Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Myszoskoczki walczą ze sobą


To bardzo nieprzyjemne doświadczenie dla wszystkich wokół, kiedy myszoskoczki walczą ze sobą. W zależności od danej sytuacji, przyczyn danej niezgody może być kilka. Jeżeli myszoskoczki walczą, to na początku obserwuje je tylko. Podczas walki może być dużo hałasu, ale najważniejsze, aby nie polała się krew - jeśli tak się stanie, należy je od siebie oddzielić tymczasowo - najlepiej wtedy użyć rękawic, ponieważ myszoskoczek w bojowym nastroju może Cię ugryźć. Nie oddzielaj ich jednak na zbyt długo, ponieważ już po kilku godzinach trzymania osobno każdy z nich może zacząć pachnieć inaczej.


myszoskoczki się biją
Kłótnie od czasu do czasu to rzecz naturalna, lecz kiedy leje się krew lub jeden myszoskoczek regularnie dręczy drugiego, to trzeba interweniować

Rozwiązaniem jest postawienie tymczasowej przegrody między myszoskoczkami - ich zapachy ciągle pozostaną takie same, ale same zwierzęta nie będą się musiały przez jakiś czas oglądać. Najlepiej się do tego celu nadają kratownice, ale gdy już postawisz przegrodę , to obserwuj uważnie myszoskoczki przez jakiś czas, aby mieć pewność, że nie mogą się przedostać przez barierę. Nie zapomnij o tym, aby obydwa osobniki miały dostęp do pokarmu i wody, a także dużej ilości ściółki. Po pięciu czy sześciu dniach spróbuj usunąć przegrodę i przez kilka godzin je obserwuj, czy rozstanie pozytywnie wpłynęło na ich relacje. Jeśli postanowisz użyć przegrody, to warto zamieniać myszoskoczki miejscami kilka razy dziennie. To sprawi, że będą przez cały czas pachnieć tak samo - a jest to naprawdę ważne, jeśli mają być cały czas przyjaciółmi.


Jeśli masz więcej niż dwa myszoskoczki, to musisz się dowiedzieć, który jest agresywny i oddzielić agresora od grupy. Oddzielenie ofiary nie pomoże - kiedy wróci po kilku godzinach lub nawet dniach do klatki, to prawdopodobnie agresor się znów do niej przyczepi. Co więcej, jeśli osobnik szczególnie agresywny zostanie pozostawiony z innymi myszoskoczkami, to prawdopodobne, że znajdzie sobie następną ofiarę. Dlatego tak ważne jest to, aby oddzielić prowodyra. Jeśli masz wątpliwości, który zaczął awanturę, to obejrzyj myszoskoczki dokładnie i szukaj śladów ugryzień. Prowodyr, ponieważ sam gryzie najwięcej, to będzie nosił najmniej ugryzień. Jeśli wszystkie myszoskoczki są w podobnym stopniu pogryzione, to sprawdź zadek zwierząt - agresor nie powinien tam nosić śladów ugryzień, ponieważ on w żadnej sytuacji nie ucieka.


Czytaj dalej, jeśli chcesz się więcej dowiedzieć o przyczynach bójek.


Klatka jest za mała

Nawet najlepsi przyjaciele nie będą się dogadywać, jeśli będą trzymani w zbyt małej klatce. Każdy myszoskoczek potrzebuje przestrzeni o pojemności przynajmniej 45 litrów. Ta przestrzeń też musi być odpowiednio zorganizowana - musi być wystarczająco głęboka, aby zwierzęta mogły się zakopać w ściółce.


klatka jest zbyt mała
Jeśli masz zbyt dużo myszoskoczków na małej przestrzeni, o walki naprawdę nietrudno

Coś się stało z ich zapachem

Myszoskoczki w swoim życiu kierują się węchem, jeśli więc zapach jednego myszoskoczka się nagle zmieni, to drugi może go już więcej nie rozpoznawać, a to w prostej linii będzie prowadzić do walki. Ten problem dotyczy zwłaszcza myszoskoczków, które dużo czasu spędzają poza swoją klatką.


Problemy ze zdrowiem

Jeśli jeden z myszoskoczków ma kłopoty ze zdrowiem, to będzie mniej dominujący, co sprawi, że myszoskoczki stojące niżej w hierarchii będą próbowały walczyć o pierwsze miejsce w klatce.

Inna przyczyna to taka, w której choroba sprawia, że zwierzę zaczyna pachnieć inaczej. Oprócz samej choroby, także lekarstwa podawane zwierzaczkom mogą zmienić ich zapach, np. Zmienią zapach moczu zwierzęcia. W takich wypadkach należy poradzić się weterynarza, czy dany lek może mieć takie skutki uboczne.


Wiele klatek

Można przez chwilę pomyśleć, że kilka klatek będzie oznaczać mniej deptania sobie po odciskach i mniej bójek. W rzeczywistości efekt może być odwrotny od zamierzonego. Myszoskoczki lubią drzemać razem i jest to jedną z najważniejszych oznak, że coś jest nie w porządku, jeśli nagle przestaną spać obok siebie.

Aby zapobiec walkom, warto trzymać myszoskoczki tylko w jednej klatce, w której będą spać jeden obok drugiego.


Wiedz, że coś się dzieje, gdy myszoskoczki nie śpią zwinięte w kłębki obok siebie

Zmiany w hierarchii

Gdy myszoskoczki się starzeją, to trudniej będzie im utrzymać swoją dominującą pozycję w grupie i młodsi koledzy będą chcieli je zastąpić na tym uprzywilejowanym stanowisku. Walki o dominującą pozycję, wbrew pozorom, zdarzają się częściej wśród samiczek niż samczyków, zwłaszcza między matkami i córkami, gdy córki mają już kilka miesięcy.


Zdjęcia użytkowników

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy