Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Które gatunki chomików mogą mieszkać w grupach?


Jeśli chcesz trzymać dwa lub więcej chomików razem, najlepiej jest sprawić sobie chomiki karłowate. Ten gatunki można hodować w parach lub grupach tak długo, jak dasz im odpowiednio dużo miejsca. Większość chomików karłowatych będzie się cieszyć z towarzystwa innych chomików tych samych gatunków, lecz chomiki syryjskie (a czasem też chińskie) muszą być trzymane osobno. Jeśli będziesz trzymać te chomiki razem, będą one bardzo zestresowane, nawet jeśli zapewnisz im bardzo dużo miejsca. Jeśli więc lubisz obserwować swoje chomiki w interakcji, lepiej pozostać przy karłowatych, takich jak chomiki Roborowskiego lub dżungarskie.


chomiki mogą zyć razem
Podczas gdy niektóre chomiki świetnie się dogadują ze sobą, inne należy bezwzględnie trzymać osobno

Jeśli planujesz hodować kilka chomików razem, miej świadomość, że nawet pomimo Twoich najlepszych chęci chomiki nie muszą się koniecznie polubić. Jeśli rzeczywiście nie przypadną sobie do gustu i wybuchnie między nimi walka, to będziesz prawdopodobnie zmuszony trzymać je w osobnych klatkach. Jeśli nie masz możliwości wstawienia do domu drugiej klatki, to może jednak lepiej zdecydować się na chomika syryjskiego, o którym wiadomo, że jest samotnikiem. Poniżej znajdziesz nieco porad, by grupie chomików wspólne mieszkanie:


  1. Chomiki powinny ze sobą zamieszkać, gdy są jeszcze młode

    Świetnym pomysłem jest trzymanie ze sobą braci lub sióstr, bo znają się od urodzenia. Chomiki, które dorastały razem, będą zazwyczaj bardzo dobrze znały swoje przyzwyczajenia i szanowały swoją przestrzeń.


    Jeśli nie jesteś w stanie kupić chomików z tego samego miotu, to powinno się przedstawić chomiki sobie najpóźniej w wieku siedmiu lub ośmiu tygodni, ponieważ chomiki starsze niż osiem tygodni życia coraz gorzej znoszą nowych współlokatorów.


  2. potrzeba dużych klatek
    Najlepiej przedstawić sobie chomiki, gdy są jeszcze młode

  3. Zapewnij im dużą klatkę

    Nawet chomiki, które bardzo lubią mieszkać razem, popadną w konflikty, jeśli będziesz je trzymać w zbyt małej klatce. Aby tego uniknąć, będziesz musiał sprawić im klatkę odpowiednio dużą dla ich gatunku. Zajrzyj do sekcji poświęconej klatkom dla chomików, aby dowiedzieć się więcej.


  4. Zapewnij im więcej niż jedną miskę z karmą

    Bardzo użytecznym sposobem na uniknięcie walk jest zapewnienie każdemu chomikowi własnej miseczki z karmą i poidła. To z całą pewnością ograniczy tarcia i da możliwość chomikom pożywić się gdzie indziej, jeśli dominujący osobnik nie chce się dzielić swoim jedzeniem.


  5. Miej pewność co do płci zwierząt

    Na pewno zdajesz sobie sprawę, że lepiej jest trzymać ze sobą zwierzęta tej samej płci niż samców i samiczki. Jeśli planujesz rozmnażać chomiki, to radzimy się nauczyć, jak rozpoznawać ich płeć, zanim zdecydujesz się na ich zakup lub adopcję. To wcale nie tak rzadkie, że sklepy zoologiczne mylą płeć zwierząt, które sprzedają, lub po prostu stracić ich rachunek z biegiem czasu. Chomiki potrafią się rozmnażać bardzo szybko, co oznacza, że przy niespodziewanym miocie będziesz musiał kupić sporo nowych klatek lub w trybie pilnym szukać nowych właścicieli dla młodych chomiczków.


  6. Obserwuj ich zachowanie

    Nawet chomiki, które żyją zgodnie przez bardzo długi czas, mogą w pewnej chwili się ze sobą powadzić. Niektórzy hodowcy nie mogą się nadziwić, że chomiki, które przez lata żyły razem bez problemów, nagle stają się pochmurne i zdenerwowane w swoim towarzystwie, a czasem nawet atakują się nawzajem. Jeśli to się zdarza, to będziesz musiał rozdzielić swoje chomiki. Jeśli widzisz, że polała się krew, że jeden z chomików dręczy drugiego lub uniemożliwia mu dostęp do pożywienia, to czas najwyższy je od siebie odseparować. Przeprowadź dręczyciela do innej klatki na tydzień lub dwa, a po tym czasie doprowadź do ponownego spotkania chomików na neutralnym gruncie.


    Jeśli poobserwujesz je uważnie przez kilka godzin i po tym okresie rozstania ciągle nie są w stanie dojść do porozumienia, to konieczne będzie rozdzielenie ich na stałe. A to może oznaczać, że będziesz musiał zainwestować w nową klatkę, ale już z wiedzą, że jest to najlepsze wyjście dla Twoich zwierząt. Zdarza się, że takie zwady mają bardzo zły wpływ na zdrowie jednego lub obydwu zwierząt, a same walki mogą się okazać śmiertelne. Aby więc nikomu się nic nie stało, należy bezwzględnie trzymać wojujące chomiki osobno.



Zdjęcia naszych klientów

To jest Harry, nasz chomik dżungarski
Hamtaro
To jest mój kumpel. Kocham go!
dziecko robo
Uroczy

Komentarze

Helena, 31 lipca 2022

Czyli jak mam chomika dżungarskiego przez 9 miesięcy to nie mogę już mieć drugiego ?


Kukuczka, 24 marca 2021

Na 5 dni przed porodem mojej dzungarki oddzielilem od samicy samca. Kiedy samica porodzila 3 kę od razu zagryzła dwójkę. Teraz pozostal mi tylko jeden chomiczek z miotu. Czy to normalne? Specjalnie kupiłem jej pożywienie na proteinach sle to nie pomogło. Zagryzła je rano zaraz po porodzie.


Junis, 11 marca 2021

Mam za sobą miot chomików syryjskich. Matka z ojcem razem wychowywali 9 młodych , a potem podzieliłam je na dwie klatki. Dogadywały się razem mimo że zdarzały się drobne utarczki o określenie hierarchii, przeżyły ze sobą 4 lata. Część rad tu zawartych jest pomocna, bo każdy chomik ma inne cechy charakteru. Jednak w czasie choroby jeden drugiemu pomaga . Przy większej ilości przydają się dodatkowe miseczki, jednak nie chodzi tu o odrzucenie innego chomika, a o dostęp do odpowiedniej ilości pożywienia. Samiec chomika syryjskiego nie robi zapasów, trzeba więc dbać by zawsze miały pełną miseczkę, trochę owoców (Jabłko, gruszka, mandarynka, banan - nie są wybredne) Warzyw oraz suchego chleba lub orzechów. Samica natomiast gromadzi pokarm , tu więc trzeba pilnować by nic się nie psuło.


Natalia, 21 kwietnia 2020

Pani Edyta dobrze prawi - chomiki są silnie terytorialnymi zwierzątkami! Nawet jeśli nie walczą to nie znaczy, że nie odczuwają stresu związanego z brakiem własnego terytorium. A stres rzutuje bezpośrednio na zdrowiu. Poza tym po co ryzykować skoro niejednokrotnie utrzymanie więcej niż 1 chomika kończy się walkami a nawet śmiercią słabszego chomika? 1 chomik = 1 klatka


An Omleteer, 7 lutego 2020

Ja mam chomiki dzungalskie i parka razem wychowuje mlode nawzajem sie opiekuja