Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Co jedzą myszoskoczki?


Dzikie myszoskoczki żywią się wieloma różnymi rzeczami, ale w większości będzie to materia roślinna pochodząca z okolic ich norki. Niektóre z tych zwierzaków będą także polować na owady, ale myszoskoczki żyjące w niewoli nie muszą się nimi żywić.


co je myszoskoczek
Dieta myszoskoczków jest dość ograniczona, ale i tu znajdzie się kilka smakołyków, którym te zwierzaki nie są w stanie się oprzeć

Myszoskoczki trzymane w domach będą żyły szczęśliwie na swojej standardowej mieszance suchej karmy oraz warzywach i owocach podawanych od czasu do czasu, ale warto też pamiętać, że potrzebują także nieco białka w swojej diecie. Jeszcze niedawno mieszanki karmy dla gryzoni zawierały więcej elementów ubogich w białko, ale dziś większość producentów dba o prawidłowy skład mieszanki, zwłaszcza jeśli jest podawana w postaci prasowanego pelletu. Zawsze pamiętaj o przeczytaniu informacji na opakowaniu i staraj się dowiedzieć, czy zaspokaja ona wszelkie zapotrzebowanie Twojego zwierzaczka na makro- i mikroelementy.


Myszoskoczki lubią wiele różnych rodzajów pokarmu, ale ich dietę można zasadniczo podzielić na suchy i świeży pokarm. Poniżej znajdziesz kilka naszych sugestii co do wyboru każdego z tych dwóch rodzajów pożywienia, a jeśli chcesz mieć krótką i konkretną listę w postaci jadłospisu myszoskoczka, to zajrzyj na odpowiednią stronę naszego przewodnika.


Sucha karma

Głównym składnikiem diety Twojego zwierzaka powinna być sucha karma. Jest ona zazwyczaj dostępna w dwóch odmianach: mieszankach wieloskładnikowych oraz pelletach. Mieszanki zawierają różne nasiona i pestki, które zapewniają myszoskoczkom wiele składników odżywczych. Pellety natomiast to małe prasowane kawałki mielonej karmy, które są pełne witamin i minerałów. Na naszej stronie znajdziesz obydwa rodzaje suchej karmy, każdy szanujący się sklep zoologiczny też powinien taką karmę posiadać. Karma kosztuje około 20 zł za kilogram. Ważne, aby kupić karmę specjalnie dobraną dla myszoskoczków, ponieważ mieszanki przeznaczone dla innych zwierząt niekoniecznie są dobre dla gerbili. Na przykład, mieszanki dla chomików zawierają zazwyczaj o wiele więcej tłuszczu, niż myszoskoczek potrzebuje.


dry gerbil food
Istnieje wiele odmian suchej karmy dla myszoskoczków, najpopularniejsze to mieszanki wieloskładnikowe i pellety

Dziś produkowane karmy są tak komponowane, aby zawierały większość, jeśli nie wszystkie witaminy i minerały niezbędne myszoskoczkom do zdrowego, długiego i szczęśliwego życia. Zanim dokonasz zakupu, dokładnie przyjrzyj się opisowi produktu - powinno być tam napisane, że produkt jest odpowiedni dla myszoskoczków. Zwróć też uwagę na datę ważności na opakowaniu - składniki odżywcze nawet w takich produktach jak sucha karma ulegają rozkładowi po kilku miesiącach i zjedzenie przeterminowanej karmy nic Twojemu zwierzątku nie da.


Dietę złożoną z suchej karmy warto uzupełniać porcjami świeżego pożywienia, aby wprowadzić nieco różnorodności - jedzenie dzień w dzień tego samego, choćby najsmaczniejszego pokarmu, może po pewnym czasie obrzydnąć. Aby podawać świeże jedzenie odpowiedzialnie, warto się jednak najpierw więcej o nim dowiedzieć.


Świeże pożywienie
Świeży pokarm wprowadza trochę świeżego oddechu do codzienności myszoskoczka i daje Ci jednocześnie pewność, że zwierzak dostaje wszystkie potrzebne witaminy i minerały. Niektórzy hodowcy twierdzą, że podsuwanie gerbilom świeżego jedzenia regularnie pomaga im dbać o zęby. Aby uzyskać listę owoców i warzyw, jakie możesz podać swoim futrzastym przyjaciołom, spójrz na przygotowany przez nas jadłospis myszoskoczka.


Zawsze ostrożnie podawaj świeże jedzenie myszoskoczkom. Choć to dla nich zdrowe pożywienie, to jednak ich żołądki nie są przystosowane do trawienia tak dużych porcji pożywienia, które zawiera tak dużo wody. Jeśli podasz za dużo takich smakołyków myszoskoczkom, to mogą się one nabawić kłopotów z żołądkiem lub nawet biegunki. Zawsze podawaj świeże pożywienie w małych porcjach.


Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy