Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Czy Twoje kurczaki mają ptaszyńca kurzego?

Poradzenie sobie z ptaszyńcem to nieco dłuższe zagadnienie. Ptaszyniec należy do roztoczy, żyje w Twoim kurniku za dnia i żywi się krwią Twoich kurcząt w nocy. Ptaszyniec może się pojawić w każdym kurniku, choć trzeba powiedzieć, że drewniane kurniki są najbardziej narażone na jego ataki.


Przepiękny biało-złoty kurczak buszuje w trawie
Przepiękny biało-złoty kurczak buszuje w trawie

Wszystkie kurniki Eglu firmy Omlet są wykonane z plastiku, co sprawia, że ptaszyńcowi trudno się tam zadomowić. Kurniki te bardzo łatwo można wyczyścić w wypadku zagnieżdżenia się ptaszyńca; krótka seria z myjki ciśnieniowej powinna w takiej sytuacji załatwić sprawę.


Znaki ostrzegawcze i objawy zakażenia ptaszyńcem

  • Spadek nieśności
  • Blady grzebień i korale
  • Anemia
  • Obecność czerwonych lub szarych roztoczy w kurniku lub na skórze ptaków w okolicy steku

Użyteczna porada: gdy sprawdzasz kurnik w poszukiwaniu ptaszyńca, sprawdź końce grzędy, a zwłaszcza wszelkie pęknięcia i zagłębienia w ścianach. Jeszcze szybszym sposobem jest położenie białego ręcznika kuchennego pod grzędą w nocy. Jeśli ptaszyniec jest w kurniku, o tej porze będzie się znajdował na dolnej stronie grzędy po pożywieniu się, a Ty będziesz mógł zobaczyć czerwone smugi na ręczniku.


Radzenie sobie z ptaszyńcem

Niestety, ptaszyniec jest bardzo uporczywy i pozbycie się go z kurnika może zająć trochę czasu, ale jest to do zrobienia, jeśli wykorzystasz dobrze środki, które masz pod ręką. Jeśli zastosujesz poniższe kroki, powinieneś poradzić sobie z większością pasożytów dość szybko. Początkowe czyszczenie kurnika zajmie kilka godzin w przypadku drewnianych kurników. W przypadku plastikowych, będzie to trwać sporo krócej.

  1. Wyczyść kurnik - pozbądź się całej wyściółki (wrzuć ją do torby foliowej, a ptaszyniec, który w niej siedzi, z pewnością polubi perspektywę przeprowadzki).

  2. Rozbierz kurnik - jeśli dach Twojego kurnika jest kryty papą, będziesz musiał ją rozebrać i po skończonej operacji położyć nową.

  3. Zmieszaj środek dezynfekcyjny (taki jak 1 litr koncentratu Smite Professional Disinfectant lub 500 ml Barrier Red Mite X) z wodą (stosując się do wskazówek na opakowaniu). Rozprowadź go w kurniku upewniając się, że środek dostaje się zwłaszcza we wszelkie pęknięcia i zagłębienia. Zostaw na 15-20 minut.

  4. Za pomocą węża (najlepiej pod wysokim ciśnieniem) spłucz środek z kurnika i wszelkich jego części. Postaraj się spłukać dokładnie każdy zakamarek domku, ponieważ to tam lubią się gnieździć ptaszyńce. Zostaw na 10-15 minut, aby wyschło. Spójrz na kurnik jeszcze raz i najprawdopodobniej zobaczysz więcej ptaszyńca, który został podrażniony środkiem i wyszedł ze swojej kryjówki. Ponownie spłucz kurnik pod ciśnieniem. Znowu zostaw na 10-15 minut i rozejrzyj się za pasożytem. Powtarzaj proces, dopóki nie zobaczysz, że tylko pojedyncze sztuki ptaszyńca wyłaniają się po każdym płukaniu.

  5. Zostaw kurnik, dopóki całkowicie nie wyschnie. Najlepiej, aby całą operację przeprowadzić w słoneczny dzień, ponieważ promienie ultrafioletowe pomogą zabić niektóre bakterie oraz sprawią, że kurnik wyschnie szybciej.

  6. Złóż kurnik z powrotem oraz wysyp nową wyściółkę.

  7. Wysyp w całym kurniku oraz na swoje kury proszek przeciwko ptaszyńcowi. Wetrzyj dobrze proszek w żerdzie na grzędzie, aby się upewnić, że ptaszyniec będzie musiał przez niego przejść, aby dostać się do Twoich kurczaków. Omlet posiada w swojej ofercie duży wybór proszków na ptaszyńca.

  8. Nanoś ponownie proszek co kilka dni lub wtedy, gdy się zetrze.

  9. Od maja do października dobrze jest kontynuować z proszkiem, ponieważ w tych miesiącach i przy tej pogodzie najłatwiej się on przenosi.
Ptaszyniec... drewniany kurnik vs. Kurnik Eglu Cube


Zdjęcia użytkowników

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy