Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Czy pies to coś dla Ciebie?

Każdy, kto ma psa, będzie mógł całe godziny Ci opowiadać, jak wspaniałe są to zwierzęta. Kto może się oprzeć czarowi szczeniaczka, poczuciu satysfakcji, gdy Twój pies wreszcie nauczy się siadać, gdy go o to poprosisz, albo tej niesamowitej radości, gdy Twój pies zobaczy Cię w drzwiach domu?

Należy jednak pamiętać, że pies żyje ok. 10-15 lat, więc będziesz za niego odpowiedzialna/y przez bardzo długi czas. Dobrze więc sobie przemyśl, zanim kupisz psa, takie czynniki jak koszt kupna i utrzymania, rozmiar Twojego domu, alergie członków Twojej rodziny, temperament psa, jego wielkość, wymagania co do ćwiczeń i spacerów, przewidywana długość jego życia oraz najpowszechniejsze u danej rasy problemy zdrowotne. Możesz posłużyć się naszym przewodnikiem po rasach psów, aby wybrać odpowiednią rasę dla siebie.


Pięć szczeniaczków rasy Golden Retriever podczas kąpieli
Pięć szczeniaczków rasy Golden Retriever podczas kąpieli

Jak podjąć decyzję...

Oto 5 w naszej opinii najważniejszych rzeczy, jakie należy uwzględnić przed zakupem psa, aby się upewnić, czy pies jest dla Ciebie.

 1. Masz poważną alergię na sierść - możesz sobie jeszcze czasami poradzić, jeśli masz łagodną postać alergii, lecz jeśli Ty lub ktoś z Twoich domowników ma bardzo ostre reakcje alergiczne na zwierzęta, to sprawienie sobie psa może nie być najlepszym pomysłem. Chyba nie lubisz swojego domownika-alergika i sprawienie sobie psa będzie idealnym sposobem na pozbycie się go z domu.

 2. Masz mały budżet domowy - psy kochają jeść, od czasu do czasu muszą odwiedzić weterynarza i zazwyczaj nie mają dobrze płatnej pracy. Jeśli więc masz mały budżet domowy, to warto się dwa razy zastanowić nad sprawieniem sobie psiaka. Dowiesz się więcej o kosztach posiadania psa tutaj.

 3. Chcesz, aby w Twoim domu był idealny porządek - pies przyniesie do Twojego domu dużo sierści, brudu i zapachów. Prawda jest taka, że od tego momentu będziesz musiał(a) więcej czasu spędzać na sprzątaniu. Jeśli więc porządek w domu jest Twoim oczkiem w głowie, być może wprowadzka psa nie jest najlepszym pomysłem.

 4. Jesteś pracoholikiem... i Twoje biuro, samochód czy samolot jest tak naprawdę Twoim domem. W takim wypadku będziesz musiał(a) zorganizować kogoś, kto będzie wyprowadzał, karmił i tak ogólnie doglądał Twojego psa. Posiadanie pracy nie wyklucza całkowicie posiadania psa, ale jego potrzeby muszą być zaspokojone. Dowiedz się o możliwym układzie dnia tutaj.

 5. Kochasz szczeniaczki, ale już niekoniecznie dorosłe psy - Większość psów 'przestaje' być szczeniętami około 12 miesiąca życia. A to oznacza, że Twój pies będzie dorosły ok. 10 razy dłużej, niż będzie szczenięciem.

Czy warto sobie sprawić psa, gdy pracujesz cały dzień?

Psy są z natury zwierzętami stadnymi i nie powinieneś ignorować pragnienia Twojej uwagi, które okazuje Ci Twój pies, jeśli nie ma towarzysza. To zwierzęta społeczne, które niczego innego tak nie pragną, jak być razem z Tobą przez cały dzień. Jeśli masz pracę od 9:00 do 17:00, to poranki, wieczory i weekendy będą świetną okazją ku temu, aby budować z Twoim psem relacje, trenować go i bawić się z nim; dlatego zabierz go na jakąś dłuższą wyprawę lub nawet zafunduj mu lekcję pływania.


owczarek berneński, berneńczyk na ekscytującym spacerze
Szczęśliwy owczarek berneński na ekscytującym spacerze

Zaspokajanie podstawowych potrzeb Twojego psa

Psy mają także podstawowe potrzeby takie jak karmienie, pielęgnacja i trening. Musisz mieć pewność, że Twój pies ma możliwość wyjścia na zewnątrz, aby się załatwić, i ma możliwość ruchu, którego potrzebuje. Z tego powodu zostawianie go samego w domu na 8 godzin to nie jest dobry pomysł. Nie oznacza to, że zupełnie nie możesz mieć psa, gdy pracujesz na pełny etat, ale musisz mieć pewność, że jego wymagania są zaspokojone, aby z kolei on był fizycznie i psychicznie zdrowy.


Czarny labrador pływa dla relaksu i zabawy
Czarny labrador pływa dla relaksu i zabawy

Tak długo, jak nie jesteś pracoholikiem, nie pracujesz na dwa etaty lub nie spędzasz większości swojego życia w rozjazdach, to powinnaś/powinieneś być w stanie znaleźć jakiś sposób na opiekę nad swoim psem.

Oto kilka sposobów, dzięki którym Twój pies będzie zdrowy i szczęśliwy pod Twoją nieobecność.


1 - Zabierz swojego psa do pracy

Jeśli masz akurat to szczęście i pracujesz w firmie przyjaznej zwierzętom, to zabieranie Twojego psa do pracy może mieć bardzo wiele plusów. Twój pies nie tylko poczuje się kochany i szczęśliwy, ale niektóre badania dowodzą, że obecność psa w biurze pozytywnie wpływa na morale w całym biurze i zwiększa produktywność pracy. Pies da Ci także wymówkę do tego, aby odejść od biurka na kilka minut i zrobić sobie przerwę.


Piesek rasy beagle w klatce w miejscu pracy swojego właściciela
Piesek rasy beagle w klatce w miejscu pracy swojego właściciela

Aby pomóc swojemu psu zaaklimatyzować się w Twojej pracy, oto kilka rzeczy, jakie możesz zrobić i jakich należy unikać:

 • Po pierwsze, upewnij się, że nikt u Ciebie w pracy nie jest uczulony na psy. Niezależnie od tego, jak uroczy jest Twój piesek, nikt nie będzie chciał pracować w miejscu, gdzie będzie nieustannie kichać
 • Twój pies powinien być wytrenowany i zsocjalizowany, zanim zaczniesz się zastanawiać nad zabraniem go do pracy - z pewnością nie chcesz, aby w pracy przydarzył się jakiś niemiły wypadek
 • Upewnij się, że Twój pies ma wszystkie szczepienia
 • Zorganizuj posłanie dla Twojego psa, aby dać mu jego kawałek przestrzeni w biurze. Powinno ono być jego bezpiecznym schronieniem, gdzie jest cicho i gdzie Twój pies może się odprężyć. Jeśli Twój pies jest wytrenowany do spania w klatce, to warto pomyśleć o zorganizowanie takiej klatki dla niego w Twojej pracy, zwłaszcza jeśli nie masz jeszcze takiej w domu. Aby dowiedzieć się, jak przeprowadzić trening psa z klatką, zajrzyj tutaj
 • Większość firm będzie od Ciebie wymagać, aby pies był pod nadzorem przez cały czas i nie będzie mu wolno chodzić sobie po biurze - dlatego tak ważne jest, aby Twój pies był dobrze wytrenowany, zanim przyprowadzisz go do biura
 • Możesz chcieć przynieść do pracy także zabawki Twojego psa, aby się nie nudził
 • Upewnij się, że Twój pies zawsze ma dostęp do świeżej wody

2 - Zabierz psa na spacer, zanim pójdziesz do pracy

Zarówno Ty, jak i Twój pies możecie wstać właściwą nogą, jeśli zaczniecie dzień od łyku świeżego powietrza i odrobiny ćwiczeń. Nie musi to być maraton, ponieważ krótki, intensywny spacer i kilka minut zabawy w aportowanie pomoże Ci osiągnąć dwa cele:

 • pozwoli mu zasnąć lub położyć się na odpoczynek w chwili, w której wyjdziesz do pracy. To zapobiegnie nudzie. Zmęczenie fizyczne pozwoli też lepiej Twojemu psu radzić sobie z jego emocjami, co może być bardzo efektywne w radzeniu sobie z depresją, stresem i uczuciem niepokoju.
 • zbuduje silną więź między Tobą i Twoim psem, co sprawi, że będzie on po prostu szczęśliwy. Twój pies będzie chciał sprawić Ci radość i będzie zabiegać o Twoją uwagę. Dlatego w każdym spacerze staraj się przemycać elementy treningu, nauki i zabawy.

Zdrowy i wysportowany border collie łapie frisbee
Zdrowy i wysportowany owczarek border collie łapie frisbee

3 - Wpadnij do domu w czasie lunchu

Jeśli pracujesz blisko domu, to najlepiej, gdybyś znalazł(a) chwilę w ciągu przerwy na lunch, by wpaść do domu i spędzić chwilę ze swoim psem. Zabierz go na szybki spacer, pobaw się z nim trochę oraz zapewnij mu nieco ćwiczeń. Jeśli możesz go zmęczyć w czasie tej przerwy, to nie będzie niespokojny, gdy wrócisz do pracy na drugą połowę dnia.


Cavalier King Charles odpoczywa na kanapie
Cavalier King Charles odpoczywa na kanapie

4 - Zatrudnij dog walkera

Zatrudnienie dog walkera to doskonały sposób, by pokazać Twojemu psu, że jest kochany. Daje mu to okazję do porządnego spaceru w środku dnia i możliwość poznania psich przyjaciół.

Jedyny minus tego rozwiązania jest taki, że profesjonalni dog walkerzy bardzo cenią swoje usługi. Jeśli masz przyjaciela lub kogoś z rodziny, kto też ma psy, to może warto zapytać, czy oni mogliby wyjść na spacer z Twoim psem w ciągu dnia?


Grupa jamników na spacerze z dog walkerem
Grupa jamników na spacerze z dog walkerem

5 - Zostaw swojemu psu zabawki, gdy wychodzisz, aby dać mu zajęcie

Psy uwielbiają zabawki - zwłaszcza te, które wymagają od nich umiejętności rozwiązania problemu. Znajdowanie smakołyków ukrytych w zabawkach będzie wiecznym źródłem stymulacji dla Twojego psa. Nuda działa tak samo destruktywnie na psychikę psa jak lęk przed rozstaniem - dlatego mentalna stymulacja gra tak ważną rolę w czasie, gdy Ciebie nie ma w pobliżu.


Piesek rasy Jack Russell bawi się ze swoim Kongiem na trawniku
Piesek rasy Jack Russell bawi się ze swoim Kongiem na trawniku

Zabawki takie jak Kongi będą stanowić rozrywkę dla Twojego psiaka przez długie godziny, ponieważ pies musi wtedy zapracować na swoją nagrodę. Nie polegaj jednak całkowicie na tych zabawkach, bo Twój pies w pewnej chwili może zacząć żuć coś innego (np. Twoje ulubione kapcie). W sklepie Omlet znajdziesz duży wachlarz interaktywnych zabawek, które utrzymają zainteresowanie Twojego psa w czasie Twojej nieobecności. Po prostu kliknij tutaj, aby przejść do naszego sklepu.


6 - Kup sobie psa, który będzie pasował do Twojego stylu życia

To prawdopodobnie najważniejszy czynnik przy rozważaniu zakupu psa, ponieważ na rynku znajdziesz całą masę ras posiadających często zupełnie różne cechy; ale to też daje Ci możliwość znalezienia sobie psa, który się wpasuje w Twój styl życia. Jeśli dużo pracujesz, to lepiej unikać kupowania psów ras, które wymagają dużo uwagi, takich jak owczarek australijski, border collie, cavalier King Charles, cocker spaniel, wyżeł niemiecki krótkowłosy, Jack Russel czy pudel.


Owczarek australijski złożył na chwilę głowę na kanapie
Owczarek australijski złożył na chwilę głowę na kanapie

Rasy, które nieco lepiej radzą sobie, gdy zostawiasz je na dłużej same, to basset, chihuahua, buldożek francuski, greyhound, maltańczyk, shar pei, sussex spaniel czy chart angielski whippet. Pamiętaj jednak, że każdy z tych psów także potrzebuje dużo ruchu i czasu spędzonego z rodziną.


Sprawić sobie psa przed urodzeniem dziecka czy po?

Sprawienie sobie psa przed pojawieniem się dziecka może być świetnym sposobem na przyzwyczajenie się do opieki nad inną istotą - koniec końców, obydwa będą próbowały wejść do Twojego łóżka w nocy, potrzebują się nauczyć kilku rzeczy o funkcjonowaniu w domu oraz przywiodą uśmiech na Twojej twarzy podczas spacerów w parku. Z drugiej strony, sprowadzenie szczeniaczka do domu w chwili, gdy jest już z Tobą dziecko, może dać Twojemu dziecku kilka ważnych lekcji o życiu. Pamiętaj jedynie o tym, aby nie pomieszać ze sobą jedzenia dla obydwojga.


Dziewczynka wyprowadza swojego psa na spacer
Dziewczynka wyprowadza swojego psa na spacer

A tak na poważnie, taka decyzja wymaga gruntownego przemyślenia. Należy pamiętać, że życie z psem to duża odpowiedzialność i w chwili, w której w Twoim domu pojawi się dziecko, możesz nie mieć wystarczająco czasu, aby odpowiednio zadbać o swojego psiaka. Pies, który do tej pory skupiał na sobie całą Twoją uwagę przez całe jego życie, może być teraz zazdrosny o nowonarodzone dziecko i niepogodzony z faktem, że nie jest już najważniejszy w Twoim życiu. Z drugiej jednak strony, sprawienie sobie szczeniaczka w chwili, gdy w Twoim domu biegają dzieci, też niesie ze sobą ryzyko. Musisz mieć pełną świadomość możliwych zagrożeń i mieć wizję tego, jak im zapobiegać - nadzór nad dziećmi, gdy mają kontakt z małym zwierzęciem, jest absolutnie kluczowy.


Jak nauczyć psa zachowania wobec małego dziecka

Psy i dzieci mogą zbudować bardzo silne więzi ze sobą, zazwyczaj zostają wielkimi przyjaciółmi i chronią się nawzajem. Nie jest także tajemnicą, że psy zachowują się inaczej przy dzieciach i mogą znieść wszelkie rodzaje nieprzewidywalnego zachowania. Być może jednak Twój pies nie będzie się tak naturalnie zachowywał i być może będziesz musiał go wytrenować, aby był bardziej cierpliwy wobec nieostrożnego obchodzenia się z nim. Działa to jednak, oczywiście, w obie strony i ważne jest, aby nauczyć Twoje dzieci, jak się prawidłowo zachowywać w towarzystwie psa.


chłopak turla się w trawie ze swoim golden retrieverem
Chłopczyk turla się w trawie ze swoim golden retrieverem

Aby przyzwyczaić Twojego psa do obecności dziecka w domu i uniknąć agresywnego zachowania, zacznij od pokazania psu jakiejś sztuki odzieży dziecka, zanim przedstawisz psu samo dziecko. Trzymaj tę sztukę odzieży z daleka od nosa Twojego psa. Pozwolenie, by pies poczuł zapach dziecka w powietrzu bez zbliżania się do dziecka nauczy go, że należy uszanować, że ten zapach należy do Ciebie. To nauczy go też szacunku do samego dziecka, gdy jesteś w pobliżu. Oczywiście, nigdy nie zostawiaj swojego dziecka z psem bez opieki, nawet jeśli całkowicie ufasz psu.


Mała dziewczynka ze swoim labradorem
Mała dziewczynka ze swoim labradorem

Co może pójść nie tak

 • Dzieciom może się wydawać, że straszenie psa jest śmieszne. Jeśli będą kilka razy próbowały sprowokować Twojego psa, to mogą mu puścić nerwy i może on nawet ugryźć dziecko. Dlatego trzeba bezwzględnie zdusić takie zachowania w zarodku
 • Dzieci, które boją się psów, mogą w pewnej chwili zacząć uciekać przed psem lub zacząć krzyczeć. Dobrym pomysłem jest nauczyć dzieci, aby zachowały spokój w towarzystwie psa. W innym wypadku może się okazać, że takie ucieczka i krzyk mogą wywołać agresję lub udawaną agresję u psa (który pomyśli, że to zabawa)
 • Psy mogą być czasem bardzo zazdrosne o swoje własne zabawki, jedzenie lub kości do gryzienia. Naucz swojego psa, że nie powinien okazywać agresji, ktoś podchodzi do jego własności, ale jednocześnie naucz swoje dziecko, że pies jest bardzo przywiązany do swojej własności
 • Dzieci mogą czasami dać się ponieść zabawie z psem i zacząć go ciągnąć za sierść, uszy czy ogon. Gdy tak się dzieje, to zawsze istnieje możliwość, że Twój pies ugryzie w swojej własnej obronie. Naucz swoje dzieci, że takie zachowanie nie może mieć miejsca, dzięki czemu pies nigdy nie zostanie sprowokowany

Dziecko bawi się bulterierem na trawie
Dziecko bawi się bulterierem na trawie

Niektóre rasy psów są znane ze swojego świetnego kontaktu z dziećmi. Psy o naturalnie łagodnym temperamencie takie jak labrador są idealnym wyborem dla rodziny z małymi dziećmi. To zwierzęta o wyjątkowo opiekuńczej i tolerancyjnej naturze i będą idealnym przyjacielem dla dzieci. Specjalna sekcja naszego poradnika, poświęcona psom i dzieciom, pomoże Ci znaleźć odpowiednią rasę dla Twojej rodziny. Możesz też przeszukać zasoby naszego katalogu ras psów, aby znaleźć psa o odpowiednim temperamencie dla siebie. Należy jednak przy tej okazji powiedzieć, że każdy pies, oprócz cech rasowych, posiada też cechy osobnicze.


Sprawienie sobie psa, gdy Twoje dzieci rozpoczynają szkołę

Psy uwielbiają wiernie czekać na swoich przyjaciół pod bramą szkoły, aby wyszły i się z nimi przywitały. Opieka nad psem może nauczyć dzieci odpowiedzialności i szacunku dla innych istot. Pomoże im też rozwinąć ich umiejętności społeczne oraz zachęcić je do złapania świeżego powietrza i ćwiczeń. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak uczyć dzieci zachowania wobec psów, zajrzyj do tej sekcji naszego przewodnika.


Dziewczynka bawi się ze szczeniakiem syberiana huskiego
Dziewczynka bawi się ze szczeniakiem syberiana huskiego

Zawsze miej swojego psa na oku

Najlepszym sposobem na to, aby unikać agresywnych zachowań to zawsze mieć oko, gdy dziecko się bawi z psem i przewidywać możliwe problemy. Jeśli nadzorujesz zabawę, to możesz w każdej chwili wkroczyć, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

młody beagle na spacerze z dziećmi pod kontrolą rodziców
Młody beagle na spacerze z dziećmi pod kontrolą rodziców

Czy powinieneś sobie sprawić drugiego psa?

Psy nie chcą niczego innego jak tylko uwagi i uczucia - może ono pochodzić od Ciebie (ich właściciela) lub ich psich przyjaciół. Mogą być bardzo szczęśliwie tylko dzięki uwadze swojego właściciela i rodziny, co oznacza, że drugi pies nie jest koniecznością. Jeśli jednak czujesz, że Twój pies lepiej by się czuł, gdyby miał kompana, to poczytaj o tym, w jaki sposób wybrać odpowiedniego psa.


Dwa owczarki australijskie niosą razem gałązkę na plaży
Dwa owczarki australijskie niosą razem gałązkę na plaży

Psy o podobnym poziomie energii

Powiększenie rodziny o jeszcze jednego psa może być świetnym sposobem na zapewnienie towarzystwa Twojemu dotychczasowemu psu i może podnieść poziom energii nieco rozleniwionego psiaka. Jeśli jednak nowy pies będzie znacznie starszy lub znacznie młodszy od Twojego obecnego psa, to będą miały różne poziomy energii i różne wymagania co do zabawy. A to sprawi, że starszy pies może być zirytowany lub nawet pokrzywdzony przez młodszego. W takiej sytuacji młodszy pies będzie potrzebował dodatkowej porcji ruchu, która go odpowiednio zmęczy i która sprawi, że będzie się odpowiednio zachowywał przy starszym psie. Jeśli będziesz w stanie to osiągnąć, to starszy pies stopniowo zaakceptuje młodszego i nawet przyjmie rolę rodzica młodego.


Dwa szczeniaczki golden retrievera bawią się w ogrodzie
Dwa szczeniaczki golden retrievera bawią się w ogrodzie

Lęk przed rozstaniem - czy nowy pies to dobry pomysł?

Lęk przed rozstaniem występuje wtedy, gdy pies bardzo się stresuje, gdy go zostawiasz samego na dłużej. Wielu ludzi zdaje się myśleć, że przybycie nowego psa do domu rozwiąże wszelkie problemy związane z lękiem przed rozstaniem Twojego pierwszego psa, ale, niestety, nie zawsze się tak dzieje. Gdy sprawiasz sobie drugiego psa, to musisz uwzględnić szereg czynników, w tym płeć, temperament, wymagania co do spacerów i wielkość psa. Rozważ powoli każdy z tych czynników, gdy kupujesz nowego psa - w innym wypadku Twoje dwa psiaki mogą się nie dogadać ze sobą. Twój weterynarz z pewnością będzie miał dla Ciebie garść porad na temat ras, które będą pasowały do Twojego obecnego psa, porównując tak ich mocne strony, jak i słabości.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wyboru drugiego pas, kliknij tutaj.


Dwa psy bawią się w przeciąganie
Dwa psy bawią się w przeciąganie

Drugą opcją jest też lektura naszego katalogu ras, abyś mogła/mógł na spokojnie stworzyć dla siebie listę ras psów, które będą odpowiadały osobowości Twojego obecnego psa.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy