Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Sprawić sobie pieska czy suczkę?

Wybór samej rasy psa jest bardzo trudny i może być przedmiotem sporu dla Ciebie i Twojej rodziny, a po tej decyzji czeka się zaraz kolejna, może nieco łatwiejsza: sprawić sobie samczyka czy samiczkę?

Różnice między samcami i samiczkami psów mogą być ogromne, dlatego bardzo ważne jest dobranie płci Twojego psiaka w taki sposób, aby odpowiadała stylowi życia Twojej rodziny. Z pewnością nie wybieraj płci psa z uwagi na jej dostępność, inaczej możesz się srogo rozczarować.


Piesek i suczka dobermana odpoczywają razem na trawie
Piesek i suczka dobermana odpoczywają razem na trawie

Wady i zalety posiadania samca

Samce są z reguły większe i wymagają nieco bardziej stanowczego treningu. Lepiej się jednak przystosowują do mieszkania z całą rodziną i łatwiej akceptują nowe sytuacje. Z drugiej strony, samce zawsze powinny mieć przestrzeń do ruchu, z której nie mogą uciec, zwłaszcza jeśli w okolicy mieszka suczka, która właśnie przechodzi cieczkę.

Odpowiedni dla dzieci?
Samce mają zwyczaj postrzegania dzieci jako kompanów do zabawy niż jako swoich dzieci, dlatego czasami mogą być niesforne. Występuje to w różnym nasileniu w zależności od rasy, a niektóre samce mogą być niezwykle cierpliwe i opiekuńcze wobec dzieci.

Temperament
Samce najczęściej są bardziej uczuciowe i zdają się rozkwitać dopiero, gdy są obdarzone ciągłą uwagą człowieka. Nie lubią tracić tej uwagi i wezmą każdą szczyptę miłości, jaką im podarujesz.

Trening
Większość samców przejawia tendencje do pozostawania nieco jak dzieci i zdaje się, że więcej czasu zabiera im dorastanie. Podczas treningu może być trudniej utrzymać ich uwagę, lecz jeśli dojdziesz do tego, co najbardziej cieszy Twojego pieska, to trening będzie sporo łatwiejszy. Z drugiej strony, na wystawach wygrywają częściej samce niż samice, jeśli więc poświęcisz odpowiednio dużo czasu na trening swojego psiaka, to on wszystkim bez problemu udowodni, jaki jest wspaniały.


Wady i zalety posiadania suczki

Z samiczkami łatwiej nawiązać kontakt w trakcie treningu i mniejsza będzie szansa, że uciekną z domu. Lepiej znoszą one obecność innych psów, choć zawsze należy uważać przy kontaktach suczki z samcem, który nie został wysterylizowany. Samce mogą być wtedy gwałtowne i zawsze istnieje ryzyko, że będą chciały pokryć suczkę. U suczek mogą się także w ciągu życia pojawić ciąże urojone. Suczka standardowo przechodzi dwie cieczki w ciągu roku, będzie wtedy krwawić i najlepiej ją wtedy trzymać w pomieszczeniu, które łatwo można umyć.

Dobre dla dzieci?
Niektórzy ludzie wolą suczkę niż psa, gdy mają dzieci, ponieważ obiegowa opinia głosi, że suczki w naturalny sposób przyjmują rolę opiekunek wobec dzieci.

Temperament
Suczki są z reguły nieco bardziej niezależne niż samce i nie potrzebują tak wiele uwagi ze strony swoich właścicieli. Kochają one pieszczoty tak samo jak każdy pies, ale potrafią oddalić się i gdzieś zaszyć, gdy chcą się położyć.

Trening
Powszechna opinia głosi, że samiczki łatwiej jest trenować niż samce, ponieważ są mniej podatne na utratę koncentracji. To pewnie prawda, ale z drugiej strony większość zwycięzców na wystawach to samczyki. Należy także pamiętać, że gdy suczka ma cieczkę, jakikolwiek trening jest niemożliwy.


Sprawić sobie samca czy samiczkę, gdy już mam samca?

To pytanie dręczy wielu hodowców i właśnie z tego powodu spróbujemy Ci pomóc na nie odpowiedzieć.

Z reguły psy przeciwnych płci dogadują się lepiej. Gdy dwa samce mieszkają razem, często rzucają sobie wyzwania o pozycję w stadzie i może być im ciężko się ze sobą zgodzić w różnych sprawach. Dwie suczki zazwyczaj żyją w większej zgodzie, ale też mogą ze sobą rywalizować o pozycję pierwszej samicy.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy