Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Karmienie i pojenie kurczaków

To podstawowa codzienna potrzeba Twoich kurczaków. Kurczaki są urodzonymi zbieraczami i, jeśli dasz im wolny wybieg, będą buszować w trawie w poszukiwaniu robaków i jadalnych roślin. Jeśli jednak chcesz mieć zdrowe kurczaki, które będą Ci regularnie składać jaja, będziesz musiał zapewnić im dodatkowe pożywienie. W tej sekcji nauczysz się, jaki rodzaj pożywienia możesz im podać, a także jakie są ich ulubione smakołyki.


Karmidła i poidła Omlet szybko i łatwo montuje się na wolierze Eglu Chicken Run
Karmidła i poidła Omlet szybko i łatwo montuje się na wolierze Eglu Chicken Run

Jakiego rodzaju paszy potrzebują Twoje kurczaki?

Kurczaki potrzebują zbalansowanej diety złożonej z białka, węglowodanów, witamin i minerałów. Białko jest szczególnie ważne dla młodych kurczaków i przy składaniu jaj. Dobra nioska przestanie składać jaja w oczekiwanej ilości, jeśli nie zapewnisz jej wystarczająco białka.

Wolno chowana kura sama się zatroszczy o swoje źródło białka, polując na pożywne dżdżownice i ślimaki. Lecz na ograniczonym powierzchniowo wybiegu większość Twoich kur będzie miała kłopot z regularnym dostarczaniem sobie robaków i dlatego musisz te braki uzupełnić paszą. Pasze różnią się ze względu na wiek zwierzęcia:

Pisklę - od momentu wyklucia do 5 tygodnia życia włącznie, będziesz musiał podawać pisklakom specjalną dla nich karmę. Powinna się ona składać w około 19% z białka i powinna mieć atest, że jest bezpieczna dla piskląt.

Młoda kura - od 6 do 18 tygodnia włącznie, kurczaki rosną w niebywałym tempie, dlatego potrzebują paszy, która im w tym pomoże. Taka pasza powinna zawierać ok. 15-16% białka.

Kura nioska - od momentu, w którym kura zaczyna znosić jaja, będzie potrzebowała specjalnej kompozycji paszowej. Taka pasza zawiera zwyczajowo ok. 15-17% białka i pomoże kurze regularnie składać jaja.


Garść paszy typu pellet dla kur niosek
Garść paszy typu pellet dla kur niosek

Użyteczna porada

To ważne, aby trzymać paszę w miejscu suchym i bezpiecznym od gryzoni. Metalowe pojemniki najlepiej się tutaj sprawdzają.


Ile paszy potrzebują Twoje kurczaki?

Twoje kurczaki powinny mieć stały dostęp do pożywienia w ciągu dnia. Kura zje wtedy, gdy będzie czuła taką potrzebę i do kurnika powinna iść z pełnym wolem po to, by móc następnego ranka złożyć jajo. W pełni rozwinięty kurczak zjada ok. 120 g pelletu paszy dziennie. Sprawdzaj karmniki codziennie, aby upewnić się, że są pełne. Być może dobrym pomysłem byłoby mieć dwa karmidła: jedno wewnątrz wybiegu i drugie na zewnątrz (o ile Twoje kury mogą wychodzić poza wolierę lub wybieg). To uniemożliwi dominującemu kurczakowi zablokowanie słabszym dostępu do paszy.


Kury uwielbiają skubać i pić ze swoich czystych karmideł i poideł Omlet, karmnik, poidło
Kury uwielbiają skubać i pić ze swoich czystych karmideł i poideł Omlet

Żwirek
Kurczaki muszą połykać małe kamienie po to, by pomagały im trawić. Kurczaki nie mają zębów, więc muszą połykać w całości to, co jedzą. Żwirek, który połykają, wędruje do żołądka mięśniowego (mielca), aby rozcierać jedzenie na papkę. Gdy hodujesz kurczaki, to bardzo ważne, aby zapewnić im dostęp do kamyczków, ponieważ same mogą nie znaleźć ich wystarczająco na własną rękę.


Zbliżenie na żwirek z morskich skorupiaków, który można podać kurom
Zbliżenie na żwirek z morskich skorupiaków, który można podać kurom

Żwirek z morskich skorupiaków jest nawet lepszy od niż kamyki, dlatego że jest doskonałym źródłem wapnia, którego Twoje kurczaki potrzebują, aby znosić jaja o mocnych skorupkach. Garść takiego żwirku możesz po prostu dosypać do paszy lub zapewnić kurczakom dostęp do żwirku z osobnego karmidła takiego jak produkowany przez nas karmnik Grit Station Feeder. Możesz też kupić żwirek od firmy Omlet, po prostu kliknij tutaj.


Ziarno
Kurczaki przepadają za ziarnem i będą biegły jak oszalałe, gdy usłyszą, że przychodzisz sypnąć ziarnem. Ziarno to też świetny środek, by tresować swoje kury. Miej jednak na uwadze, że paczka mieszanego ziarna zawiera dużo tłuszczu, dlatego traktuj to raczej jako przysmak, ponieważ przetuczony kurczak nie będzie składał tak dużo jaj. Garść ziarna na kurę rozsypana na ziemi w zupełności wystarczy.


Resztki z kuchni i zielenina
Kurczaki będą miały ucztę z większości rzeczy, które im dasz (w granicach rozsądku, oczywiście). Chętnie zjedzą makaron, warzywa, płatki śniadaniowe, rodzynki, banany… ta lista mogłaby się jeszcze ciągnąć. To dobrze, gdy możesz im rzucić jakiś przysmak od czasu do czasu, lecz jeśli będziesz im dawać zbyt dużo smakołyków, to napchają się nimi i nie będą potem chciały jeść paszy.


Karmidła

Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów karmników, ale ich najważniejszym zadaniem jest utrzymanie pożywienia Twoich kurczaków w stanie suchym. Firma Omlet produkuje kilka rodzajów karmników - kliknij tutaj, aby przejrzeć naszą ofertę.


Karmniki i poidła Omlet można zamontować na kratkach wybiegu czy woliery, co sprawi, że będą suche i czyste
Karmniki i poidła Omlet można zamontować na kratkach wybiegu czy woliery, co sprawi, że będą suche i czyste

Karmnik Eglu Grub pomieści wystarczająco paszy, by wykarmić dwa kurczaki przez 4 dni. Pomimo tego, że większość karmideł jest tak zaprojektowana, by chronić pożywienie przed deszczem, to umieszczenie samego karmnika pod dachem to dobry pomysł, ponieważ kurczaki mogą się spokojnie pożywić nawet w niepogodę.


Woda

Twoje kurczaki będą potrzebować stałego dostępu do świeżej wody. Powinieneś wymieniać im wodę codziennie oraz uważać na to, by poidło było czyste. W czasie upałów trzymaj poidło w cieniu i sprawdzaj jego stan częściej, ponieważ kurczaki będą wtedy pić odpowiednio więcej. W czasie mrozu także sprawdzaj często wodę po to, by się upewnić, że nie zamarzła. Nasze Egle Glug doskonale utrzymuje czystą wodę dla ptaków.


Grzywacz imbirowy pije wodę z poidła Omlet zamontowanego na wybiegu Eglu Classic Run
Grzywacz imbirowy pije wodę z poidła Omlet zamontowanego na wybiegu Eglu Classic Run

Podobnie jak z jedzeniem, dobrze jest mieć dwa źrodła wody - jedno na wybiegu i drugie na zewnątrz (o ile wypuszczasz kury poza wybieg).Zdjęcia użytkowników

Dwie z moich małych piskląt!
Nowości
Uczta popołudniowa
3 kury obserwujące jeżyny w ręku
Mieszany grysik drobiowy w dłoni

Komentarze

Irysek, 27 maja 2020

Mam kurczaczki ;)