Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Sprawić sobie samczyka czy samiczkę?


W zależności od gatunku chomika, samice i samiczki mogą się bardzo od siebie różnić. Spójrz poniżej, aby dowiedzieć się więcej o istotnych różnicach między samcami i samicami chomików różnych gatunków.


Chomik syryjski

Gdy chodzi o temperament, niektórzy właściciele twierdzą, że samczyki są zazwyczaj nieco bardziej przyjazne, podczas gdy samiczki są bardziej drażliwe, głośniejsze i charakterne. Gdy chodzi o rozmiar ciała, to samice są zazwyczaj większe od samców, lecz obydwie płcie są urodzonymi samotnikami i przejawiają niezwykły instynkt terytorialny, więc muszą być trzymane osobno od mniej więcej piątego tygodnia życia. Niektórzy hodowcy donoszą też, że ich samiczki trochę intensywniej pachną, gdy mają cieczkę raz na kilka dni.


samiec czy samica
Samce i samice chomika syryjskiego różnią się od siebie temperamentem

Chomik chiński

W przeciwieństwie do chomików syryjskich, hodowcy chomików chińskich twierdzą, że samce i samice chomików chińskich nie różnią się zbytnio od siebie charakterem. Nie różnią się także wielce rozmiarem. Jedyna rzecz, o której warto w tym miejscu pamiętać, jeśli chcesz hodować te chomiki w parach, to lepiej jest trzymać razem samczyki niż samiczki, ponieważ są z reguły bardziej przyjazne dla siebie nawzajem. Każdy jednak właściciel musi być przygotowany na taki scenariusz, że chomiki nagle zaczną ze sobą walczyć i trzeba będzie je definitywnie od siebie oddzielić. Aby dowiedzieć się więcej o hodowli chomików w parach, rzuć okiem na naszą skecję poradnika zatytułowaną ‘Trzymanie chomików razem’.


 

Chomiki karłowateChomik dżungarski

Różnice w rozmiarze między różnymi płciami chomików dżungarskich nie są wielkie, niezależnie więc od tego, czy sprawisz sobie samca czy samiczkę, dostaniesz chomika mniej więcej tej samej wielkości. Eksperci są zdania, podobnie jak w przypadku chomików dżungarskich, że jeśli zamierzasz hodować więcej niż jednego chomika, lepiej jest wybrać samczyki, ponieważ z reguły łatwiej jest się im porozumieć ze sobą niż samiczkom.


Chomiki karłowate
Chomiki karłowate różnych płci nie różnią się wielce rozmiarem od siebie

Chomik Roborowskiego

Ogólnie rzecz biorąc, to wiemy mniej na temat chomików Roborowskiego niż innych chomików, ale jak do tej pory nikt nie zgłaszał, by różne płcie się radykalnie różniły temperamentem, rozmiarem lub jakąkolwiek inną cechą, tak jak to ma miejsce w przypadku innych gatunków.


Chomik Campbella

Gdy chodzi o rozmiar, u chomików Campbella nie występuje większa różnica między płciami. Jeśli jednak zamierzasz trzymać razem parę lub grupkę zwierząt, najmniej konfliktów będzie występować w grupie samczyków, ponieważ samiczki mają zwyczaj częściej ze sobą walczyć.Zdjęcia użytkowników

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy