sępa’. Całe skoki są opierzone.

Zachowanie i hodowla

Sułtanki najlepiej trzymać na małym wybiegu, ponieważ bardzo słabo polują. Ich czuby potrafią zamarzać, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera i ogólnie ptaki te bardzo źle znoszą zimę. To bardzo spokojne ptaki, żaden z hodowców nie skarżył się jeszcze na agresję u tej rasy i dlatego świetnie się ona nadaje na domowe zwierzęta. Kury nie garną się do kwoczenia i niezbyt dobre z nich matki, a same pisklęta dojrzewają powoli. Sułtanki dobrze latają i z łatwością pokonują ogrodzenie wysokości 2 metrów, należy więc dostosować wybieg lub wolierę do ich możliwości.

Odmiany

Jedyna odmiana opisana w standardzie rasy to odmiana biała. Ptaki mają szare nogi oraz czerwonawo-złote oczy, a czerwone małżowiny są przykryte czubem. Oprócz białej, istnieją także odmiany niebieskie i czarne.

Popularność

Bardzo rzadka rasa.

Powiązane produkty

Sułtan Pictures

Sułtan na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Sułtan nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Sułtan

Ta rasa nie dorobiła się jeszcze żadnych opinii. Kliknij tutaj, aby zostawić swoją.