Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Jajko czy kura?

Zdaje się, że w 2010 naukowcy udzielili ostatecznej odpowiedzi na to odwieczne pytanie: “co było pierwsze: kura czy jajko?”. Jajeczni eksperci wierzą, że prawidłowa odpowiedź to kura. Badania dowiodły, że jajo musi najpierw rozwinąć się w jajniku kury, co oznacza, że przed każdym jajem musiał być najpierw kurczak. Jeden problem dla nauki mniej!


Cudowna kurka o imieniu Wiktoria rasy Rhode Island Red
Cudowna kurka o imieniu Wiktoria rasy Rhode Island Red

Czas na nieco technikaliów: proteina ovocledidin-17, zawarta w jajnikach kur, jest odpowiedzialna za przemianę węglanu wapnia w kryształy kalcytu. Te kryształy następnie tworzą skorupkę jaja i pozwalają na to, by zostało złożone.


10 pięknych kurzych jaj, każde złożone przez kurę innej rasy
10 pięknych kurzych jaj, każde złożone przez kurę innej rasy

Pierwsze udomowione kury

Historia udomowienia kury ciągnie się 10 tysięcy lat wstecz w okolice dzisiejszych Chin. Mitochondrialne DNA wydobyte ze skamieniałych kości znalezionych w północnych Chinach zostało porównane do DNA dzisiejszych kurcząt. Analiza genomu wykazała, że DNA skamieniałych kości i dzisiejszych kurcząt były bardzo podobne. Co więcej, analiza udowodniła, że DNA ze skamieniałych kości było jeszcze bardziej podobne do DNA kura bankiwa (Gallus gallus L.). To byłoby logiczne, ponieważ skądinąd wiemy, że dzisiejsze kurczaki to hybryda wielu gatunków dzikich ptaków takich jak kur bankiwa czy kur siwy (Gallus sonneratii L.).

Wedle najpopularniejszej teorii, starożytni chińscy rolnicy złapali, zaczęli hodować i jednocześnie udomowili kura bankiwa. W miarę, jak te ptaki rozprzestrzeniały się w Azji, mieszano je z innymi udomowionymi gatunkami dzikich ptaków. Rolnicy bez wątpienia dobierali ptaki według nieśności lub mięsności, a powstałe hybrydy dały początek dzisiejszej kurze.


Wspaniała kurka nioska rasy Welsummer pasie się w trawie
Wspaniała kurka nioska rasy Welsummer pasie się w trawie

Kurczaki docierają do Afryki i Europy

Kiedy udomowione kurczaki rozprzestrzeniły się w Azji, ich dotarcie do Afryki i Europy było już tylko kwestią czasu. Po drodze nie miały żadnego oceanu do pokonania, a ich droga niewątpliwie wiodła wzdłuż szlaków handlowych między cywilizacjami Azji, Afryki i Europy. 10 tysięcy lat temu populacja całej Ziemi wynosiła około pół miliona ludzi i kontakt między oddalonymi od siebie cywilizacjami był bardzo ograniczony, co w efekcie spowolniło migrację kurczaka.


Gromadka kurcząt z kogutem grzebią w trawie w poszukiwaniu owadów
Gromadka kurcząt z kogutem grzebią w trawie w poszukiwaniu owadów

Około 4000 lat temu kurczaki dotarły do doliny Indusu w Indiach. I to stamtąd szlakami handlowymi dotarły one na północny zachód do Europy i prosto na zachód do Afryki.


Kurczaki docierają do Ameryki

Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa kura dotarła do Ameryki na polinezyjskich łodziach z Tonga, Samoa, Niue, Hawajów oraz Wysp Wielkanocnych około 1350 r. - przynajmniej 100 lat przed tym, jak Kolumb “odkrył” Amerykę. Może to zasmucić wielu fanów Krzysztofa Kolumba, ale za taką wersją wydarzeń przemawia datowanie węglem C-14 kości starożytnych kurczaków oraz analiza porównawcza genomu tych kurcząt z genomem kur z Polinezji.Zdjęcia użytkowników

Kurczak siedzący na drewnianym kurniku otoczonym ogrodzeniem dla kur Omlet
Kurczak w ogrodzie
Kurczak w ogrodzie
Spędzanie poranka z groszem
Jedna z dziewczyn przyzwyczaja się do nowej huśtawki z kurczakiem
Keith, lawendowy araucana kogucik
Nasze kury miedziane, Cassandra i Latisha cieszą się popołudniowym słońcem
Kogucik Silkie
Razem

Komentarze

Qwerty, 1 kwietnia 2020

Ryby też składają jaja, a były przed ptakami - pierwsze było JAJKO!