Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Jaki typ sierści psa jest dla Ciebie najlepszy?

Jeśli wziąć pod uwagę różnice w kolorze sierści, jej fakturze oraz długości, to liczba możliwych kombinacji może oszołomić - zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę, że wszystkie psy mają wspólnego przodka. Jest bardzo wiele typów sierści i każdy z nich jest na swój sposób interesujący. Tutaj się dowiesz, jak właściwie pielęgnować każdy typ sierści i będziesz w stanie podjąć decyzję, który typ sierści Ci najbardziej odpowiada.


Chow chow ze swoją dziwną, ale jakże piękną sierścią
Chow chow ze swoją dziwną, ale jakże piękną sierścią

Buldog ma gładką sierść, która wymaga bardzo niewiele troski. Labrador retriever ma z kolei grubą, podwójną sierść, która potrafi bardzo długo schnąć. Teriery często mają kręconą sierść, która wymaga ręcznego rozplątywania. Owczarek staroangielski posiada długą sierść, która potrzebuje codziennego rozczesywania. Na jednym końcu skali znajduje się pudel, który ma silnie kręconą sierść i potrzebuje bardzo dużo uwagi ze strony właściciela, aby nie zmatowiała, a na drugim końcu skali znajduje się grzywacz chiński, który często jest całkowicie pozbawiony sierści.


10 typów sierści

  1. Psy o krótkiej gładkiej sierści
  2. Psy o sierści średniej długości
  3. Psy o długiej sierści
  4. Psy o podwójnej sierści
  5. Psy o jedwabistej sierści
  6. Psy o poskręcanej sierści
  7. Psy o kręconej sierści
  8. Psy szorstkowłose
  9. Psy o hipoalergicznej sierści
  10. Bezwłose psy

Psy o krótkiej gładkiej sierści

Wspaniałą rzeczą u psów o krótkiej gładkiej sierści jest to, że możesz u nich dokładnie obejrzeć wszystkie mięśnie i podziwiać atletyczną sylwetkę. Takim psem jest Rhodesian ridgeback, rasa, która została wyhodowana do odstraszania lwów i która ma przepiękny muskularny pokrój.


Przepiękny młody greyhound o niewiarygodnie gładkiej sierści
Przepiękny młody greyhound o niewiarygodnie gładkiej sierści

Krótka i gładka sierść jest przy okazji błyszcząca, a psy o takiej sierści są idealne dla właścicieli, którzy nie mają zbyt wiele czasu, by pielęgnować włosy swoich pupili. Taka sierść nie wymaga zbyt wiele uwagi i szybko schnie po kąpieli. Ponadto nie wymaga ona częstego czesania, ale pies ciągle będzie od czasu do czasu potrzebować kąpieli i szczotkowania.

Rasy psów o krótkiej gładkiej sierści to między innymi foxhound amerykański, basenji, basset, beagle, malinois, Bloodhound, bulterier, bulmastif, jamnik, dalmatyńczyk, buldog angielski, foxhound angielski, buldog francuski, dog niemiecki, greyhound, Jack Russell terrier, Manchester terrier, pies faraona, mops, Rhodesian ridgeback, rottweiler, chart perski, foksterier krótkowłosy oraz whippet.


Zdjęcia psów o krótkiej gładkiej sierści:

Bokser o cudownej gładkiej sierści
Bokser o cudownej gładkiej sierści

Stadko foxhoundów angielskich o ślicznej sierści
Stadko foxhoundów angielskich o ślicznej sierści

Greyhound z piękną połyskującą sierścią
Greyhound z piękną połyskującą sierścią

Psy o sierści średniej długości

Psy o sierści średniej długości stoją idealnie pośrodku między sierścią krótką a długą. Z jednej strony taka sierść zapewnia podobną ochronę jak sierść długa, z drugiej nie wymaga dużo pielęgnacji, podobnie jak sierść krótka.

Określenie "średnia" oznacza tutaj długość większą niż 2,5 cm, ale ciągle taką, która jest krótsza od sierści nazywanej długą. Rasy psów o sierści średniej długości nie wymagają dużo pielęgnacji. Szczotkowanie raz na tydzień w zupełności wystarczy, ponieważ średnia sierść nie jest tak podatna na ubłocenie i nie matowieje tak jak długa. Kąpiel raz w miesiącu będzie akurat, pamiętaj jednak, by potem dobrze wysuszyć psa.


Trzy australijskie psy pasterskie o grubej sierści średniej długości
Trzy australijskie psy pasterskie o grubej sierści średniej długości

Rasy psów o sierści średniej długości to między innymi akita, australijski pies pasterski, border collie, epagneul breton, Cavalier King Charles spaniel, owczarek niemiecki, golden retriever, Welsh Corgi pembroke, pirenejski pies górski, bernardyn oraz syberian husky.


Zdjęcia psów o sierści średniej długości:

Syberian husky kwalifikuje się jako pies o sierści średniej długości
Syberian husky kwalifikuje się jako pies o sierści średniej długości

Piękny akita o średniej długości sierści
Piękny akita o średniej długości sierści

Psy o długiej sierści

Jeśli kiedykolwiek widziałaś charta afgańskiego w biegu z jego falującą na wietrze długą sierścią, to od razu nabierzesz przekonania o wielkiej gracji tych zwierząt.

Niektóre rasy, które mają długą sierść, to chart afgański, lhasa apso, maltańczyk, shih tzu, australijski silky terier, Skye terrier, terier tybetański i Yorkshire terrier. Psy o długiej sierści należy regularnie rozczesywać z pomocą szczotki, a następnie grzebieniem zachęcać sierść do prostego wzrostu.


Chart afgański z zadbaną sierścią
Chart afgański z zadbaną sierścią

Rasy o długiej sierści, które nie potrzebują intensywnego rozczesywania to między innymi bearded collie, chow chow, cocker spaniel angielski, hawańczyk, seter irlandzki, nowofundland, owczarek staroangielski, pekińczyk, szpic miniaturowy, bernardyn, a także samojed. Takie psy wymagają sporo pielęgnacji, zwłaszcza duże rasy, które potrzebują dużo ruchu. Sierść tej długości wymaga regularnego szczotkowania, aby zapobiec matowieniu włosów i utrzymać skórę zdrową.


Psy o długiej sierści w gorące dni

W upalne dni psy z długą sierścią są narażone na przegrzanie. Dlatego w ciągu lata tak ważna jest regularna pielęgnacja sierści. Prawidłowo zadbana sierść pozwoli psu w regulacji temperatury ciała. Usunięcie martwych włosów pozwoli powietrzu dotrzeć do skóry i schłodzić ją. Możesz nawet w pewnej chwili zdecydować się przyciąć nieco sierść swojego pupila, nie obcinaj jej jednak zbyt krótko, a już na pewno jej nie gol, ponieważ sierść pomaga w regulacji temperatury oraz chroni skórę przed oparzeniami słonecznymi. Najlepiej trzymać psy o długiej sierści w domu podczas upałów i należy unikać zostawiania ich w samochodzie. Podczas długich spacerów zapewnij tym psom dużo wody oraz upewnij się, że na trasie jest jakiś ocieniony fragment terenu, gdzie zwierzę może się położyć i odpocząć.

Do objawów udaru słonecznego u psów należą nadmierne dyszenie lub problemy z oddychaniem, podwyższone tętno i przyspieszony oddech, ślinienie, słabość, otępienie lub nawet zapaść. Jeśli zauważysz te objawy u swojego psa, natychmiast skontaktuj się ze swoim weterynarzem.


Zdjęcia psów o długiej sierści:

Owczarek staroangielski prezentuje swoją bujną sierść
Owczarek staroangielski prezentuje swoją bujną sierść

Bearded collie i jego długa sierść
Bearded collie i jego długa sierść

Chart afgański w pełnej krasie
Chart afgański w pełnej krasie

Psy o podwójnej sierści

Psy o podwójnej sierści przypominają trochę człowieka, który włożył kurtkę przeciwdeszczową na wełniany sweter. Termin podwójna sierść sugeruje jakąś skomplikowaną budowę włosów naszych pupilów, ale system jest naprawdę prosty. Włosy w sierści dzielą się na krótki, ale grupy podszerstek, który jest przykryty włosem okrywowym, który zapobiega zmoczeniu podszerstka. Tak zaprojektowana podwójna sierść utrzymuje te zwierzęta w cieple zimą i w chłodzie latem, aby były szczęśliwe w każdą pogodę.


Welsh Corgi pembroke prezentuje swoje piękne miękkie futro
Welsh Corgi pembroke prezentuje swoje piękne miękkie futro

Psy z podwójną sierścią wymagają nieco uwagi, zwłaszcza gdy zmokną lub wezmą kąpiel. Gdy podwójna sierść namoknie, to będzie mokra przez dłuższy czas. Jeśli sierść nie jest prawidłowo pielęgnowana, to może zacząć pachnieć "psem". w gorące letnie miesiące sierść taka może wymagać podcięcia, aby zwierzę się nie przegrzało.


Wśród ras o podwójnej sierści znajdują się alaskan malamut, anatolijski pies pasterski, australijski pies pasterski, bearded collie, beauceron, border collie, Welsh Corgi cardigan, chinook, chow chow, szpic fińskiz, owczarek niemiecki, golden retriever, szpic wilczy, labrador retriever, nowofundland, elkhund szary, owczarek staroangielski, Welsh Corgi pembroke, szpic miniaturowy, puli, samojed, shih tzu, syberian husky, Västgötaspets, spaniel tybetański oraz Yorkshire terrier.


Zdjęcia psów o podwójnej sierści:

Trzy labradory o pięknej podwójnej sierści
Trzy labradory o pięknej podwójnej sierści

Welsh Corgi cardigan o jedwabistej sierści
Welsh Corgi cardigan o jedwabistej sierści

Nowofundland o czarnej podwójnej sierści
Nowofundland o czarnej podwójnej sierści

Psy o jedwabistej sierści

Psy, które mają miłą w dotyku jedwabistą sierść, mogą przyprawić o zazdrość nawet modelki z reklam szamponów do włosów. Sierść zwana jedwabistą jest długa, miękka i łagodnie spływa po ciele. Wymaga ona sporo uwagi i pielęgnacji, aby uniknąć  matowienia i plątania. Potrzebuje codziennego szczotkowania, ale należy pamiętać, że musi być to szczotkowanie delikatne warstwa po warstwie, aby uniknąć dodatkowego plątania czesanych włosów.


Spaniel o cudnej jedwabistej sierści
Spaniel o cudnej jedwabistej sierści

Wśród ras o jedwabistej sierści znajdują się chart afgański, grzywacz chiński, cocker spaniel, seter irlandzki, australijski silky terier i Yorkshire terrier.


Zdjęcia psów o jedwabistej sierści:

Dwa setery szkockie o ciemnej jedwabistej sierści
Dwa setery szkockie o ciemnej jedwabistej sierści

Dwa śliczne silky teriery
Dwa śliczne silky teriery
Rzut na sierść silky teriera z boku
Rzut na sierść silky teriera z boku

Psy o poskręcanej sierści

Psy o poskręcanej sierści z wyglądu mogą przypominać mop (w miły sposób, oczywiście). Czasami ich sierść skręca się w dredy, ale ten stan jest zazwyczaj utrzymywany przez ludzi celowo na potrzeby wystaw. Niezadbana sierść zgarnia wszystko z podłogi. Loki kształtują się naturalnie w miarę wzrostu włosów, ale także potrzebują pielęgnacji. Pielęgnacja ma zazwyczaj na celu zapobiegnięcie skręceniu się całej sierści w jeden wielki kołtun.


Komondor o białej sierści
Komondor o białej sierści

Psy o takiej sierści wymagają mnóstwo pielęgnacji, ale nie jest ona zbyt skomplikowana. Musisz jedynie usuwać supły oraz splątane wiązki sierści palcami oraz delikatnie masować skórę psa, aby była zdrowa. Psy o poskręcanej sierści czesze się jedynie, gdy są młode, i zanim dredy zdążą się wykształcić. Uszy, nogi i ogon wymagają szczególnej uwagi.

Do ras o poskręcanej sierści można zaliczyć następujące: komondor oraz puli. Czasem można też spotkać hawańczyka lub pudla z poskręcaną sierścią, ale robią to wtedy hodowcy specjalnie dla celów wystawowych.


Zdjęcia psów o poskręcanej sierści:

Zbliżenie na komondora o białej poskręcanej sierści
Zbliżenie na komondora o białej poskręcanej sierści

Komondor o brudnej białej sierści
Komondor o brudnej białej sierści

Szczęśliwy komondor odpoczywa na trawniku
Szczęśliwy komondor odpoczywa na trawniku

Psy o kręconej sierści

Psy o takim typie sierści charakteryzują się grubymi, sztywnymi i falującymi włosami, trochę jak David Hasselhoff. Sierść taka łatwo może zmatowieć i się splątać, a także przesuszyć. Z tego powodu eksperci radzą, aby stosować na taką sierść odżywkę w sprayu, aby zapobiec łamaniu włosów, oraz jednocześnie raz na jakiś czas przycinać końcówki.


Wspaniały czarny pudel o kręconej sierści
Wspaniały czarny pudel o kręconej sierści

Warto na temat pielęgnacji takiej sierści porozmawiać z weterynarzem lub z profesjonalnym groomerem, ponieważ sposoby dbania o taką sierść mogą się diametralnie różnić w zależności od rasy.

Do ras o kręconej sierści należą bichon frise, curly coated retriever, amerykański spaniel dowodny, a także pudel.


Zdjęcia psów o kręconej sierści:

Bichon frise ze swoją uroczą sierścią
Bichon frise ze swoją uroczą sierścią

Curly coated retriever ze swoją charakterystyczną kręconą sierścią
Curly coated retriever ze swoją charakterystyczną kręconą sierścią

Czarny terier rosyjski o kręconej sierści
Czarny terier rosyjski o kręconej sierści

Psy szorstkowłose

Psy o sierści przypominającej w dotyku szczotkę mogą wzbudzić w Tobie pragnienie posprzątania nimi podłogi, ale nie rób tego z pomocą Twojego wyżła niemieckiego szorstkowłosego - wierz nam na słowo, że nie będzie on z tego zadowolony.

Psy szorstkowłose mają szczeciniastą, kędzierzawą sierść. Ta sierść nie linieje, co sprawia, że rasy szorstkowłose są preferowane przez alergików. Pielęgnacja sierści psa szorstkowłosego może być dość czasochłonnym zajęciem, ponieważ oznacza przycinanie pojedynczych odstających na sztorc włosów. To pobudza z kolei skórę do wzrostu nowych włosów i sprawi, że Twój pies będzie wyglądał cały czas młodo i w formie.


Szorstkowłosy gryfon Korthalsa
Szorstkowłosy gryfon Korthalsa

Do ras szorstkowłosych zaliczają się pinczer małpi, border terrier, gryfonik brukselski, Dandie Dinmont terrier, terier irlandzki, otterhound, terier szkocki i West Highland terrier.


Zdjęcia psów szorstkowłosych:

Terier irlandzki o szorstkiej sierści
Terier irlandzki o szorstkiej sierści

Pinczer małpi ze swoją charakterystyczną sierścią
Pinczer małpi ze swoją charakterystyczną sierścią

Szorstkowłosy border terrier
Szorstkowłosy border terrier

Psy o hipoalergicznej sierści

Alergia na sierść psów to nic godnego pozazdroszczenia, ale nie musisz się zanadto martwić. Jeśli kochasz psy, ale borykasz się z alergią, to warto się zastanowić nad sprawieniem sobie psa, którego sierść nie wywołuje alergii. Tak naprawdę to sama sierść nie wywołuje alergii - jest za to odpowiedzialny łupież z sierści, czyli martwe fragmenty naskórka, które są zostawiane przez Twojego psa w domu, gdy ten linieje.


Cudowny pudel miniaturowy o hipoalergicznej sierści
Cudowny pudel miniaturowy o hipoalergicznej sierści

Sierść hipoalergiczna to taka, która gubi niewiele włosów. Z tego powodu jest preferowana przez alergików. Gęsta sierść wyłapuje włosy, które wypadają i zapobiega ich fruwaniu w powietrzu. Z drugiej strony, martwe włosy, które ugrzęzną w sierści, mogą szybko spowodować jej zmatowienie. Właśnie z tego powodu psy o takiej sierści potrzebują regularnego i częstego szczotkowania.

Istnieje wiele różnych ras psów o hipoalergicznej sierści. Zaliczają się do nich chart afgański, basenji, barbet, gryfonik brukselski, terier irlandzki, Lakeland terrier, bulterier miniaturowy, sznaucer miniaturowy, pudel, shih tzu, soft coated wheaten terrier, terier walijski oraz Yorkshire terrier.

Pudle w szczególności będą potrzebować przycinania sierści oraz kąpieli co 6-8 tygodni. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, polecamy skorzystać z usług profesjonalnego groomera.


Zdjęcia psów o hipoalergicznej sierści:

Piękny mały basenji o hipoalergicznej sierści
Piękny mały basenji o hipoalergicznej sierści

Piękny młody bulterier o krótkiej hipoalergicznej sierści
Piękny młody bulterier o krótkiej hipoalergicznej sierści

Śliczny gryfonik brukselski o hipoalergicznej sierści
Śliczny gryfonik brukselski o hipoalergicznej sierści

Bezwłose psy

To niesamowite, jak kompletnie inaczej pies wygląda z sierścią i bez niej. Posiadanie bezwłosego psa zdecydowanie wymaga otwartości umysłu, ponieważ widok łysego psa może wprawić w zdumienie.


Nagi pies meksykański ze swoimi charakterystycznymi, pięknymi dużymi uszami
Nagi pies meksykański ze swoimi charakterystycznymi, pięknymi dużymi uszami

Rasy bezwłose ciągle potrzebują pielęgnacji. Skóra tych psów jest znacznie bardziej narażona na oparzenia słoneczne, stąd psa będzie należało smarować kremem z filtrem. Psy bezwłose będą też potrzebowały kąpieli, aby ich skóra pozostała zdrowa i czysta.


Zdjęcia psów bezwłosych:

Zbliżenie na pięknego nagiego psa meksykańskiego
Zbliżenie na pięknego nagiego psa meksykańskiego

Grzywacz chiński odpoczywa na zewnątrz
Grzywacz chiński odpoczywa na zewnątrz

Najpopularniejszą rasą bezwłosą jest grzywacz chiński, ale zaraz za nim w kolejce stoi wspaniały nagi pies meksykański.Powiązane produkty

Zdjęcia użytkowników

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw komentarz