Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Jak przedstawić swojego psa kotu?

Spotkanie z pełnym energii szczeniaczkiem lub skorym do wygłupów starszym psem będzie dla Ciebie z pewnością bardzo radosne, ale dla kota może być podobne do końca świata. Koty są zwierzętami o zupełnie innej psychice, lubią spędzać dzień na czyszczeniu swojego futerka oraz 9-godzinnych drzemkach, dlatego spotkania z psami powinny być dla nich krótkie i bardzo spokojne. Dobrym pomysłem jest też uszanowanie przestrzeni Twojego kota. Jeśli nie, Twojemu psu na powitanie może wyjść kocia łapa najeżona pazurami.

Poniżej znajdziesz nasze porady, co zrobić, aby pierwsze spotkanie Twojego psa i kota przebiegło w miłej atmosferze.


Wbrew przysłowiu, pies i kot mogą żyć w prawdziwej przyjaźni
Wbrew przysłowiu, pies i kot mogą żyć w prawdziwej przyjaźni

Czy Twój pies rozumie podstawowe komendy?

Jeśli Twój pies zna komendy typu 'siad' i 'zostań', to wystarczą one tutaj w zupełności. Jest to bardzo ważne, aby Twój pies słuchał tych komend i wiedział, że pierwsze spotkanie z kotem nie jest zabawą.


Posłuszny beagle spogląda na swoją panią
Posłuszny beagle spogląda na swoją panią

Nie martw się, jeśli Twój pies nie zna jeszcze żadnych komend, upewnij się jedynie, żeby przed planowanym spotkaniem z kotem Twój pies był porządnie wybiegany. Pies, który ma mnóstwo energii, szybko zajdzie za skórę leniwemu kotu, dlatego przy pierwszym spotkaniu pies musi być spokojny.


Pierwsze spotkanie


Czas jest kluczowy
Gdy po raz pierwszy przyprowadzasz swojego nowego psa lub kota do domu, nie spiesz się z przedstawianiem sobie zwierząt. Sam Twój dom będzie dla zwierzaka czymś zupełnie nowym, być może lekko przerażającym, dlatego należy mu dać odpowiednio dużo czasu, aby oswoił się z nowym miejscem. Może to zająć od kilku dni do tygodnia, w niektórych przypadkach nieco dłużej. Sprawiając, że Twój nowy przyjaciel będzie się czuł dobrze w Twoim domu, oszczędzisz wszystkim mnóstwo niepotrzebnego stresu.

Dobra rada: Jedną z najlepszych metod na to, aby kot i pies przygotowali się na swoje pierwsze spotkanie jest zamiana ich posłań przed spotkaniem, aby oswoili się zawczasu ze swoim zapachem. Nigdy nie wiadomo, ale zwierzaki być może potem będą razem ucinać sobie drzemki.


Młody golden retriever i kot śpią na jednym posłaniu, pies i kot śpią razem
Młody golden retriever i kot śpią na jednym posłaniu

Dobre warunki
Gdy już postanowisz, że pies i kot są gotowi na spotkanie, to warto zadbać o odpowiedni nastrój pierwszego spotkania przez unikanie zapraszania gości oraz obecności małych dzieci. Dzięki temu spotkanie powinno przebiegać bez większych zakłóceń. Przed spotkaniem zdecydowanie warto zabrać psa na długi spacer, aby znaleźć ujście dla nadmiaru energii, jaki może on mieć, a który na pewno nie pomoże podczas pierwszego spotkania nowego zwierzęcego przyjaciela.


Smycz
Przez kilka pierwszych spotkań najlepiej trzymać psa na smyczy i zachęcić go do tego, by usiadł, zanim wprowadzisz kota do pomieszczenia. To pomoże psu zrozumieć, że pojawienie się kota nie będzie oznaczało zabawy.


Podczas pierwszego spotkania z kotem, trzymaj szczeniaczka na smyczy
Podczas pierwszego spotkania z kotem, trzymaj szczeniaczka na smyczy

Droga ucieczki
Zostaw swojemu kotu drogę ucieczki (może tę rolę pełnić wysoki mebel, okno, klapa w drzwiach i inne). A to na wypadek, gdyby kot czuł się zagrożony lub przestraszony. Może wtedy udać się w bezpieczne miejsce bez poczucia bycia w pułapce. Próba zakolegowania zwierząt na siłę nigdy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a zazwyczaj jedynie pogorszy sytuację.


Pozytywne wzmocnienie
Miej przy sobie kilka przysmaków, aby nagrodzić Twojego psa za dobre zachowanie i posłuszeństwo. Nigdy go nie karaj, ponieważ wtedy pies może wspominać spotkanie z kotem jako złe doświadczenie. Jeśli pies będzie się źle zachowywał, wydaj mu komendy 'nie', 'siad' i 'zostań'.


Powtórka
U niektórych kotów i psów pierwsze spotkanie będzie przebiegać wyjątkowo płynnie i od przyjaźni będzie je dzielić tylko kilka takich spotkań, ale u innych cały proces poznawania się będzie wymagał kilku spotkań w ciągu dnia przez kilka tygodni. Kiedy już wiesz, że Twój pies zachowuje spokój na smyczy, następnym krokiem jest pozbycie się smyczy, ale zawsze pamiętaj, aby kot miał gdzie uciec. Najważniejszą rzeczą w całym procesie jest spokój - nie przyspieszaj sztucznie sprawy; niektóre psy potrzebują znacznie więcej czasu, by przyzwyczaić się do obecności kota i by można je było w spokoju zostawić z kotem.


Pies odpoczywa ze swoim rudym kotem przyjacielem
Pies odpoczywa ze swoim rudym kotem przyjacielem

Rzeczy, których możesz się spodziewać


Zabawa
Niektóre psy nie będą widzieć wielkiej różnicy między kotem a innymi psami i będą chciały się z nim bawić. Taka sytuacja nie jest pożądana - na powitanie mogą dostać kocią łapą, uzbrojoną w pazury, po pyszczku. W najgorszym wypadku zwierzęta mogą się wzajemnie poranić.


Zdobycz
Niektóre rasy psów mają bardzo daleko rozwinięty instynkt łowiecki i będą reagować agresywnie, np. zaczną polować na kota lub wpatrywać się w niego głęboko, czekając na okazję do ataku. W takim wypadku bardzo ważnym elementem wzajemnego oswajania będą kolejne spotkania zwierząt ze sobą, gdzie pozytywne wzmocnienie będzie odgrywać koronną rolę, aby pozbyć się niepożądanych zachowań. Niekiedy ten instynkt łowiecki będzie bardzo trudno zagłuszyć i być może nigdy nie będziesz mógł psa zostawić z kotem bez nadzoru.


Ostrożność
Niekiedy Twoje zwierzęta będą od początku siebie unikać. Choć nie jest to koniecznie zła rzecz, może to oznaczać, że jeśli będą zmuszone spędzić dłuższy czas (np. noc) w tym samym pomieszczeniu, to mogą być wzajemnie narażone na duży stres.


Kot obchodzi z daleka nieznanego sobie psa
Kot obchodzi z daleka nieznanego sobie psa

Uwaga na kocięta
Być może jest to najgorsza rzecz, jaką sobie możesz wyobrazić, ale trzeba nam ten temat poruszyć. Pies może z łatwością zabić kota, nie mówiąc już o kociętach. Stąd być może najlepiej zaczekać z przedstawieniem sobie zwierząt do momentu, kiedy kocięta podrosną na tyle, że spotkanie będzie dla nich bezpieczne. Tyczy się to zwłaszcza sytuacji, gdy pies jest bardzo energiczny i chętny do zabawy.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy