Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Najczęstsze choroby i przypadłości myszoskoczków


Ropnie
Ropnie tworzą się w odpowiedzi na infekcje bakteryjne. Mogą być miękkie lub twarde i tworzyć się w miejscach zranień na skórze, przez które do organizmu dostały się bakterie. Ciało w takich okolicznościach reaguje stworzeniem ropnia wokół ogniska bakterii, aby powstrzymać rozwój zakażenia. Ropień wypełni się ropą i może być bolesny w dotyku. Ropnie mogą się rozwinąć wszędzie, ale ich powszechnym objawem jest utrata włosów nad samym ropniem. Jeśli zauważysz powyższe objawy u swojego zwierzaczka, należy zabrać go do weterynarza, aby usunął infekcję i uwolnij zwierzę od bólu.

Jeśli ropień pęknie, zanim go zauważysz, to przemyj wrażliwe miejsce środkiem antybakteryjnym, przyłóż do niego kawałek gazy i przyklej za pomocą plastra, aby pozostałe myszoskoczki już nie grzebały przy ranie. Jeśli nigdy jeszcze nie zakładałeś opatrunku myszoskoczkowi, najlepiej jest poprosić weterynarza o instrukcje.


alergie u myszoskoczków
Myszoskoczki cierpią na podobne schorzenia jak my

Reakcje alergiczne

Podobnie jak ludzie, myszoskoczki mogą mieć uczulenie na różne substancje w Twoim domu. Jeśli zauważysz, że Twój zwierzaczek ma katar, czerwony nos, oczy łzawią lub są zaropiałe, oddech jest świszczący lub zwierzę chrapie, to możesz mieć do czynienia właśnie z reakcją alergiczną. Warto wtedy zmienić ściółkę w klatce i zabrać zwierzaczka do weterynarza, który udzieli Ci stosownej porady i być może będzie w stanie zaoferować lek, który złagodzi objawy alergii. Inny powód wizyty u weterynarza jest jeszcze taki, że pod objawami alergii może się kryć choroba, która z alergią nie ma nic wspólnego.


Złamane kończyny

Jeśli myszoskoczek gdzieś upadnie lub ma niewłaściwie dobraną ściółkę, to może złamać swoje delikatne łapki. Objawem takiego stanu są powykręcane kończyny, utykanie, niechęć do poruszania się oraz odgłosy wydawane z bólu. Złamane kończyny są niezwykle bolesne i wymagają wyprawy do weterynarza.


Kaszel i przeziębienie

Tak jak ludzie, myszoskoczki mogą od czasu do czasu złapać przeziębienie. Objawy bardzo przypominają te ludzkie, często towarzyszy im kichanie, katar i świszczący oddech. Przeziębienie, jeśli je zignorować, może się przerodzić w poważniejsze choroby, dlatego unikaj kontaktu ze swoim zwierzęciem, gdy akurat złapiesz przeziębienie.



Niektóre rodzaje przeziębienia mogą się przenosić między Tobą i Twoim myszoskoczkiem

Odwodnienie

Myszoskoczki, choć są zwierzętami pustynnymi, potrzebują stałego dostępu do wody, gdy są trzymane w warunkach domowych. Jeśli nie mają jej wystarczająco, to mogą się nabawić poważnego odwodnienia - myszoskoczek w takich okolicznościach leży bezwładnie w klatce i nie jest w stanie się za bardzo ruszać.

Aby zapobiec odwodnieniu, upewnij się, że trzymasz zwierzaczka z daleka od bardzo ciepłych miejsc, tzn. klatka nie stoi bezpośrednio na słońcu czy w pobliżu grzejnika lub kominka. Niezwykle ważne jest także regularne sprawdzanie, czy poidło myszoskoczka jest pełne świeżej wody i czy nie jest zblokowane. Aby sprawdzić drożność poidełka, dotknij palcem wskazującym kuleczki na jego końcu. Z poidełka powinna popłynąć woda. Jeśli woda nie płynie, poidło należy natychmiast udrożnić lub wymienić na nowe.


Biegunka
Odchody myszoskoczków to świetny miernik ich zdrowia. Jeśli zauważysz, że kał jest mokry, to myszoskoczek może mieć biegunkę. Przyczyn tego stanu może być wiele, w tym choroba Tyzzera, która może być dla myszoskoczków śmiertelna. Ponieważ myszoskoczki są podatne na tę chorobę, ważne jest aby przy wystąpieniu pierwszych objawów biegunki zabrać natychmiast Twojego przyjaciela do weterynarza.


Infekcje oka
Jeśli oczy Twojego myszoskoczka wydają Ci się opuchnięte, obrzęknięte, czerwone lub widzisz wokół nich wydzielinę, to możesz mieć do czynienia z infekcją oka. Może być to wywołane przez ciało obce w oku, np. drobina siana.

Ważne, aby samemu nie podejmować się wyciągania ciała obcego z oka myszoskoczka - może być z tego o wiele więcej szkody niż pożytku. Jeśli widzisz, że zwierzę cierpi, to należy zabrać je do weterynarza, aby ten się nim zajął.

Bardzo łatwo postawić tutaj błędną diagnozę, ponieważ wiele chorób wywołuje bardzo podobne objawy do reakcji alergicznej lub przeziębienia. Zawsze warto zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty, aby mieć pewność, co zwierzęciu dolega.


infekcje oczu u gryzoni
Zdrowe oczy myszoskoczka są przejrzyste i błyszczące

Epilepsja

Niektóre myszoskoczki cierpią na ataki padaczki, jak tylko dojrzeją. Atak może zostać wywołany przez wiele czynników, ale zwłaszcza takie, które są źródłem dużego stresu. Jeśli ktoś się nieodpowiednio obchodził ze zwierzęciem, gdy było młode, to samo wzięcie go na ręce może być przyczyną dużego stresu. Podczas ataku epilepsji Twój myszoskoczek może doznawać skurczów mięśni lub po prostu zostać sparaliżowany na kilka minut. Trzeba pamiętać, że bardzo ostre ataki epilepsji mogą się skończyć uszkodzeniem mózgu.


Wychłodzenie

Wychłodzenie organizmu następuje wtedy, gdy ciału jest zbyt zimno, aby normalnie funkcjonowało. Jeśli Twój myszoskoczek znajduje się w miejscu, gdzie jest zdecydowanie zbyt zimno, gdzie panuje przeciąg lub jest wilgotno, to może się biedak wychłodzić.


Przerośnięte pazury

Gdy myszoskoczek jest trzymany w domu, to jego pazury nie ścierają się w takim tempie, w jakim by się ścierały na wolności. A to oznacza dla nich ryzyko przerośniętych pazurów. Jeśli pazury są na tyle długie, że zaczynają się zawijać z powrotem w kierunku łapek, to należy je przyciąć. Jedna ze stron naszego przewodnika została poświęcona zagadnieniu, jak prowidłowo to zrobić - zajrzyj tutaj, aby dowiedzieć się więcej.


Przerost zębów

Wiele gatunków gryzoni posiada zęby, które rosną przez całe życie zwierzęcia i myszoskoczki nie są tutaj wyjątkiem. Ponieważ w warunkach naturalnych jedzą dużo bardzo twardego pożywienia, ich zęby muszą stale rosnąć, aby nadążyć za tempem ich naturalnego ścierania. W niewoli myszoskoczki niekoniecznie otrzymują na tyle dużo twardego i suchego pokarmu, by ich zęby się ścierały do pożądanej długości.

Objawy przerośniętych zębów to niezdolność do jedzenia oraz obecność małych urazów i ugryzień na ciele. Jeśli zęby Twoje myszoskoczka są zbyt długie, to należy zwierzaka zabrać do weterynarza na zabieg.

Aby zapobiec takim wizytom u weterynarza, należy dać zwierzęciu możliwość regularnego ścierania zębów i wielu hodowców chwali sobie w tym kontekście gryzaki. Są one wykonane z drewna bezpiecznego do gryzienia i umożliwiają samemu zwierzęciu regulowanie długości zębów do takiej, jaka jest dla niego odpowiednia.


Pasożyty i infekcje

Niestety, myszoskoczki mogą się zarazić wieloma różnymi pasożytami takimi jak pchły, kleszcze, świerzbowce i grzybice. Gerbile mogą zostać zaatakowane zarówno przez pasożyty zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Kiedy więc doglądasz swojego małego przyjaciela, warto zwrócić uwagę na jego wagę - w ten sam sposób wykryjesz wszelkie kłopoty z żołądkiem czy całym układem pokarmowym. O pasożytach dowiesz się więcej na stronie naszego przewodnika poświęconej pasożytom.


gerbil parasites
Sporo organizmów może pasożytować na myszoskoczku, dlatego warto na nie uważać

Infekcje dróg oddechowych

Zakażenia układu oddechowego to u myszoskoczków bardzo poważna sprawa. I podobnie jak wiele innych gryzoni, zwierzaczek będzie się starał ukryć objawy choroby aż choroba wejdzie w zaawansowane stadium. Jeśli usłyszysz świszczenie lub charakterystyczne “klikanie” w oddechu myszoskoczka, to znaczy, że stan jest bardzo poważny i wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Pozostałe objawy to brak apetytu, podwyższona temperatura, katar, kaszel i kichanie.

Choroby dróg oddechowych mogą zostać spowodowane przez wiele czynników, począwszy od zbyt wysokiej wilgotności, przez złą ściółkę (wiele ściółek z drewnianych wiórów może to spowodować - nigdy nie kupuj ściółki sosnowej czy cedrowej dla swojego zwierzaka). Zawsze powinno się zwracać uwagę na wszelkie symptomy tego rodzaju dolegliwości, aby można było zabrać myszoskoczka do weterynarza, jak tylko wystąpią pierwsze objawy. Chory myszoskoczek powinien też zostać odizolowany od swoich kompanów (chyba że jest to bardzo młody osobnik, który nie został jeszcze odstawiony od matki - w takim wypadku i matka, i wszystkie jej młode muszą przejść kurację). Zakażenia tego typu bardzo szybko się rozprzestrzeniają, najlepiej więc trzymać chorego zwierzaka w osobnym pojemniku (z dużą ilością jedzenia, wody i ściółki), dopóki choroba nie zostanie pokonana i myszoskoczek będzie mógł dołączyć do swoich przyjaciół w klatce.


Udar

Myszoskoczki mogą dostać udaru dokładnie tak samo jak ludzie. Objawy są straszne, ale nie muszą wywołać trwałego urazu, jeśli odpowiednio zareagujesz. Zdarza się jednak dość często wśród tych zwierząt, że na skutek udaru tracą panowanie nad jedną z kończyn lub ciało zostaje wygięte w przedziwny sposób.

Jeśli sądzisz, że Twój myszoskoczek dostał udaru, to radzimy zabrać go do weterynarza - pod objawami udaru może się kryć inna choroba. A jeśli rzeczywiście jest to udar, to weterynarz będzie w stanie zbadać zwierzę i dać Ci więcej informacji, jak postępować w takiej sytuacji.


Guzy gruczołu zapachowego

Jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych myszoskoczków są guzy w ich gruczołach zapachowych. Gruczoły zapachowe u myszoskoczków znajdują się na brzuchu, dlatego guzy w tych miejscach będą wyglądać jak wałki tłuszczu. Ta choroba dotyczy obu płci, choć niektóre badania wskazują, że częściej się to przytrafia samcom, być może dlatego, że ich gruczoły zapachowe są nieco większe od gruczołów samic.

Guzy gruczołów zapachowych mogą spowodować wiele problemów. Jeśli je zignorować, to guz się rozprzestrzeni na inne organy, będzie zakłócać normalne funkcjonowanie ciała i może doprowadzić do śmierci. Inna komplikacja w czasie trwania tej choroby to infekcja bakteryjna - zwłaszcza wtedy, gdy myszoskoczek będzie się chciał samodzielnie pozbyć guza gryząc go i drapiąc - obszar całego guza stanie się podatny na atak bakterii. Jeśli uważasz, że Twój zwierzak ma guza gruczołu zapachowego, to natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.


Guzy

Podobnie jak w przypadku guzów gruczołu zapachowego (zobacz powyżej), u myszoskoczków może się rozwinąć guz w każdym innym miejscu ciała. Niektóre z najczęstszych guzów tworzą się na skórze, jądrach i sutkach, ale zawsze lepiej jest przyglądać się całemu ciału zwierzaczka.


Choroba Tyzzera

Choroba Tyzzera to bakteryjne zakażenie układu pokarmowego. To bardzo niebezpieczna choroba, która wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej, aby zwierzę miało jakiekolwiek szanse na przeżycie. Objawy choroby Tyzzera to biegunka, letarg, skołtunione włosy, dziwna, pokrzywiona postawa, ból i odwodnienie.


Zdjęcia użytkowników

Komentarze

Paweł, 19 października 2019

Dziękuję za dobre rady. Dzięki tym Radom dowiedziałem się że mój myszoskoczek ma złamaną nogę.