Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Karmienie psa

Psy uwielbiają jeść. I jeść... a do tego jeść... Wiele z nich nie odchodziłoby od stołu przez cały dzień, gdyby mogły, ale dając psu za dużo jedzenia, wcale nie wyświadczasz mu przysługi.

Zdrowy pies to szczęśliwy pies, co oznacza w prostej linii, że musi być odpowiednio karmiony. Może Cię kusić, aby częstować swojego psiaka kilkoma przysmakami ekstra, ale Twój pies będzie Ci bardziej wdzięczny na dłuższą metę, jeśli utrzymasz go w dobrym zdrowiu. Dobierz więc do jego diety sporą dawkę ćwiczeń, a Twój pies będzie wiecznie młody.


Jamnik zjada dużą miskę karmy
Jamnik posila się przy misce suchej karmy

Jak dużo karmy podawać psu?

Wiele ras psów uwielbia jeść, a niektóre z nich są w stanie zrobić naprawdę dużo dla dodatkowej porcji jedzenia. Z tego właśnie powodu nie możesz po prostu pozwolić, aby pies jadł tyle, ile mu się podoba i właśnie dlatego wymaga to trochę wysiłku z Twojej strony, aby się dowiedzieć, jaka ilość jest dla Twojego przyjaciela optymalna.


Śliczny Piesek rasy Cavalier King Charles z głową w misce karmy
Śliczny Piesek rasy Cavalier King Charles z głową w misce karmy

Twój weterynarz będzie Ci w stanie powiedzieć, jaka ilość karmy jest odpowiednia dla psa określonej wagi i rasy, a poza tym możesz zawsze stosować się do wskazówek na opakowaniu karmy renomowanych producentów. Mimo tego należy zawsze mieć oko na wagę psa i do niej dostosowywać ilość karmy w danym czasie. W zależności od rozmiaru Twojego psa, możesz go ważyć na wadze łazienkowej w ten sposób, że najpierw zważysz siebie, a potem siebie z psem na rękach (różnica między wynikami będzie wagą psa). Jeśli wciąż nie masz pewności co do wagi swoego psa lub nie jesteś w stanie go zważyć, to najlepiej umówić się na spotkanie z weterynarzem, który będzie posiadać odpowiednie narzędzia do zrobienia pomiarów.


Ważenie słodkiego golden retrievera u weterynarza
Ważenie słodkiego golden retrievera u weterynarza

Stosowanie miarki

Problem otyłości u psów jest coraz powszechniejszy, a to oznacza dla nich większe ryzyko zachorowania na cukrzycę, raka i choroby wątroby. Dodatkowe kilogramy odcisną też swoje piętno na kościach Twojego psa - rasy, które w normalnych okolicznościach borykają się z dysplazją miednicy, zwichnięciem rzepki lub wypadającym dyskiem, odczują nadwagę najbardziej boleśnie.


Miarkę do odmierzania karmy dostaniesz w każdym sklepie zoologicznym
Miarkę do odmierzania karmy dostaniesz w każdym sklepie zoologicznym

Aby z tym walczyć, warto kontrolować ilość karmy, jaką podajesz psu w jego posiłkach. Skorzystaj z miarki i podążaj za instrukcjami na opakowaniu z karmą. Jeśli Twój przyjaciel będzie mimo tego przybierał na wadze, to możesz zredukować ilość karmy w jego posiłkach, dopóki waga się nie ustabilizuje.


Zadowolony szczeniaczek niesie swoją miseczkę do jedzenia
Zadowolony szczeniaczek niesie swoją miseczkę do jedzenia

Jak często karmić psa?

W chwili, w której Twój pies przekroczy wiek 9 miesięcy, będziesz się musiała/musiał zastanowić, jak często go karmić.


A young adult Rottweiler lying on the grass
Młody rottweiler posłusznie siedzi na trawniku

Większość psów jest karmiona dwa razy dziennie: jeden mały posiłek rano i jeden wieczorem. Większe rasy psów są zazwyczaj karmione raz dziennie pod koniec dnia. Pamiętaj, że psy lubią rutynę, czują się wtedy bezpiecznie, gdy więc wyznaczysz już czas karmienia Twojego psa, trzymaj się go.


Piękny seter irlandzki oblizuje się
Piękny seter irlandzki oblizuje się

Jak dużo karmy podawać szczenięciu?

To zadziwiające obserwować, jak szybko Twój szczeniaczek zamienia się w dorosłego psa. Aby dać im najlepszy start w życie, należy im podawać odpowiednią ilość pożywienia. Dobry hodowca lub pracownicy schroniska powinni być w stanie polecić Ci odpowiednią karmę dla szczeniaczka. Zawsze warto podążać za wskazówkami specjalistów, ponieważ szczenięta mają bardzo wrażliwe żołądki, które łatwo rozregulować przy zmianie diety, dlatego przez pierwszy tydzień lub dwa podawaj swojemu nowemu pieskowi karmę, którą podawano mu do tej pory. Po tym czasie możesz powoli i stopniowo zmieniać jego dietę.


Przepiękne szczenię posila się suchą karmą w ogrodzie
Przepiękne szczenię posila się suchą karmą w ogrodzie

Szczeniaczki potrzebują niewiele karmy, ale za to podawanej często, zazwyczaj 6 razy dziennie. To pomaga utrzymać ich energię na stałym poziomie, a poza tym jest znacznie łatwiejsze do strawienia dla młodego pieska niż dwa duże posiłki dziennie.

Gdy Twój szczeniaczek przyjedzie do Ciebie do domu, upewnij się, że przyjedziesz uzbrojony przez hodowcę w wiedzę i wskazówki, co robić, aby nie przekarmić szczenięcia. W większości sytucacji możesz podążać za instrukcjami na opakowaniu karmy dla Twojego pieska. Cały czas jednak warto obserwować zwierzaczka i jego wagę, aby móc na bieżąco dostosowywać ilość karmy do jego potrzeb. Dotykając swojego psa, powinnaś / powinieneś być w stanie wyczuć bez trudu żebra, ale nie powinny się one rzucać w oczy. Twój pies powinien mieć też widoczne wcięcie w talii, gdy patrzysz na niego z góry. To zazwyczaj najlepsza metoda, by określić, czy szczenię jest przekarmione lub niedokarmione i działa to u psów wszystkich ras i rozmiarów.


A healthy Pinscher puppy with an abdominal tuck
Zdrowy pinczerek z ładnym wcięciem w talii

Gdy szczenię osiągnie już szósty miesiąc życia, możesz zredukować ilość posiłków dziennie do dwóch. Bardzo duże rasy psów dostają zazwyczaj jeden posiłek dziennie, wieczorem. Wtedy też należy powoli redukować ilość karmy w posiłkach szczeniaka, a do tego najlepiej kierować się instrukcjami na opakowaniu karmy, jaką wybrałaś/eś. Zanim zmienisz ilość jedzenia w posiłkach, warto uciąć sobie na ten temat pogawędkę z weterynarzem.


Ile wody powinien pić Twój pies?

Psy pociągowe takie jak syberian husky zwyczajem swoich przodków wolą czerpać swoją wodę z gęstego gulaszu z renifera. W dodatku zobaczysz też rasy takie jak lagotto romagnolo, które zanurzają całą swoją głowę w misce z wodą.

Niektóre psy będą pić wodę tak, jakby właśnie wróciły z miesięcznej wyprawy na Saharę, podczas gdy inne będą w ciągu dnia podchodzić do miski wiele razy, aby zaczerpnąć po łyku.


Owczarek niemiecki pije ze swojej miseczki
Owczarek niemiecki pije ze swojej miseczki

Twój pies powinien mieć dostęp do świeżej wody w każdej chwili. Po spacerze lub w letnie upały Twój pies będzie bardzo spragniony, dlatego tak ważne jest, aby miska z wodą była zawsze pełna. Jeśli się zdecydujesz na karmienie psa suchą karmą, to na pewno po takim posiłku Twój pies będzie się chciał napić.


Ile piją psy?

Nie ma żadnych norm, które mówią o tym, ile wody powinien pić pies - niektóre psy piją bardzo dużo, podczas gdy inne ograniczają się do kilku łyków dziennie, ale bardzo ważne tutaj jest, abyś obserwował/a swojego psa i natychmiast reagował/a, jeśli ilość wypijanej przez niego wody się zmienia. Jeśli pies pije nagle o wiele więcej lub o wiele mniej niż zwykle, to najlepiej skontaktować się z weterynarzem.


Szczeniaczek golden retrievera zaspokaja pragnienie
Szczeniaczek golden retrievera zaspokaja pragnienie

Czy pies powinien pić wodę, gdy ma rewolucję żołądkową?

Gdy Twój pies jest chory i zwraca, to podawaj mu niewielkie ilości wody. Jeśli pozwolisz mu pić tyle, ile dusza zapragnie, to najpewniej spowoduje to dalsze wymioty i Twój pies utraci wtedy ważne płyny i sole mineralne.


Infekcja pęcherza

To bardzo ważne, aby zachęcać psa do picia wody, gdy ten ma kłopoty z pęcherzem. Pomoże mu to wypłukać układ wydalniczy ze szkodliwych bakterii.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw komentarz