Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Jaki kurnik sobie wybrać?

Wybór nowego kurnika jest ekscytującym etapem procesu. Z pewnością chcesz, aby Twoje kurczaki miały ładny domek, w którym błyskawicznie się zadomowią. Kurniki możesz dziś dostać we wszystkich możliwych kształtach, rozmiarach, kolorach i materiałach, masz więc okazję przebierać do woli.


Kurnik Eglu Classic jest idealny na początek dla Twoich kurczaków i posiada absolutnie wszystko, czego potrzebują
Kurnik Eglu Classic jest idealny na początek dla Twoich kurczaków i posiada absolutnie wszystko, czego potrzebują

Jakie cechy musi posiadać kurnik idealny?

Gdy chodzi o kurniki, to nie istnieje rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. Rozmiar Twojego stada, powierzchnia, jaką dysponujesz, oraz osobiste preferencje - wszystkie one będą grały rolę w ostatecznym wyborze.


Niezbędne cechy

Poniżej znajdziesz 6 cech podstawowych, które musi spełniać każdy kurnik. Jeśli którykolwiek z punktów z listy nie zostanie spełniony, to kurnik jest albo bezużyteczny, albo w istotny sposób pogorszy on jakość życia Twoich kurczaków.

  • Bezpieczeństwo: gdy zamykasz swoje kurczaki na noc w kurniku, musisz mieć 100% pewność, że kurnik jest bezpieczny przed atakiem liska chytruska. Ważne też jednak, żeby szczury nie miały jak się dostać do kurnika, ponieważ nie dość, że przenoszą choroby, to jeszcze mogą kraść jaja.

  • Grzędowanie: Gdy kurczaki idą spać, wolą stać na żerdziach. Żerdzie te muszą się znajdować oddzielnie od gniazda i powinny być na tyle grube, aby kurczak mógł je dobrze chwycić pazurami.

  • Gniazdowanie: Wszystkie kurniki powinny posiadać gniazda, w których kurczak może się położyć. Kurczaki składają jaja w gnieździe, dlatego tak ważne jest dla dobrze funkcjonującego kurnika, aby miał osobne gniazdo. Na każde 4 kury powinno przypadać jedno gniazdo.

  • Izolacja: Wszystkie kurniki muszą być odpowiednio ocieplone, aby trzymały ciepło nawet w najsilniejsze mrozy.

  • Wentylacja: Dobra wentylacja oznacza nie tylko, że kurczaki będą miały stały dostęp świeżego powietrza, ale również to, że kurnik nie przegrzeje się w ciągu lata.

  • Ochrona przed warunkami atmosferycznymi: Kurnik musi być wodoodporny. Musisz mieć niezachwianą pewność, że nawet w najgorszą ulewę w kurniku będzie sucho i ciepło.

Cechy najlepszego kurnika

A teraz przyjrzymy się cechom, jakie odróżniają najlepsze kurniki od reszty:

  • Trwałość: Najlepsze kurniki będą służyły przez wiele lat, ale niewprawnemu oku trudno to od razu rozpoznać. Nasze Eglu produkujemy z myślą o wielu latach eksploatacji i możesz oczekiwać, że będą Ci służyć od 10 do 15 lat, o ile nie dłużej. Do budowy naszej linii kurników typu Forsham wykorzystujemy drewno sosny kanadyjskiej, pochodzące z samowystarczalnej hodowli, które zostało poddane prasowaniu, by dać mu odpornośc na próchnienie oraz zwiększyć długość ekspoatacji kurnika.

  • Pasożyty: Hodowcy kur obawiają się wszelkiego rodzaju pasożytów, ale chyba wszyscy się zgodzimy, że wśród nich największą zmorą jest ptaszyniec kurzy. Ptaszyniec chowa się we wszelkich zakamarkach kurników, aby w nocy się zakraść i pożywić krwią kurczaków, gdy te śpią. Plastikowe kurniki mają tę przewagę, że praktycznie nie posiadają takich zakamarków, w których ptaszyniec mógłby się schować, więc prawdopodobieństwo jego zagnieżdżenia w takich kurnikach jest o wiele mniejsze.

  • Czyszczenie: Najlepsze kurniki są zaprojektowane w taki sposób, że ich czyszczenie to sama przyjemność. Czynniki, na które warto zwrócić uwagę i które bardzo ułatwiają życie, to możliwość wyjęcia pojemnika na nieczystości, łatwość w rozłożeniu na części oraz podatność na czyszczenie myjką ciśnieniową.

  • Osobiste preferencje: Gdy kupujesz kurnik, weź pod uwagę, że będzie on stał w Twoim ogrodzie przez następne 10 lat. Z całą pewnością chcesz mieć coś, co wygląda ładnie, w czym Twoje kurczaki się dobrze czują, oraz coś, czym możesz się pochwalić przed znajomymi.


Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy