Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Gołoszyjka

Średnia ocena rasy (2 Reviews)

Wygląd
Czy jest przyjacielska?
Wytrzymałość / Odporność
Ilość jaj
Nadaje się do ogrodu?

Historia i wygląd

Te kurczaki muszą zdecydowanie budzić największe zdziwienie wśród wielbicieli drobiu. Wyglądają jak krzyżówka kurczaka z indykiem ze swoimi kompletnie nieopierzonymi szyjami i licami. Podobnie myślano na początku wieku, artykuły w gazetach światowych opisywały tę rasę jako ‘kurdyki’ (ang. churkeys)! Odsłonięta skóra na słońcu, tak jak u indyków, przybiera jasnoczerwony kolor. Wywodzą się z Węgier, ale rasę udoskonalono w Niemczech, a brak pierza na szyi jest dominującym genem. Posiadają o połowę mniej piór niż inne rasy, co sprawia, że o połowę szybciej się opierzają. W krajach naszych południowych sąsiadów gołoszyjki są bardzo popularne jako drób mięsny, ponieważ łatwiej im znieść wysokie temperatury w ciągu lata niż innym rasom. We Francji od wieków hoduje się je na wolnym wybiegu i są tam do dziś dość popularne. To ciężkie ptaki o wydłużonych ciałach. Skoki są nieopierzone i szaro-niebieskie u ciemniejszych odmian, a żółte u odmian o jaśniejszym upierzeniu. Szyja jest pozbawiona piór całkowicie, a obszar gołej skóry zaczyna się tuż powyżej wola. Nieco piór znajduje się na szczycie głowy wraz z pojedynczym lub czasem różyczkowym grzebieniem oraz dużymi dzwonkami. Małżowiny są czerwone, a oczy czerwonawo-rdzawe. Istnieje także wersja miniaturowa tej rasy.

Zachowanie i hodowla

Gołoszyjki są znakomitymi nioskami, składają śliczne brązowe jaja, a same ptaki są wytrzymałe na zmiany klimatu i bardzo żywotne. Są tak samo szczęśliwe na wolnym wybiegu jak i na zamkniętych wolierach i raczej nie latają zbyt dobrze. W skrajnie mroźne zimy potrzebują dodatkowej ochrony ze względu na swoje nagie szyje, ale za to bardzo dobrze znoszą upały. Łatwo je można oswoić i są znane jako spokojne i chętne do współpracy zwierzaki. Nie nadają się najlepiej do wysiadywania jaj, ponieważ przez brak upierzenia nie są w stanie zapewnić zbyt wielu jajom odpowiedniej temperatury. Lecz jeśli pozwolić im wysiedzieć tylko kilka własnych jaj, to pisklęta wyklują się z już gołymi szyjami. Samce ważą ok. 3,2-3,6 kg, a samice 2,5-3 kg.

Odmiany

Gołoszyjki mają kilka zupełnie różnych odmian kolorystycznych, w tym: czarną, białą, kukułkową, złotą, czerwoną i niebieską.

Popularność

Bardzo rzadka rasa.

Powiązane produkty

Gołoszyjka Pictures

Gołoszyjka na sprzedaż

Ważna informacja: Wszystkie kurczaki wystawione tutaj na sprzedaż należy odebrać osobiście od hodowcy. Sprzedawca czy Omlet nie dostarczają kurczaków do Kupującego. Kwestie płatności oraz wyboru konkretnych kurczaków należy omówić podczas bezpośredniego kontaktu ze Sprzedawcą

Sell Yours Here

To nic nie kosztuje!


Przepraszamy, w tej chwili żaden kurczak rasy Gołoszyjka nie jest wystawiony na sprzedaż

Najnowsze opinie na temat rasy Gołoszyjka (2 z 2)

4 gwiazdki:
0
3 gwiazdki:
0
2 gwiazdki:
0
1 gwiazdka:
0

- Agata,

Mam dwie gołoszyjki, obie są bardzo przyjacielskie, a jedna z nich dodatkowo jest gadatliwa. Obydwie bardzo dobrze niosą jajka, praktycznie codziennie.


bardzo fajna kura - Janusz,

jestem zakochany w tej rasie