Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Nowy kurczak w stadzie

Jeśli czytasz te słowa, to masz już od jakiegoś czasu kurczaki i zastanawiasz się nad powiększeniem stada. Zintegrowanie nowego kurczaka z Twoim stadem może być bardzo trudne i jest zazwyczaj stresujące tak dla Ciebie, jak i dla Twoich kur. Nie jest to jednak zupełnie niemożliwe. Miej jednak świadomość, że w stadzie istnieje bardzo jasny porządek dziobania i przybycie nowego mieszkańca zaburza ten porządek. To, oczywiście, będzie u kur wywoływać najgorsze instynkty - Twoje małe ślicznotki zamienią się w złośliwe wiedźmy. To, niestety, nieuniknione, ale, na szczęście, przejściowe.


Pierwsze spotkanie stada z nowymi mieszkańcami kurnika, dwoma orpingtonami
Pierwsze spotkanie stada z nowymi mieszkańcami kurnika, dwoma orpingtonami

Oto 5 kroków, które ułatwią proces aklimatyzacji nowych lokatorów kurnika ze stadem:


  1. Pozwól, żeby stado obejrzało sobie nowe kurczaki - jeśli to możliwe, spraw dla nowoprzybyłych osobny kurnik i wybieg, ale tak go postaw, aby starsi mieszkańcy mogli obejrzeć sobie nowych. Zostaw ich tak na tydzień, niech obie strony się przyzwyczają do wzajemnej obecności. Po tym czasie możesz dokonać oficjalnej wprowadzki. Jeśli nie masz możliwości zorganizowania drugiego tymczasowego kurnika, przejdź od razu do następnego kroku.

  2. Wprowadzka nowych kurczaków do kurnika- najlepszą metodą jest przeprowadzenie całej operacji w nocy, gdy kurczaki już pójdą na grzędę. Po prostu umieść nowe kurczaki w kurniku w ciągu nocy. Rano wypuść je normalnie i miej na oku. Na pewno będzie nieco dziobania i rwetesu, gdy kurczaki będą ustalać porządek, ale to powinno minąć po około tygodniu.

  3. Zorganizuj coś, co odwróci ich uwagę oraz zapewnij więcej miejsca - możesz sprawić, że cały proces będzie przebiegał odrobinę łagodniej, jeśli zapewnisz im na te dni wolny wybieg. W ten sposób nowi lokatorzy zawsze będą mieli opcję ucieczki przed atakami. Dobrym pomysłem też jest zapewnienie kurczakom na ten czas jakichś atrakcji. Wszystko może spełniać tę rolę, począwszy od zawieszenia zieleniny na sznurku do rzucenia na powierzchni całego wybiegu resztek z kuchni. To powinno na tyle odciągnąć uwagę potencjalnych dręczycieli, że nie skupią się na uprzykrzaniu życia nowym lokatorom.

  4. Zapewnij więcej pożywienia i wody - najlepiej zapewnić w kurniku na ten czas dodatkowe pojemniki z paszą i wodą, aby dręczyciele nie blokowali drogi nowym kurom do karmników i poideł.

  5. Interweniuj wtedy, gdy to konieczne - może się okazać, że ataki na nowe kury będą bardzo zajadłe. Jeśli sprawy doszły do punktu, w którym jeden z kurczaków jest tak dręczony, że krwawi, to możesz wkroczyć do akcji. Rozdziel walczących; pewnie będziesz musiał to zrobić kilka razy, zanim ataki ustaną. Jeśli prowodyrka dalej chce atakować i czyni straty, będziesz musiał prawdopodobnie odizolować ją od reszty na kilka dni. Po kilku dniach, gdy wróci do kurnika, już nie będzie tak chętna do atakowania nowych kur.


Zdjęcia użytkowników

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy