Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Rozmnażanie


Zanim podejmiesz decyzję o tym, czy rozmnażać myszoskoczki, czy nie, należy się zastanowić, co zrobisz z młodymi. Para myszoskoczków w ciągu swojego czasu reprodukcji jest w stanie spłodzić około 50 młodych. Stąd bardzo łatwo jest pozwolić sprawom się wymknąć spod kontroli, a potem nie mieć co zrobić z młodymi, które będą potrzebowały domów.

Myszoskoczki są dojrzałe płciowo w wieku 4 miesięcy. Jeśli sparujesz ze sobą dorosłego samca i młodą samiczkę, to może się okazać, że dojrzeje ona płciowo nieco szybciej. Samice lubią zaloty wieczorem, a sam proces jest długi i dość hałaśliwy, bo składa się na niego tupanie łapami, gonienie po klatce oraz wiele stosunków w bardzo krótkim czasie.


miot gerbili suwaków myszoskoczków

Świeżo urodzony miot

Ciąża trwa około 21 do 25 dni i kończy się porodem. Myszoskoczki dobrze się kryją ze swoją ciążą i aż do ostatnich dni możesz się niczego nie spodziewać. Dopiero na 2-3 dni przed porodem brzuch samicy może wyglądać na nieco spuchnięty. Jej zachowanie także się zmieni, a obecność samca w norce stanie się w tym czasie niepożądana. Matki myszoskoczków nie potrzebują pomocy w porodzie i zazwyczaj pierwszy sygnał porodu, jaki dostaniesz, to będzie już kwilenie młodych.

Należy pamiętać, że myszoskoczki nie różnią się tu niczym od pozostałych gryzoni i samica będzie w stanie kopulować z samcem jeszcze tego samego dnia, w którym urodziła. Jednak podczas karmienia młodych zapłodnienie nowych komórek jajowych jest opóźnione, w związku z czym następny miot pojawi się między 28 a 43 dniami po urodzeniu pierwszego miotu.

Myszoskoczki zazwyczaj rodzą około 5-6 młodych w jednym miocie, ale liczba ta może się wahać pomiędzy 3 a 9. Niestety, w rzadkich przypadkach, gdy rodzi się tylko dwójka młodych, matka może nie mieć wystarczającego bodźca, by się nimi zajmować i mogą one zdechnąć po jednym lub dwóch dniach. Jeśli akurat masz inną parkę myszoskoczków, to młode w takich okolicznościach można oddać do adopcji tej innej parce. Ta sama sztuczna może się nawet udać z gryzoniami innych gatunków takich jak myszy i szczury.

Gdy będziesz obserwować matkę z młodymi, to pewnie zauważysz, że matka je traktuje bardzo szorstko. Będzie je często przenosić, rozdzielać na dwie grupy, przepychać je łapkami, gdy sprząta lub urządza gniazdo. Ale nie martw się - to są wszystko bardzo naturalne czynności, a młode bardzo rzadko doznają z tego powodu krzywdy.

Raz na jakiś czas matka zbierze młode i będzie je karmić. Jeśli ojciec będzie akurat w klatce, to on także pomoże w opiece nad młodymi - tak naprawdę, to jeśli mu dać taką możliwość, to będzie on pełnić bardzo ważną rolę w wychowaniu potomstwa. Będzie je ogrzewał i czyścił i w miarę ich dorastania i chęci eksploracji będzie je łapał i wkładać z powrotem do norki, jeśli zdarzy im się ją opuścić. Młode myszoskoczki rodzą się zupełnie nagie, bez sierści, a ich oczy i uszy są zarośnięte. Jedynie więc, co mogą robić, to piszczeć, wiercić się i ssać. Nie potrafią regulować swojej własnej temperatury i są zależne od swoich rodziców we wszystkich aspektach, zwłaszcza we właściwym ogrzaniu. Młode rozwijają się stałym tempem aż do 17-18 dnia życia, kiedy to otwierają oczy - dopiero wtedy będą wyglądać jak wersje miniaturowe myszoskoczków. Do tego czasu zdążą im się rozwinąć już zęby i będą próbowały żuć karton, wiórki drewniane oraz twarde jedzenie. Aż do tej pory młode będą kompletnie zależeć od mleka swojej matki.

Odstawianie mleka odbywa się około 4 tygodnia życia. W tym wieku myszoskoczki zupełnie się już przestawią na twarde jedzenie, zwłaszcza małe nasiona; będą też pić z poidełka i szybko przestaną ssać matkę.

Aby mieć pewność, że młode myszoskoczki zakończą swój rozwój społeczny i emocjonalny, nie powinno się ich oddzielać od rodziców przynajmniej do 6 tygodnia życia, kiedy to będą w pełni samodzielne. Można je trzymać w jednej klatce z rodzicami aż do 8 tygodnia życia.

Nie musisz się martwić o to, że młode zaczną ze sobą kopulować, ponieważ nie są one w tym wieku dojrzałe płciowo. W warunkach naturalnych młode byłyby zachęcane do tego, by opuścić rodzinną norkę w poszukiwaniu własnego terytorium. W niewoli, co oczywiste, nie mogą tego zrobić, dlatego bardzo ważne jest, aby oddzielić dzieci od rodziców, zanim dojdzie do konfliktu między nimi.


Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze

Denis, 26 March 2020

Czy myszoskoczki zjadają młode?

Zostaw komentarz