Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Utrata piór

Jeśli Twój kurczak danego dnia sprawia wrażenie niechlujnego lub nawet łysego w kilku miejscach, to nie wpadaj w panikę. Przy odrobinie miłości, bezstresowego otoczenia oraz dobrej jakości pożywienia, Twoje kurki bardzo szybko staną się takimi ślicznotkami, jakimi są zazwyczaj.


Trzy pierzące się kurczaki podczas spaceru w ogrodzie
Trzy pierzące się kurczaki podczas spaceru w ogrodzie

Co się dzieje, gdy kurczaki linieją?

Linienie czy w przypadku ptaków pierzenie to naturalny i zdrowy objaw. Powinno się zdarzać ptakom raz do roku. Wiąże się z tym zrzucenie starych piór i zastąpienie ich nowymi. Większość kurczaków będzie się pierzyć w końcówce lata, mogą także czasem zmieniać pióra na szyi w innej porze roku. Cały proces jest dość powolny, zajmuje od 1 do 2 miesięcy. Jeśli masz kurczaki rasowe, to będziesz zdumiony, jak długo potrafi im zejść pierzenie w porównaniu z hybrydami, ale uwierz nam na słowo, że warto czekać.


Pierzące się kurczaki potrzebują odpowiednio dobranej diety

Pierzenie się wymaga zaskakująco wielkich nakładów energii i może naprawdę wymęczyć kury, upewnij się więc, że dostają odpowiednią mieszankę witamin i minerałów. Możesz wprowadzić suplementy diety, aby dostawały wszystkie im potrzebne składniki odżywcze, by być zdrowe i pogodne w ciągu tego okresu.


Orpington i bantam przeczesują ogród w poszukiwaniu robaków
Orpington i bantam przeczesują ogród w poszukiwaniu robaków

Kurczaki potrzebują bardzo dużo białka, gdy się pierzą, aby pióra były zdrowe i wyrosły jak najszybciej. Produkty białkowe zawierają też witaminy, minerały i aminokwasy, które są także niezbędne do produkcji zdrowych piór - możesz je znaleźć w suplementach witaminowych dla drobiu. Możesz też podawać ocet jabłkowy, aby pierzące się kurczaki były bezpieczne od infekcji. Ocet jest też bogaty w inne minerały, aby kury były zdrowe.


Unikaj stresujących sytuacji

Gdy kurczaki linieją, zawsze unikaj podawania im zbyt wielu bodźców takich jak np. wprowadzka nowych kurczaków do kurnika.

Inna rzecz, o której należy pamiętać, jest taka, że podczas pierzenia kurczaki łatwiej mogą zapaść na różne choroby, dlatego tak ważne jest, aby nie wprowadzać przybyszów do stada tych 2 miesiącach w roku.


Dlaczego kurczaki przestały znosić jaja?

Tak pióra, jak jaja są bardzo bogate w białko. Gdy kurczaki się pierzą, po prostu potrzebują każdego rodzaju białka, jakie wpadnie im w skrzydła, aby usprawnić proces odrastania piór, dlatego większość z nich przestaje znosić jaja w tym czasie.Zdjęcia naszych klientów

Szymon Zakrzewski
Szpilki przechodzą przez pióra
Mój mały warren wysyła wszędzie pióra! Na jej pierzeniu
Kurczak siedzący w ziemi

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy