Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Gatunki myszoskoczków


Myszoskoczki należą do gryzoni, z których największym na świecie jest kapibara, która może ważyć do 60 kg i być rozmiarów dużego psa. Wyobraź sobie, jak szybko taki gryzoń poradziłby sobie z kostką sera.

Nauce znanych jest około 100 gatunków myszoskoczków. W swoim środowisku naturalnym żyją we wspólnych norach na suchych obszarach łąkowych i na obszarach półpustynnych, a pod względem zasięgu występują od Afryki i Bliskiego Wschodu aż do Indii i Azji Centralnej.

Myszoskoczki wielce różnią się od siebie rozmiarami, poczynając od myszoskoczków mniejszych od myszy takich jak Gerbillus amoenus zamieszkującego północną Afrykę, aż do gryzoni sporo większych od szczura, takich jak pieszczanka wielka (Rhombomys opimus), która zamieszkuje Azję Centralną. W ostatnich czasach pieszczanki spowodowały spore szkody w uprawach w zachodnich Chinach, ponieważ potrafią gromadzić naprawdę duże zapasy ziarna i przez drążenie nor niszczą zasiewy. I choć pieszczanka wielka jest trzymana przez niektórych ludzi, nie nadaje się na zwierzę domowe przez swoje agresywne zachowanie i nieposkromiony apetyt.


fat tailed gerbils
Trudno u hodowców znaleźć tłustogony afrykańskie, ale żyją one zdecydowanie dłużej od myszoskoczków mongolskich.

Jest wiele gatunków myszoskoczków, które są świetnymi zwierzętami domowymi, włącznie z suwakiem śródziemnomorskim (Meriones shawi), którego naturalnym środowiskiem jest Afryka Północna. Są one znacznie większe od suwaka mongolskiego, ale dzielą z nim cechy charakterystyczne: łatwo o nie zadbać, praktycznie nie gryzą i nie wydzielają przykrego zapachu. Żyją przeciętnie około 4 lat.

Innym ciekawym gatunkiem suwaka, który być może znajdziesz w sklepie, jest Gerbillus perpallidus. Jest on idealnie przystosowany do życia na pustyni. Mają bardzo lekkie kości, a ich futro nie jest tak gęste, jak u myszoskoczków mongolskich. Mają wielkie oczy, aby lepiej widzieć o zmroku. Mają też długi ogon pokryty dość gęstą sierścią, która pomaga pozbyć się nadmiaru ciepła z organizmu. Podobnie jak myszoskoczek mongolski, Gerbillus perpallidus żywi się głównie nasionami i owadami. Żyje pzeciętnie około 5 lat.

Tłustogon afrykański (Pachyuromys duprasi) jest innym dość popularnym gatunkiem myszoskoczka. Z wyglądu przypomina nieco chomiki, ale jest to z pewnością myszoskoczek i mieszka w Afryce Północnej. Ma jasne futro, a ogon, jak sama nazwa gatunkowa sugeruje, wygląda niespodziewanie grubo. Właśnie w ogonie przechowują one tłuszcz, który spełnia tę samą rolę co garb u wielbłąda. Jeśli w pobliżu nie ma pożywienia, ciała tłustogonów będą spalać tłuszcz z ogona, który w ten sposób będzie coraz cieńszy. Gdy pokarm występuje w większej obfitości, to ogon wraca do swojego tłustego, kiełbaskowego wyglądu. Tłustogony są wspaniałymi zwierzakami domowymi, choć trzeba powiedzieć, że wiodą bardziej nocny tryb życia od innych myszoskoczków i lubią samotność - jeśli będziesz trzymać je w parach lub grupach, to konflikty będą nieuchronne.



Zdjęcia naszych klientów

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy