Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Jak sprawdzić myszoskoczkowi zęby?


Zęby Twojego myszoskoczka są bardzo ważne dla jego zdrowia - ich dieta w dużej mierze polega na jedzeniu bardzo twardego pokarmu, ich zęby się przez to ścierają, dlatego w drodze ewolucji wykształciły u siebie zęby, które rosną przez całe życie, aby nadążały za ich ścieraniem się. Jeśli ich zęby zostaną uszkodzone lub urosną zbyt długie, myszoskoczki będą miały ogromne problemy z jedzeniem i własną pielęgnacją. Właśnie dlatego warto się im bliżej przyjrzeć od czasu do czasu.


zęby gerbila suwaka
Zęby Twojego myszoskoczka są naprawdę ważne, warto więc mieć je na oku

Aby sprawdzić zęby Twojemu przyjacielowi, trzymaj go na swoich kolanach i bardzo delikatnie spróbuj otworzyć mu pyszczek - jeśli on nie ma to ochoty, to spróbuj delikatnie podnieść mu wargę, aby sprawdzić stan uzębienia. Poniżej zamieściliśmy listę rzeczy, na które warto uważać:

 1. Sprawdź długość zębów

  Zęby Twojego myszoskoczka powinny być mniej więcej równej długości. Jeśli jeden z nich jest dużo krótszy od swojego sąsiada, to najprawdopodobniej się złamał. Jeśli różnica w długości wręcz rzuca się w oczy, to należy zabrać Twojego zwierzaczka do weterynarza na zabieg równania zębów.

  Inny potencjalny problem to przerost zębów. Niestety, bardzo trudno stwierdzić, czy zęby są przerośnięte czy nie. Najlepiej więc sprawdzić to w praktyce i obserwować Twojego przyjaciela podczas posiłku - czy ma kłopoty z jedzeniem? Spróbuj też podać mu ulubiony smakołyk i zobacz, czy go zjada. Jeśli cieszy się na widok smakołyku, ale wygląda na niezdolnego go zjeść, to może to oznaczać problem.


 2. sprawdź kształt zębów
  Zęby Twojego zwierzaczka powinny być proste i równe, a nie wyszczerbione

 3. Sprawdź kształt zębów

  Czy zęby są równe? Czy rosną w tym samym kierunku, co ich sąsiedzi? Jeśli nie, to mogą być zniekształcone od gryzienia szczebli klatki. A zniekształcone zęby mogą być przyczyną problemów z jedzeniem i higieną.


 4. Sprawdź, czy zwierzę może jeść

  Jednym z najważniejszych aspektów właściwej higieny zębów jest to, czy myszoskoczek może jeść bez kłopotu. To też ważne, aby obserwować, ile zwierzę zwykle je - to jeden z najważniejszych wskaźników, czy jego zęby są w dobrym stanie i czy zwierzę ogólnie cieszy się dobrym zdrowiem.


Jeśli z zębami Twojego małego przyjaciela jest naprawdę źle, to radzimy zabrać go do weterynarza. Być może jedna wizyta wystarczy, ponieważ weterynarz powinien przy takiej okazji udzielić szczegółowych wskazówek właścicielowi, jak opiekować się myszoskoczkiem, aby problem nie powrócił. Jest to naprawdę, naprawdę ważne, aby zastosować się do rad weterynarza, a nie próbować zaradzić problemowi samodzielnie. Myszoskoczki odczuwają ból tak samo jak my, a ich zęby są dla nich niezwykle ważne - jeśli leczenie jest niewłaściwe, mogą to one przypłacić mnóstwem niepotrzebnego cierpienia.


Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy