Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Jak rozpoznać ciążę u myszoskoczka?


Jest wiele sposobów na to, by rozpoznać ciążę u myszoskoczków. Jednak kilka objawów nie wystąpi, dopóki ciąża nie będzie zaawansowana. Myszoskoczki świetnie potrafią ukryć fakt, że są w ciąży aż do momentu na kilka dni przed porodem.


czy mój gerbil jest w ciąży
Choć jest wiele objawów ciąży, to jednak wiele z nich nie będzie widocznych aż do jej ostatnich dni, a niektóre nie wystąpią w ogóle!

  1. Z kim miała samiczka do czynienia?

    Czy Twoja samiczka przebywała ostatnio w towarzystwie płodnych samczyków? Myszoskoczki osiągają dojrzałość płciową bardzo szybko. Tak samce jak i samice mogą są w stanie prokreować już w wieku 3-4 miesięcy życia, niektóre nawet wcześniej. Stąd, jeśli Twoja samiczka jest w mniej więcej tym wieku i miała ostatnio kontakt z samczykiem w podobnym wieku, to mogła zajść w ciążę.


  2. Ile Twoja samiczka waży?

    Myszoskoczki świetnie potrafią ukrywać, że są w ciąży, ale nie potrafią ukryć nagłego przybrania na wadze. Jeśli Twoja samiczka miała kontakt z samczykiem i po tym spotkaniu przytyła, to prawdopodobnie jest w ciąży.


  3. Zmiana kształtu ciała

    Niektórzy, choć nie wszyscy hodowcy twierdzą, że ich samiczki przybierają kształt ‘gruszki’, gdy są w ciąży, co znaczy, że tylna połowa ich ciała jest znacznie większa niż przednia (głowa, szyja, przednie łapy). Spróbuj spojrzeć na swoje zwierzątko z góry i sprawdź, czy optycznie jej kształt się zmienił.


  4. gerbile wiją gniazdo na przyjście młodych
    Myszoskoczki zaczną odpowiednio przygotowywać swoją norkę, gdy wiedzą, że poród się zbliża

  5. Norka

    Jeśli Twoja samiczka myszoskoczka miała kontakt z samczykiem oraz przybrała na wadze, to obserwuj ją uważnie, czy nie zmieni się także jej zachowanie i nie zacznie budować odpowiedniej norki. To zazwyczaj oznacza, że poród jest już tuż tuż. Przyszła matka zacznie zbierać dużo ściółki w miejscu, w którym uformuje rodzaj norki-gniazda i to właśnie tam urodzi oraz będzie się opiekować młodymi. To niezwykle ważne, aby zostawić ją w tym czasie w spokoju i nie ruszać gniazda, dopóki młode nie mają przynajmniej dwóch tygodni życia. Jakakolwiek, choćby najmniejsza zmiana w tym czasie może być tragiczna w skutkach dla młodej rodzinki - jeśli matka w jakikolwiek sposób poczuje się zagrożona, to może na dobre opuścić gniazdo i porzucić młode albo je nawet skrzywdzić.

    Większość hodowców doradza też, aby usunąć ojca z klatki przed porodem. Powód jest taki, że samiczka w tym okresie potrzebuje spokoju. Inna przyczyna leży w tym, że samczyk mógłby ponownie zapłodnić samiczkę już w kilka godzin po porodzie.

    Serdecznie doradzamy zabranie Twojego zwierzątka do weterynarza, jeśli podejrzewasz, że jest w ciąży. Poza tym, że weterynarz ostatecznie potwierdzi, czy to ciąża, czy nie, to sprawdzi przy okazji, czy ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli myślisz o rozmnożeniu swoich myszoskoczków, to warto kupić sobie specjalistyczną książkę, która podpowie Ci, jak pomóc zwierzęciu w czasie ciąży i porodu.


Zdjęcia użytkowników

Dwóch chłopców-myszoskoczków Macka
Poznaj Macka

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy