Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Którego chomika sobie sprawić?


Różnice między poszczególnymi gatunkami chomików mogą być drastyczne tak pod względem rozmiaru, jak i temperamentu czy potrzeb. Jakiego chomika powinieneś sobie sprawić zależy od Twojej osobistej sytuacji: czy pewnie się czujesz, gdy chodzi o pielęgnację małych zwierząt? Jaki typ klatki posiadasz? Czy wolisz samca czy samiczkę? Kto przede wszystkim będzie dbał o chomika i czy ta osoba jest w stanie umiejętnie się obchodzić ze zwierzęciem? Będziesz musiał się zastanowić nad tymi pytaniami, aby podjąć właściwą decyzję. Poniżej zamieściliśmy nieco informacji, które, mamy nadzieję, będą dla Ciebie użyteczne.


Gdy zastanawisz się nad kupnem chomika, musisz mieć pewność, że Ty (czy ktokolwiek, kto będzie się nim zajmować) czuje się pewnie i dobrze, obchodząc się ze zwierzątkiem. Chomiki są niewiarygodnie zwinne i małe, mają niespożyte pokłady energii - wszystkie te cechy sprawiają, że obchodzenie się z nimi to nie lada sztuka. To między innymi z tego powodu ludzie często wybierają chomika syryjskiego, największego z udomowionych chomików. Te chomiki są wciąż bardzo szybkie, ale nie aż tak szybkie i skoczne, jak ich mniejsi kuzyni.


chomiki syryjskie
Chomiki syryjskie są największymi przedstawicielami udomowionych chomików

Eksperci odradzają, aby dzieci poniżej 10 roku życia (a czasem i młode nastolatki) sprawowały opiekę, czy nawet trzymały chomiki bez nadzoru kogoś dorosłego. Rodzic lub opiekun zawsze będzie ponosił ostateczną odpowiedzialność, lecz nie jest to tak naprawdę obowiązek nużący! Ludzie w każdym wieku uwielbiają opiekować się i budować więź ze swoimi charakternymi zwierzątkami.


Jeśli już masz klatkę, to jej rozmiar i warunki będą dyktować, jakiego chomika możesz sobie sprawić. Dla przykładu, jeśli klatka jest wyposażona w kraty, to odległość między poszczególnymi szczeblami odpowie Ci na pytanie, czy możesz tam trzymać chomika karłowatego, czy nie - jeśli odległość jest zbyt duża, to najmniejsze chomiki w rodzaju chomika Roborowskiego będą w stanie się przez nie przecisnąć.


Jeśli masz jakieś preferencje względem płci zwierzęcia, to warto się dowiedzieć, czy między samcami i samicami danego gatunku, jaki sobie upatrzyłeś, występują jakiekolwiek różnice w temperamencie i zachowaniu. Aby dowiedzieć się więcej o różnicach między samcami i samicami chomików, poczytaj odpowiedni rozdział naszego przewodnika pt. "Samczyk czy samiczka".Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy