Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Jak przycinać kurczakowi pazury i dziób?

Jeśli Twoje kurczaki są trzymane na zewnątrz i mają dla siebie dużo miejsca, aby grzebać w ziemi i dziobać różne rzeczy, to raczej nie będziesz mieć potrzeby przycinać im dzioba lub pazurów. Czasem jednak dziób i pazury mogą urosnąć zbyt długie i utrudnić kurze drapanie i dziobanie.


Śliczna czekoladowa orpingtonka buszuje w trawie
Śliczna czekoladowa orpingtonka buszuje w trawie

Ważna informacja

To niezwykle ważne, żebyście wiedzieli, że nie mówimy tutaj o całkowitym obcięciu kurczakowi dzioba, co jest okropną i okrutną praktyką stosowaną na kurzych fermach. W takim wypadku dziób jest obcinany tak krótko, że uniemożliwia kurczakowi normalne czynności życiowe. Mówimy w tej sekcji jedynie o lekkim przycięciu dzioba tak, aby ułatwić ptakowi dziobanie. Jak napisaliśmy wcześniej, jest raczej mało prawdopodobne, że kiedykolwiek będziecie zmuszeni do przycinania dzioba. Lecz w wyjątkowych sytuacjach możecie zauważyć, że górna część dzioba będzie zdecydowanie dłuższa od części dolnej i być może wtedy będziecie zmuszeni do przycięcia tej górnej połowy.


Jak przyciąć dziób kurczakowi?

  1. Zawiń kurczaka w ręcznik. To powinno go uspokoić, a także powstrzymać go od trzepotania skrzydłami.

  2. Złap kurczaka za głowę. Bądź delikatny, ale stanowczy - z pewnością nie chcesz, aby nagle zacząć wierzgać głową.

  3. Użyj cążków do paznokci. Najlepsze są cążki do pazurów dla psa, ale tak naprawdę każde cążki dadzą sobie radę. Przytnij dziób do miejsca, w którym tylko odrobinę górna połowa zachodzi na dolną.

  4. Za pomocą pilnika wygładź wszelkie ostre lub postrzępione krawędzie.

Użyteczna porada: Upewnij się, że nie przycinasz unerwionej części dzioba. Zazwyczaj łatwo ją rozpoznać, ponieważ będzie ciemniejsza od reszty dzioba. Ta część jest nie tylko unerwiona, ale też ukrwiona, jeśli więc ją naruszysz, to ptak będzie nie tylko cierpiał, ale także krwawił. Gdy przystępujesz do przycinania, jest łatwiej i szybciej, gdy jedna osoba trzyma kurczaka, a druga przycina dziób.


Jak przyciąć pazury?

To bardzo mało prawdopodobne, że będziesz musiał przycinać kurczakom pazury, ponieważ same je sobie ścierają, gdy hasają po Twoim ogrodzie. Gdy jednak zauważysz, że pazur zaczyna się zawijać, trzeba go przyciąć.

  1. Zawiń kurczaka w ręcznik, aby go uspokoić i zapobiec trzepotaniu skrzydeł. Jeśli masz kogoś do pomocy, to niech jedna osoba położy kurczaka na plecach na swoich kolanach. Trzymaj nogi delikatnie, ale stanowczo. Możesz chwilę poczekać, aby Twój kurczak poczuł się komfortowo w tej pozycji.

  2. Kiedy już kurczak jest spokojny i się nie rusza, możesz wyczyścić jego stopy z brudu i kurzu, aby widzieć więcej i żeby lepiej Ci się przycinało.

  3. Osoba, która dokonuje przycinania, powinna chwycić palec kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki, a drugą ręką przycinać. Przytnij pazur o mniej więcej 5-6 mm.

Użyteczna porada: Lepiej obciąć nieco za mało niż nieco za dużo. Jeśli obetniesz za dużo, możesz naruszyć unerwioną część pazura, kurczak poczuje ból i poleje się krew.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy