Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Jak utrzymać czystość w kurniku?

Sprzątanie kurnika to jeden z Twoich cotygodniowych obowiązków jako hodowcy. Tak jak my cieszymy się z porządku w naszych domach, tak samo kury będą skakać z radości na widok czystej grzędy i gniazda. To niezwykle ważne, aby utrzymywać kurnik w czystości, ponieważ nawarstwienie się odchodów spowoduje nagromadzenie się w kurniku amoniaku, a amoniak z biegiem czasu wywoła podrażnienia układu oddechowego i oczu u kurczaków.


Nasze Eglu potrzebują jedynie przetarcia gąbką i przepłukania wodą, aby być lśniąco czyste
Nasze Eglu potrzebują jedynie przetarcia gąbką i przepłukania wodą, aby być lśniąco czyste

Raz w tygodniu powinieneś usunąć wszystkie nieczystości z kurnika i wymienić wyściółkę. Niektóre kurniki będą wymagały trochę szorowania, by doprowadzić je do idealnego stanu. Wszystkie nasze Eglu są bardzo łatwe w czyszczeniu, można też je płukać szlauchem. Po umyciu wężem, upewnij się, że kurnik jest całkowicie suchy, zanim położysz nową wyściółkę. Przy tej okazji możesz rozsypać nieco zasypki na roztocza lub proszku Diatom, aby zapobiec zagnieżdżeniu się pasożytów w domku Twoich kurczaków. Jeśli masz wystarczająco dużo przestrzeni, przenieś swój kurnik w nowe miejsce w ogrodzie po jego umyciu.

Użyteczna porada: Gdy już wymienisz wyściółkę, rozsypanie proszku BioDri pomoże Ci w odkażeniu nieczystości, pozwoli na dłuższe ich przechowywanie, ograniczy rozwój bakterii, a także zredukuje amoniak z odchodów. Proszek BioDri jest zupełnie nieszkodliwy dla kurczaków oraz przyjazny dla środowiska.


See how quick and easy it is to clean out an Eglu Cube chicken coop!

Typy podściółki

Jest kilka rodzajów dostępnej wyściółki na rynku. Najlepsze są takie, które nie wzbijają pyłu w powietrze i dobrze wchłaniają. Wybór wyściółki to kwestia osobistej preferencji oraz kosztów. Tak długo, jak wyściółka jest bezpieczna dla kur, wybór należy do Ciebie. Omlet oferuje wszystkie z poniższych rodzajów podściółki. Aby móc dokonać właściwego wyboru, kliknij tutaj. Poniżej znajdziesz listę typów wyściółki.


  • Słoma - używa się jej zazwyczaj w gniazdach. Można nią także wyściełać podłogę, lecz nie wchłania zbyt dobrze i może szybko zajść wilgocią. Łatwo też się osypuje i trzeba ją przez to częściej wymieniać.

  • Trociny - to dobry i popularny typ wyściółki, a przy okazji jest dość tania. Bardzo dobrze wchłania i sprawia, że kurnik pachnie świeżością. Musisz mieć jednak pewność, że kupujesz trociny wolne od pyłu - jeśli nie, Twoje kurczaki szybko nabawią się pylicy. Ważne jest także, aby trociny były z miękkiego drewna, np. sosnowego.

  • Ścinki kartonowe - ścinki kartonowe mają świetne właściwości absorpcyjne i łatwo się je sprząta. Są także wolne od pyłu i po użyciu możesz je po użyciu wrzucić prosto do kompostownika.

  • Aubiose - podściółka Aubiose jest wykonana z włókien konopii siewnej i jest wolna od pyłu. Jest niezwykle chłonna i doskonale się nadaje do kompostowania. Wyściółka tego rodzaju zyskuje cały czas na popularności wśród hodowców drobiu, ponieważ poza podstawowym działaniem odstrasza także muchy.

  • Easichick - ten rodzaj podściółki wykonuje się z przetworzonego drewna i została ona specjalnie zaprojektowana dla ptaków. Bardzo dobrze wchłania i nie wznieca pyłu.

Raz do roku Twój kurnik będzie potrzebował gruntownego sprzątania. Koniec lata to dobry czas na takie porządki, ponieważ pogoda ciągle dopisuje. Najlepiej przeprowadzić takie sprzątanie w słoneczny dzień, bo wtedy kurnik szybciej wyschnie, a promienie ultrafioletowe zabiją bakterie.


Łatwo wymienić wyściółkę Twoim kurom, a one będą Ci za to bardzo wdzięczne
Łatwo wymienić wyściółkę Twoim kurom, a one będą Ci za to bardzo wdzięczne

Gdy już zabierzesz się do gruntownego sprzątania, będziesz musiał rozebrać kurnik i wyjąć wszystkie jego części. Jeśli masz myjkę ciśnieniową, to kilka serii z myjki we wszystkie zakamarki jest świetnym sposobem na wyczyszczenie kurnika. Bądź w tym bardzo dokładny. Jeśli akurat nie masz myjki, to użyj detergentu i wyszoruj kurnik do czysta, a potem spłucz wodą. Możesz użyć środków do dezynfekcji takich jak Poultry Shield lub Johnsons Clean And Safe, aby mieć pewność, że żadne bakterie nie przeżyły. Kliknij tutaj, aby przejrzeć ofertę Omlet w zakresie środków do dezynfekcji. Po dokładnym umyciu zostaw poszczególne części kurnika, aby się wysuszyły. Im dłużej zostawisz kurnik na słońcu, aby się suszył, tym lepiej.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy