Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Sprawić sobie szczeniaka czy dorosłego psa?

Szczeniaczki to zazwyczaj najpopularniejszy wybór na nowego psa, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków niemal natychmiast zakochują się i przywiązują do swojej nowej rodziny (nie umniejszając wagi faktowi, że są przeurocze). Nie powinniśmy jednak zapomnieć o możliwości adopcji nieco starszego psa. Opieka nad dorosłym psem może być tak samo wspaniała i satysfakcjonująca, a adoptując psa ze schroniska dajesz mu nowe życie.

Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Podjęcie właściwej decyzji dla dobra Twojej rodziny może być trudne, dlatego wypisaliśmy poniżej plusy i minusy każdej ewentualności, aby pomóc Ci w wyborze.


Dorosły pies bawi się ze swoim ślicznym szczeniaczkiem
Dorosły pies bawi się ze swoim ślicznym szczeniaczkiem

Zalety i wady sprawienia sobie szczenięcia

Bądźmy szczerzy... szczeniaczki są cudowne i nikt nie powinien się czuć winny, że chce mieć własnego. Szczenięta łatwiej się przyzwyczajają do nowych sytuacji i łatwiej jest je trenować niż dorosłe psy, ale z drugiej strony opieka nad szczeniaczkiem wymaga sporo czasu, uwagi i cierpliwości. Szybko będą musiały zadomowić się przy swojej nowej rodzinie, a do tego potrzebują się czuć w niej dobrze.


Szczęśliwa rodzinka berneńczyków: mama i dwa szczeniaki
Szczęśliwa rodzinka berneńczyków: mama i dwa szczeniaki

Czy sprawić sobie szczeniaka, gdy mam dzieci? Jeśli masz dzieci, to szczeniaczek będzie idealny, ale bardzo ważne przy tym jest, aby korygować wszelkie niepożądane zachowania natychmiast, jak tylko się pojawią, aby pies w miarę dorastania ich nie rozwijał. Aby dowiedzieć się więcej o psach i dzieciach, przeczytaj odpowiednią sekcję naszego poradnika tutaj.


Czy sprawić sobie szczeniaka, gdy pracuję cały dzień? Jeśli pracujesz cały dzień, to sprawienie sobie szczeniaka nie jest najlepszym pomysłem. Potrzebują one dużo troski i uwagi przez co najmniej 8 pierwszych miesięcy swojego życia. W miarę dorastania Twój szczeniaczek będzie wymagał od Ciebie mniej czasu, ale należy mu przez cały czas zapewniać odpowiednią ilość ruchu i opieki. Aby dowiedzieć się, jak sprawić, aby Twój pies nie był smutny, gdy wychodzisz do pracy, to kliknij tutaj i przewiń nieco w dół.


Czy sprawić sobie szczeniaka, gdy mam starszego psa? Sprawienie sobie szczeniaka, gdy masz starszego psa, może być świetnym pomysłem. Należy jednak rozważyć kilka kwestii. Jeśli szczeniaczek będzie buzował energią, to może to irytować starszego psa. W takim wypadku nie będziesz mieć innego wyboru, jak tylko zmęczyć młodszego pieska, zanim zostanie on dopuszczony do starszego kolegi. Jeśli jesteś w stanie to zrobić, to starszy pies stopniowo przyjmie młodego do stada, a może nawet wejdzie w rolę rodzica dla młodszego. Nigdy jednak nie należy zostawiać szczenięcia samemu sobie bez opieki. Jeśli jest taki czas w ciągu dnia, że koniecznie musisz wyjść, to przedtem zmęcz porządnie szczeniaka, a następnie umieść go w klatce, aby odpoczął. Aby się dowiedzieć, jak to zrobić poprawnie, przeczytaj sekcję naszego poradnika, poświęconą temu zagadnieniu.


Czy sprawić sobie szczeniaka, gdy spodziewam się dziecka? Sprawienie sobie szczeniaka, gdy Twoja rodzina ma się powiększyć, z pewnością pomoże zredukować stres i niepokój, ale musisz szczerze siebie zapytać, czy będziesz mieć czas dla szczenięcia, gdy Twoje dziecko wyjdzie na świat. Opieka nad szczenięciem to też duża odpowiedzialność, ponieważ wymaga ono stałej opieki i uwagi. I choć w czasie ciąży możesz mieć dla szczenięcia dużo czasu, to po urodzeniu dziecka już możesz nie być w stanie obdarzyć swojego pieska taką samą uwagą, co przedtem. Trzymanie szczeniąt z noworodkami jest też niebezpieczne, ponieważ szczeniaki mają ostre zęby i znane są ze swoich ciągot do szczypania. Ryzykujesz też, że Twój piesek, który do tej pory był Twoim oczkiem w głowie, będzie zazdrosny o nowego członka rodziny. Aby dowiedzieć się więcej o tym, czy lepiej sobie sprawić psa przed czy po urodzeniu się dziecka, to kliknij tutaj i przewiń nieco w dół.


Zalety i wady starszych psów

To fantastyczne uczucie, gdy adoptujesz psa ze schroniska, bo wiesz, że ratujesz mu życie. Możesz zabrać go ze sobą do domu, dać mu miłość, której do tej pory mu brakowało, a on wkrótce nie będzie widział świata poza Tobą.


Piękny starszy pies bawi się na plaży
Piękny starszy pies bawi się na plaży

Starsze psy (zazwyczaj psy wzięte ze schroniska) mogą być doskonałym wyborem dla starszych właścicieli, ponieważ są one zazwyczaj spokojniejsze i łagodniejsze. Mogą się także łatwo dopasować do rodziny, zwłaszcza takiej z dziećmi, ale przedtem upewnij się, że dzieci poznają psa, zanim przyniesiesz go do domu, aby mieć pewność, że pies lubi dzieci. Starsze psy wymagają o wiele mniej czasu i cierpliwości niż młode osobniki, a także mniejsza jest szansa, że będą Ci się plątać pod nogami. Może czasem będą potrzebować nieco więcej czasu, aby przyzwyczaić się do nowych warunków, zwłaszcza gdy były źle traktowane przez swoich poprzednich właścicieli.


Dorosła suczka rasy Staffordshire Bull Terrier stoi na polanie ze swoim szczeniakiem
Dorosła suczka rasy Staffordshire Bull Terrier stoi na polanie ze swoim szczeniakiem

Czy możesz wytresować starszego psa?

Oczywiście! To jakaś bzdura, gdy ludzie mówią, że starego psa już niczego się nie da nauczyć. Starsze psy mogą się uczyć i można je tresować tak samo jak młode - co więcej, mogą one być nawet bardziej chętne do współpracy. Jeśli masz kłopoty z nauczeniem starszego prawidłowego załatwiania się, upewnij się najpierw, że nie ma on żadnych kłopotów ze zdrowiem. Problemem tutaj może się okazać nagła zmiana diety, dlatego w takich okolicznościach musisz się przygotować na częstsze spacery z Twoim przyjacielem. Aby pomóc Ci w treningu Twojego psa, zgromadziliśmy garść porad w tej sekcji poradnika.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy