Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Jak poznać, że kurczak ma robaki?

Kurczaki uwielbiają jeść robaki (tak potocznie nazywamy dżdżownice i inne zwierzęta żyjące w ziemi), ale w tej sekcji, niestety, o nich nie będziemy pisać. Tak jak każde inne zwierzę, kurczak może też zarazić się robakami-pasożytami i będzie potrzebował regularnego odrobaczania, aby uniknąć zarażenia. Znacznie łatwiej jest tutaj zapobiegać zarażeniu, niż je leczyć.

Istnieją trzy typy pasożytniczych robaków, z którymi kury mogą się zetknąć:

  1. Nicienie - jest kilka różnych typów pasożytów z tej grupy, poczynając od siostrzanych wobec nicieni nitnikowców, ale najczęstszym problemem jest tutaj glista. Mogą się one zadomowić w dowolnym miejscu przewodu pokarmowego Twojego kurczaka. Jeśli się dobrze przyjrzysz, będziesz potrafił zobaczyć robaki w kurzym kale.

  2. Syngamus trachea L. - robaki tego rodzaju przyczepiają się do ścianek tchawicy kurczaków. Typowym objawem zarażenia jest dyszenie, gdy kurczak próbuje usilnie złapać powietrze i wyciaga głowę i szyję w górę. Kury najczęściej mogą się zarazić tym pasożytem, zjadając dżdżownice i ślimaki.

  3. Tasiemiec - robaki tego rodzaju przyczepiają się do ścianek jelita. Są one rzadsze niż pozostałe pasożyty, ale bardzo osłabiają system odpornościowy kurczaka.

Cykl życiowy robaków

Cykl życiowy robaków oznacza w prostej linii, że bardzo trudno się ich pozbyć. Jaja pasożytów mogą dostać się do organizmu kury pośrednio lub bezpośrednio. Bezpośredni kontakt oznacza, że kurczak zje jajo robaka. Pośredni natomiast oznacza, że kurczak zje dżdżownicę lub owada, który jest nosicielem pasożyta. W obydwu wypadkach robaki będą z radością żyły w organizmie ptaka, rozmnażając się i składając jaja, które z kolei wraz z kałem kury zostaną wydalone, a cykl życiowy pasożyta zacznie się od początku. Jeśli kurczaki zostaną zarażone robakami, to będzie znacznie łatwiej się ich pozbyć, jeśli regularnie będziesz zmieniać obszar wolnego wybiegu. To oznacza bowiem, że kurczaki nie będą miały kontaktu z jajami pasożytów, które są obecne w odchodach kurczaków.


Objawy

Może być Ci bardzo trudno ocenić, czy kurczaki mają robaki, czy nie, dlatego regularne środki zapobiegawcze są tak ważne. Kurczak, który ma robaki, może przestać znosić jaja, może dostać biegunki, będzie więcej jadł, a w najcięższych przypadkach wręcz straci na wadze. Poważne zakażenie może być śmiertelne. Kurczaki zarażone Syngamus trachea będą wyciągały szyje, próbując złapać oddech.


Zapobieganie

Zapobieganie infekcjom pasożytów jest znacznie prostsze niż ich leczenie. Na rynku dostępnych jest wiele produktów na odrobaczenie. Omlet oferuje różne ziołowe środki na robaki takie jak Verm-X, który może zostać podany kurczakom w ich paszy lub dodany do ich wody raz w miesiącu. Inna możliwość to zastosowanie środka Flubenol, który można zaaplikować co 3-6 miesięcy. Z drugiej strony, ocet jabłkowy jest naturalnym lekarstwem i podawanie go kurczakom ma nie tylko działanie prewencyjne, ale jest ogólnie dobre dla zdrowia kurczaków. Łyżka kuchenna octu jabłkowego na litr wody podawana regularnie w zupełności wystarczy, aby utrzymać kurczaki w doskonałej kondycji.


Leczenie

Będziesz musiał regularnie (najlepiej codziennie, dopóki nie uznasz, że pozbyłeś się robaków) przenosić swoje kurczaki na nowe poletko, aby powstrzymać je od ponownego zakażenia. Jeśli nie możesz przenosić kurczaków, możesz kupić produkty, które odkażą ziemię i zabiją jaja pasożytów. Przyda się tutaj krótkie przycięcie trawnika, ponieważ promienie ultrafioletowe światła słonecznego uszkodzą i zniszczą jaja. Jeśli podejrzewasz, że Twoje kurczaki zaraziły się Syngamus trachea, będziesz musiał uciec się do leczenia chemicznego za pomocą środka Flubenol albo Levamisol, które możesz dostać od weterynarza. Środki ziołowe, takie jak Verm-X, powinny poradzić sobie z innymi typami robaków.



Zdjęcia użytkowników

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy