Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Historia psów

Co niezwykle ciekawe, znaleziska archeologiczne sprzed 500 000 lat dowodzą, że już wtedy ludzie i psy byli ze sobą w pewien sposób związani. Homo heidelbergensis, od którego pochodzą Neandertalczycy i człowiek współczesny, trenowali wilki do polowania i ochrony przed lwami, hienami i niedźwiedziami, które rządziły wtedy na lądach. W zamian wilki otrzymywały posiłek, schronienie i kapcie do gryzienia, dzięki czemu zaczęła się harmonijna symbioza między człowiekiem i czworonogiem.

Udomowienie

Gdy wiek kamienia łupanego trwał w najlepsze, Neandertalczycy spędzali swój czas wolny na treningu wilków do polowania, pracy pasterskiej i stróżowania. Bardzo uważnie dobierali wilki do rozrodu, zawsze preferując bardziej inteligentne i łagodne szczenięta. Taka selekcja doprowadziła w końcu do powstania gatunku zwierząt, jaki dziś nazywamy psem.

Wilk na wolności
Wilk w swoim środowisku naturalnym

W epoce brązu, która się zaczęła ok. 3000 lat p.n.e., znanych było ludziom pięć różnych typów psów: psy pasterskie (owczarki), psy myśliwskie (wyżły), wilczury, charty i mastiffy.


Rzymianie

Rzymianie byli pierwszymi, którzy trzymali psy jako zwierzęta domowe. Relacje między ludźmi i psami były na tyle dobre, że Rzymianie zaczęli zabierać swoje psy na pola bitew w całej Europie. Podczas swojej wędrówki przez kontynent, Rzymianie kolekcjonowali psy różnych ras i zabierali je ze sobą do domu.


Zbliżenie na marsową minę bloodhounda
Zbliżenie na marsową minę bloodhounda

Każde imperium ma jednak swój koniec i po upadku Cesarstwa Rzymskiego zainteresowanie psami spadło, co doprowadziło do niekontrolowanego mieszania się psów różnych typów. Niechciane psiaki znalazły się na ulicach miast. Z drugiej strony, niektórzy przedsiębiorczy mnisi zaczęli hodować psy czystej rasy (zwłaszcza psy rasy bloodhound), aby następnie sprzedawać je bogatym, a psom ras mieszanych wieszali na szyjach ciężkie kamienie, aby uniemożliwić im rozmnażanie z psami bogaczy.


Rzymska mozaika z psem
Rzymska mozaika z psem

Krucjaty

Podczas krucjat szczury okazały się bardzo dużym problemem i, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, chłopi zaczęli hodować psy małych ras, które były wyspecjalizowane w polowaniu na szczury. Takie psy musiały być odpowiednio małe, aby zmieścić się w różne zakamarki, a jednocześnie odważne, aby nie bały się puścić w pogoń za agresywnymi gryzoniami. Wtedy narodziły się rasy terierów, psów gończych i spanieli.


Pies rasy Jack Russel na spacerze w lesie
Pies rasy Jack Russel na spacerze w lesie

Średniowiecze

Polowanie stało się popularnym sportem w średniowieczu, a w efekcie kilka ras psów zostało ustandaryzowanych. Greyhoundy, dogi niemieckie i mastiffy stały się w tym czasie bardzo rozpoznawalnymi rasami. Z kolei inne rasy takie jak buldogi zostały wyhodowane po to, aby prowokowały byki oraz do walki z innymi psami.


Piękny ciemno umaszczony pies rasy dog niemiecki
Piękny, ciemno umaszczony dog niemiecki

Średniowiecze było też okresem, gdzie szczególnie się uwidoczniła rola bogactwa i potęgi. Królowie, szlachta, reprezentanci Kościoła oraz panny lekkich obyczajów wszyscy brali udział w pewnej symbolicznej rywalizacji, w której kupowano swoim ulubionym psom aksamitne lub skórzane obroże wysadzane złotem i kamieniami szlachetnymi.


Piękny biały szpic miniaturowy / pomeranian
Piękny biały szpic miniaturowy

W czasie bitwy, rasy takie jak dog niemiecki czy dog mastiff otrzymywały obroże z kolcami, aby wzbudzać strach u wrogów, a czasem nawet otrzymywały swoje własne zbroje.


Renesans

To właśnie w czasie Odrodzenia arystokraci odkryli w sobie pasję do hodowania psów jako towarzyszy. Monarchowie zaczęli hodować swoje typy psów, co doprowadziło do powstania wielu nowych ras, zwłaszcza rasy Cavalier King Charles, która wzięła swoją nazwę od króla Francji Karola IX. Niestety, w czasie po rewolucji fransuskiej, wyspecjalizowane rasy zaczęły odchodzić w zapomnienie. Zamiast tego, wrócono do hodowli psów do polowań i chartów, ponieważ sami chłopi mogli teraz swobodniej polować.


Dekoracja renesansowej fontanny
Dekoracja renesansowej fontanny

Pierwsza wystawa psów w historii

Pierwsza oficjalna wystawa psów miała miejsce w Wielkiej Brytanii w 1859 r. Było to wydarzenie charytatywne, urządzone przez arystokratów. Na wystawę zjechała się międzynarodowa śmietanka wielbicieli psów i to oni pomogli w utrzymaniu czystości krwi u najbardziej popularnych ras psów.


Cudowny seter irlandzki na wystawie
Cudowny seter irlandzki na wystawie

Wiele nowych ras zostało powołanych do życia w XIX wieku, ponieważ ludziom nie zależało już na bardzo wyspecjalizowanych rasach, hodowanych przez niewielką grupę arystokratów. Z drugiej strony zaczęto hodować psy do bardzo konkretnych zadań, w większości do pasterstwa i pracy w gospodarstwie.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw komentarz