Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Jak prawidłowo się opiekować myszoskoczkiem - lista zadań


Myszoskoczki to niewiarygodnie fascynujące zwierzęta, a ich potrzeby są dość proste. Jest jednak kilka rzeczy, które należy umieć i wiedzieć, aby zapewnić tym cudownym zwierzętom należytą opiekę. Ta sekcja naszego przewodnika jest właśnie poświęcona szybkiemu wprowadzeniu do podstawowych zagadnień opieki nad myszoskoczkiem oraz skierowaniu Ciebie do innych sekcji przewodnika, gdzie uzyskasz szczegółowe informacje.

Zanim jednak przejdziemy do listy zadań, powinniśmy podkreślić, że myszoskoczki to nie są zwierzęta dla młodszych dzieci. To są bardzo delikatne zwierzęta i dlatego małe dziecko nie powinno się nimi zajmować bez nadzoru osoby dorosłej. Dzieci w wieku około 10-11 lat mogą przejąć na siebie dużą część obowiązków, ale i tak cała odpowiedzialność za właściwą opiekę nad zwierzęciem powinna spoczywać na osobie dorosłej, która musi mieć pewność, że zwierzę: zawsze jest punktualnie karmione, jest zdrowe, domownicy właściwie się z nim obchodzą, a klatka jest czyszczona dokładnie i regularnie.


opieka nad gerbilem
Opieka nad zwierzęciem, nawet tym najmniejszym, to zawsze duży obowiązek, ale i wielka przyjemność

1. Karm zwierzaczka codziennie

Myszoskoczki, żyjąc na pustyni, stały się wszystkożerne, choć większość ich diety to rośliny. Potrzebują nasion, owoców i warzyw, aby być szczęśliwe i zdrowe.

Dziś możesz zadbać o większość potrzeb swojego myszoskoczka, podając mu suchą karmę dobrej jakości, tzn. takiej, która zawiera witaminy i minerały konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do tego większość właścicieli także podaje swoim zwierzętom świeże jedzenie, aby zadbać o ich zęby oraz zapewnić pewną różnorodność w diecie. Aby dowiedzieć się więcej, czym możesz nakarmić swoje zwierzę, rzuć okiem na nasz jadłospis myszoskoczka.


2. Upewnij się, że zwierzę zawsze ma dostęp do czystej, świeżej wody

Wszystkie domowe zwierzęta wymagają dostępu do świeżej wody. I choć myszoskoczki to zwierzęta pustynne, muszą mieć dostęp do świeżej i czystej wody, kiedy są trzymane w domu. Regularnie sprawdzaj, czy ich poidełko nie jest zablokowane i często je uzupełniaj świeżą wodą.


gerbile potrzebują świeżej wody
Choć myszoskoczki są przyzwyczajone do odrobiny upału, to w Twoim domu muszą mieć stały dostęp do świeżej wody

3. Upewnij się, że klatka dla myszoskoczka stoi w domu w dobrym miejscu

Myszoskoczki potrzebują miłego, cichego miejsca, aby żyło im się dobrze. A to oznacza, że będziesz musiał odpowiednio dobrać dla nich miejsce w domu: w odpowiednio cichym miejscu, z dala od telewizora i bieżącej wody, w pokoju, przez który ludzie nie będą non stop przechodzić.

Dobrze jest też pomyśleć przy tej okazji o miejscu, gdzie nie ma dużych wahań temperatury. A to oznacza, że klatka nie powinna stać bezpośrednio na słońcu, w przeciągu, blisko grzejnika czy klimatyzacji.

Musisz też odpowiednio zabezpieczyć klatkę przed innymi zwierzętami. Myszoskoczki bardzo się przestraszą kota czy psa, jeśli ten dostałby się do pokoju i wpatrywał w klatkę. Ten stres zminimalizujesz, jeśli nie pozwolisz żadnemu zwierzęciu wchodzić do pokoju myszoskoczków.


4. Miej wystarczająco dużą klatkę dla myszoskoczków

Jedną z kluczowych rzeczy dla myszoskoczków jest odpowiednia ilość przestrzeni. Ponieważ spędzą ogromną część swojego życia w klatce, jaką dla nich przygotujesz, to najlepiej zaopatrzyć się w największą klatkę, na jaką możesz sobie pozwolić. Gdy zastanawiasz się nad jej rozmiarami, to weź też pod uwagę ilość myszoskoczków, jaką chcesz mieć. Aby dowiedzieć się więcej o klatkach dla myszoskoczków, rzuć okiem do naszego sklepu.


gerbile potrzebują klatki
Do wyboru jest mnóstwo klatek dla gerbili - nasza klatka Qute została zaprojektowana z myślą o ich wygodzie

5. Czyść klatkę regularnie

Myszoskoczki to bardzo czyste zwierzęta i tak samo muszą mieć czyszczone klatki bardzo regularnie. Większość hodowców powie, że klatka powinna być sprzątana przynajmniej raz w tygodniu.


6. Zapewnij zwierzątku zabawki

Nawet w najlepszym domku życie może szybko stać się nudne, jeśli się w nim przebywa na okrągło. Dlatego Twój przyjaciel potrzebuje dodatkowych bodźców - nieważne, czy samodzielnie zrobisz dla niego zabawki, czy je kupisz w sklepie. Takimi zabawkami mogą z powodzeniem być mosty i tunele.


7. Wyciągaj je z klatki na zabawę

Kiedy już Twoje myszoskoczki się z Tobą oswoją, to zazwyczaj będą się bardzo cieszyć na możliwość wyjścia z klatki na zabawę z Tobą. Będzie to też dla nich świetna okazja, aby rozprostować nogi. Możesz dla nich stworzyć wybieg, do którego będziesz mógł wejść i się z nimi pobawić, a jednocześnie mieć je na oku. Myszoskoczki są mistrzami ucieczek.


8. Sprawdzaj ich stan zdrowia

Twoi podopieczni będą polegać na Tobie w kwestii ich szczęścia i zdrowia - aby więc wypełnić swoje zobowiązania, dobrze jest regularnie przeprowadzać ich kontrolę stanu zdrowia, aby się upewnić, że wszystko jest w najlepszym porządku. Dowiesz się więcej na ten temat w osobnej sekcji naszego przewodnika, poświęconej kontroli zdrowia myszoskoczka.


Zdjęcia użytkowników

Komentarze

Natalka, 11 maja 2019

Dziękuję za rady