Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Typy ras psów

Typy psich ras pozwalają kategoryzować psy ze względu na ich zachowanie oraz cele, dla których rasy zostały wyhodowane, np. polowanie, aportowanie, strzeżenie, polowanie na szkodniki oraz lojalność. Typy ras są definiowane przez różne organizacje krajowe i światowe, najpopularniejszy w Polsce jest Związek Kynologiczny w Polsce, który zgodnie z wytycznymi międzynarodowej organizacji FCI wyróżnia 10 typów rasowych.

Siedem naszym zdaniem najważniejszych typów ras to:

  1. Psy myśliwskie
  2. Psy gończe
  3. Psy pasterskie
  4. Teriery
  5. Psy do towarzystwa
  6. Psy pracujące
  7. Psy użytkowe

Psy myśliwskie

Wyobraź sobie myśliwego, karabin i bażanty oraz piękne polskie lasy. Przy myśliwym będzie iść jego wierny pies. Wszystkie psy myśliwskie są zasadniczo psami pracującymi, które są specjalnie szkolone do polowań. Są lojalne i znakomicie aportują. Idealnie nadają się do przynoszenia ustrzelonego ptactwa i są dumą każdego myśliwego i związku łowieckiego.


Dwa springer spaniele czekają na swoją porcję treningu
Dwa springer spaniele czekają na swoją porcję treningu

Wyżły i setery były wykorzystywane do znajdowania i wskazywania zwierzyny. Spaniele były wykorzystywane do naganiania i aportowania, a retrievery wyspecjalizowały się w aportowaniu ptactwa dzięki bardzo delikatnemu uściskowi szczęk. Niektóre z najlepszych ras myśliwskich to clumber spaniele, curly coated retrievery, setery angielskie, flat coated retrievery, wyżły niemieckie szorstkowłose, golden retrievery, setery szkockie, setery irlandzkie, labrador retrievery, wyżły włoskie szorstkowłose, sussex spaniele, a także wyżły węgierskie.


Małe psy myśliwskie
Do grupy małych psów myśliwskich zaliczają się amerykański spaniel dowodny, epagneul breton, cocker spaniel angielski, springer spaniel angielski oraz springer spaniel walijski. Wszystkie te psy świetnie się sprawdzają przy polowaniu i do tego celu były przez stulecie hodowane i doskonalone.


Sussex spaniel z ptakiem w pysku
Sussex spaniel z ptakiem w pysku

Psy gończe

Istnieją dwa zasadnicze typy psów gończych: psy posługujące się węchem przy pogoni za zwierzyną i psy posługujące się wzrokiem przy pogoni (charty). Charty zostały tak wyhodowane, aby instynktownie polowały w grupie. W obrębie psów gończych wyróżniamy wiele niezwykle interesujących ras. Najlepszym przykładem jest sławny z kreskówek Droopy, który był bassetem.


Dwa bassety podczas porannej przebieżki
Dwa bassety podczas porannej przebieżki

Charty są z natury bardzo niezależne i niezbyt chętnie słuchają poleceń. Aby nie wyrosły na uparte psiaki, muszą być regularnie w ruchu. Charty bardzo łatwo udają się na własne przechadzki i właśnie dlatego najlepiej wyprowadzać je na bezpieczną przestrzeń na smyczy. Jeśli coś przyciągnie ich wzrok lub złapią trop, to nic ich nie powstrzyma przed ruszeniem w pogoń za tropem.


Psy gończe
Psy gończe posługujące się węchem mają najbardziej wrażliwe nosy ze wszystkich psów. Do tej grupy zaliczają się między innymi foxhound, basset, bloodhound, beagle i jamnik. Psy gończe uwielbiają dźwięk własnego głosu i będą z jego pomocą informować swojego przewodnika, w którym miejscu są w pogoni za zapachem. Jednak dla właścicieli, którzy nie zamierzają polować ze swoim psem, ta cecha genetyczna może się okazać bardzo irytująca.

Bloodhound podąża za tropem
Bloodhound podąża za tropem

Charty
Charty wyhodowano do polowania na szybko uciekającą zwierzynę i psy z tej grupy niczego bardziej nie uwielbiają, jak puścić się pełnym biegiem. Charty uwielbiają jednak także wylegiwać się na kanapie cały dzień, zwłaszcza gdy są dojrzałe. Do tej grupy należą chart afgański, borzoj, greyhound, wilczarz irlandzki, charcik włoski, chart perski, chart szkocki czy whippet.

Dwa wilczarze irlandzkie bawią się w śniegu
Dwa wilczarze irlandzkie bawią się w śniegu

Psy pasterskie

Psy pasterskie zostały wyhodowane albo do zaganiania zwierząt gospodarskich, albo do ich pilnowania. Jeśli kiedykolwiek widziałaś/eś dredy komondora, możesz się zdziwić, że taki rodzaj sierści ma bardzo praktyczne zastosowanie w naturalnym środowisku pracy takiego psa. Sierść poskręcana w sznurki chroni komondory i puli w obronie stada przed wilkami.


Pies pasterski odpoczywa przed służbą przy ochronie stada owiec
Pies pasterski odpoczywa przed służbą przy ochronie stada owiec

Psy zaganiające
Najpopularniejszymi rasami wśród psów zaganiających są owczarek border collie, owczarek niemiecki i owczarek australijski. Psy te są niewiarygodnie inteligentne i muszą regularnie otrzymywać zadania, w których stawiane są przed problemem do rozwiązania, aby je czymś zająć. Jeśli nie będą otrzymywać regularnej dawki ćwiczeń, mogą łatwo zamienić się w strasznych psotników. Jeśli jednak ich właściciel zapewni im dużo intelektualnej stymulacji, to są to wspaniałe zwierzęta rodzinne. Znane są z tego, że zaganiają i pilnują dzieci w domu, jeśli więc potrzebujesz dodatkowej pomocy przy pilnowaniu maluchów, to owczarek collie może być dla Ciebie doskonałym wyborem.


Owczarek border collie zagania stado owiec
Owczarek border collie zagania stado owiec

Psy stróżujące
Psy stróżujące zostały wyhodowane ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich siłę, lojalność i odwagę. Jeśli dobrze wytrenowane, to rasy te są delikatne i spokojne, ale ich instynkt strażniczy sprawia czasami może nad nimi wziąć górę. Z tego powodu, zanim sprawisz sobie psa stróżującego, należy mieć doświadczenie w posiadaniu psów innego typu.


Wysoki i muskularny mastiff tybetański jako pies stróżujący
Wysoki i muskularny mastif tybetański jako pies stróżujący


Rasy, które są zazwyczaj wykorzystywane jako psy stróżujące, to bullmastif, doberman, owczarek niemiecki, komondor, kuvasz, mastif, puli, rhodesian ridgeback, rottweiler, mastif tybetański oraz staffordshire bull terrier.

Jeśli myślisz o sprawieniu sobie psa stróżującego i masz do tego dzieci, to poświęć dużo uwagi temu, jaka rasa jest właściwa dla Ciebie i Twojej rodziny. Owczarki niemieckie są zwyczajowo uważane za najlepsze psy stróżujące dla rodzin z dziećmi. Gdy dawać im odpowiednio dużo miłości i właściwie trenować, to rasa ta jest niezwykle posłuszna i staje się wspaniałym towarzyszem tak dla dzieci, jak i dla dorosłych.


Psy pracujące

Psy pracujące występują we wszystkich kształtach i rozmiarach, począwszy od ogromnych bernardynów, które tradycyjnie noszą beczułkę brandy na szyi (która służyła do rozgrzewania ofiar lawin), aż do zwinnego syberiana huskiego, który służy za zwierzę pociągowe w mroźnej tundrze. Te psy zazwyczaj nie są dobrymi zwierzakami domowymi, chyba że zapewnisz im dużo ruchu i intelektualnej stymulacji. W tej grupie psów znajduje się też najdroższy pies świata, mastif tybetański, który został kupiony na aukcji za prawie 4 750 000 zł!


Bernardyn z beczułką brandy pod szyją
Bernardyn z beczułką brandy pod szyją

Wśród psów pracujących znajdziesz takie rasy jak alaskan malamut, anatolijski pies pasterski, berneński pies pasterski, chinook, pirenejski pies górski, nowofundland, bernardyn oraz syberian husky. Większość psów pracujących to rasy duże, które dobrze sobie radzą z zadaniami, wymagającymi mnóstwa siły.


Psy pociągowe
Są to rasy, które wyhodowane właśnie w celu ciągnięcia ładunków. Zaliczają się do nich syberian husky i alaskan malamut - obydwie rasy to piękne, atletyczne psy, które doskonale sobie radzą w bardzo trudnych warunkach przez długie okresy czasu. Psy zaprzężone do sań potrafią osiągnąć prędkość ponad 30 km/h i podczas wyścigu mogą przebiec od 40 do 50 km.


Stadko syberianów huskich ciągnie sanie
Stadko syberianów huskich ciągnie sanie

Te rasy niełatwo zostają domowymi pieszczochami, jeśli nie zapewnisz im intensywnych ćwiczeń, których bardzo potrzebują. A jeśli już zdecydujesz się na psa pociągowego, to zakupienie amortyzatorów na smycz może się okazać bezcenne, gdy będziesz starać się zapanować nad niezwykłą siłą swojego psa - w innym wypadku szybko się przekonasz, że to pies zabiera Ciebie na spacer, a nie Ty psa!


Teriery

Nazwa teriera pochodzi z łacińskiego słowa 'terra' (ziemia) oraz francuskiej nazwy psa w formie 'chien terrier', które można przełożyć jako 'pies ziemi'. Teriery zostały pierwotnie wyhodowane jako zwierzęta gospodarskie i miały polować na szczury i walczyć z lisami, co znaczy, że ich pożądanymi cechami rasowymi były zawsze odwaga i na tyle mały rozmiar, aby mogły się zmieścić do małych nor.


Dwa teriery rasy Jack Russel podczas zabawy
Dwa teriery rasy Jack Russel podczas zabawy

To zazwyczaj niezwykle energiczne psy, które mają charakter psotnika. Te cechy są uniwersalne dla wszystkich terierów. Są tak radosnymi i pełnymi energii psiakami, że samo obserwowanie ich dostarczy Ci rozrywki na długie godziny; możesz dla przykładu zobaczyć taki film na YouTube.


Śliczny terier Jack Russel ekscytuje się spotkaniem z morzem
Śliczny terier Jack Russel ekscytuje się spotkaniem z morzem

Do terierów zaliczane są Jack Russell, terier szkocki, Patterdale terrier, Cairn terrier, border terrier, a także West Highland terrier. Bulterier i Staffordshire Bull Terrier także służyły do walki ze szkodnikami, ale początkowo zostały wyhodowane do sportu, jakim było "dręczenie byka" (ang. bull-baiting).


Psy do towarzystwa

Te cudowne psy pieski, które zmieszczą Ci się na kolanach, zostały wyhodowane po to, aby były towarzyszami dla ludzi, i właśnie dlatego rozkwitają, gdy podarować im odpowiednio dużo uczucia. Są z natury przyjazne, lubią zabawę i zawsze mają mnóstwo energii - właśnie te cechy sprawiają, że są w stanie wywołać uśmiech na każdej twarzy.

Psy do towarzystwa zazwyczaj bardzo się przywiązują do jednej osoby; jeśli nic z tym nie robić, to pies może się stać bardzo opiekuńczy i może okazywać agresję wszystkim, którzy podchodzą blisko do ich właściciela. Aby temu zapobiec, bardzo ważne jest, aby jak najwięcej socjalizować psa i zapraszać wielu gości i wiele psów do domu w odwiedziny od pierwszych chwil psa z Tobą.


Pies do towarzystwa jedzie na grzbiecie dużego psa
Pies do towarzystwa jedzie na grzbiecie dużego psa

Wśród psów do towarzystwa możesz znaleźć następujące rasy: Bichon frise, gryfonik brukselski, Cavalier King Charles spaniel, chihuahua, grzywacz chiński, hawańczyk, charcik włoski, maltańczyk, bulterier miniaturowy, pekińczyk, szpic miniaturowy, mops, West Highland terrier, Shih tzu, pudel oraz Yorkshire terrier.


Psy użytkowe

Przymiotnik użytkowy może budzić złe skojarzenia, ale do tej grupy zaliczane są wszystkie rasy, które nie wpasowują się do żadnej innej kategorii.


Dalmatyńczyk jest psem użytkowym
Dalmatyńczyk jest psem użytkowym

Nazwa psów użytkowych odnosi się do bardzo zróżnicowanej grupy ras, które zostały wyhodowane do wykonywania jasno określonych prac, ale te prace już nie istnieją lub psy ich już więcej nie wykonują. Przykładem takiej rasy jest dalmatyńczyk, który został wyhodowany po to, aby biegał za powozem.


Śliczne chow chow też należą do ras użytkowych
Śliczne chow chow też należą do ras użytkowych

Do grupy ras użytkowych wchodzą akita, Boston terier, chow chow, dalmatyńczyk, buldog angielski, buldog francuski, szpic niemiecki, japoński shiba inu, szpic wilczy, lhasa apso, nagi pies meksykański, sznaucer miniaturowy, pudel, shar pei, shih tzu, spaniel tybetański oraz terier tybetański.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy