Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Jak oswoić kurczaka?

Częstuj swoje kurki soczystymi robakami, gdy jesteś w ogrodzie, podnoś je i głaszcz, gdy są jeszcze młode, a będziesz zaskoczony, jak komfortowo będą się czuć w Twoim towarzystwie. Jeśli postępujesz właściwie, to niczym zwyczajnym jest karmienie ich z ręki, czasem będziesz zamurowany, gdy postanowią skorzystać z otwartych drzwi, by pozwiedzać Twój dom. Wszystko, o co musisz się zatroszczyć, to umiejętnie się z nimi obchodzić od samego początku. Jeśli masz dzieci, zaangażuj je w inicjatywę, karm kurczaki z ręki i trzymaj je pewnie na rękach.


Mały chłopczyk trzyma swoją kurkę, która, oczywiście, uwielbia być brana na ręce
Mały chłopczyk trzyma swoją kurkę, która, oczywiście, uwielbia być brana na ręce

Noś kurczaki na rękach, gdy są jeszcze pisklętami

Jeśli chcesz mieć miłe, potulne kurczaki, najlepiej je kupić, gdy są wciąż pisklakami i mają kilka tygodni życia. Jeśli możesz je regularnie podnosić i trzymać na rękach, nauczą się czerpać z tego przyjemność i będą mogły nawet wskoczyć Ci na kolana w zamian za jakiś smakołyk.

Jeśli znajdziesz hodowcę, który ma akurat kurczaki na sprzedaż, które są nieco starsze niż kilka tygodni, zapytaj, jak się z nimi obchodzono. Czasem hodowca sam będzie dbał o to, by je regularnie podnosić i oswajać z braniem na ręce już od pierwszych dni.


Które rasy kurczaków najłatwiej oswoić?

Jeśli szukasz rasy, która najlepiej znosi częste noszenie na rękach i głaskanie, to wybierz sobie rasę typowo ozdobną, taką jak silka czy bantam japoński. Orpingtony też się świetnie nadają do tego celu. Mają fantastyczne usposobienie oraz składają piękne, brązowe jaja. Orpingtony potrafią wskakiwać Ci na kolana, gdy je karmisz, a jedną z ich naturalnych cech jest wrodzona sympatia do ludzi.


Kurczak rasy orpington o cudownym bladozłotym upierzeniu
Kurczak rasy orpington o cudownym bladozłotym upierzeniu

Dlaczego kurczaki nie są oswojone?

Jeśli kurczaki nie są oswojone, gdy przyjeżdżają do Ciebie, to znaczy, że nie oswajano ich w czasie, gdy były pisklętami. Muszą mieć najpierw pewność, że są u Ciebie bezpieczne i zdrowe. Ale nawet, gdy robisz wszystko, co w Twojej mocy, możesz ciągle mieć kłopoty z przekonaniem ich do siebie, jeśli na wczesnym etapie ich życia ktoś je mocno zraził do kontaktu z ludźmi. W takim wypadku może się zdarzyć, że już nigdy nie będą chciały być noszone na rękach i głaskane.

Zawsze możesz próbować oswoić kurczaka przez podawanie mu jedzenia z ręki. Sami znamy przypadki, gdy hodowca przekonał do siebie wyjątkowo płochliwego ptaka i jego nastawienie zmieniło się z biegiem czasu o 180 stopni. Takie sukcesy wymagają jednak dużo czasu i wytrwałości.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy