Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

7 cech zdrowego kurczaka

Gdy wybierasz sobie kurę z całego stada, jest 7 rzeczy, które możesz sprawdzić na miejscu, aby się upewnić, że masz przed sobą zdrowego ptaka. 1. Oczy: oczy zdrowego kurczaka będą błyszczące, czujne i pozbawione jakichkolwiek wydzielin. Oczy zamglone lub brak czujności mogą oznaczać ślepotę lub jakąś chorobę.

 2. Śliczna bursztynowa kura o zdrowo wyglądającym dziobie i oczach
  Śliczna bursztynowa kura o zdrowo wyglądającym dziobie i oczach

 3. Dziób: Sprawdź, czy dziób nie jest złamany na końcu oraz czy się nie kruszy. Nie wszystkie złamane dzioby odrosną, a kurczak ze złamanym dziobem będzie miał problemy z prawidłowym jedzeniem i piciem.

 4. Korpus: gdy podnosisz kurczaka, powinien on swoje ważyć. Jeśli jesteś w stanie wyraźnie wyczuć palcami grzebień mostka, to może oznaczać, że zwierzę jest mocno wychudzone/niedożywione.

 5. Zdrowy kurczak rasy Jersey Giant
  Zdrowy kurczak rasy Jersey Giant

 6. Pióra: Sprawdź, czy pióra pokrywają całe ciało i czy nie ma żadnych łysych plam lub ran. Niektóre kurczaki będą się nawzajem dziobać lub wyrywać sobie pióra, co może spowodować powstanie poważnych ran, jeśli nie trzyma się tego pod kontrolą.

 7. Roztocza, pchły i piórojady: Gdy oglądasz kurczaka, sprawdź, czy nigdzie nie czają się pasożyty. Może być Ci na początku trudno je zobaczyć, ponieważ zazwyczaj trzymają się one podstawy piór bardzo blisko skóry lub na samej skórze.

 8. Kloaka: zablokowana kloaka to przypadłość często spotykana u piskląt, ale zdarza się też dorosłym kurom. Dzieje się tak wtedy, gdy płynne odchody gromadzą się wokół ujścia kloaki, tam wysychają i w końcu blokują otwór kloaki. Jeśli nie zareaguje się odpowiednio szybko, to zablokowana kloaka może się okazać dla kurczaka śmiertelna. Z tego właśnie powodu zadbaj o to, żeby kurczak, którego kupujesz, miał czystą kloakę.

 9. Nogi i stopy: sprawdź, czy skóra na nogach nie złuszcza się zanadto i że łuski nie są zbyt zrogowaciałe. Zdrowe nogi wyglądają tak, jak na zdjęciu poniżej. Nienaturalne złuszczenie sugeruje zakażenie świerzbowcem i chorobę tzw. ‘wapiennych nóg’.

 10. Zbliżenie na zdrowe stopy kurczaka
  Zbliżenie na zdrowe stopy kurczaka

  Sprawdź także, czy stopy są czyste bez śladu wysypki, brakujących pazurów/szponów lub jakichkolwiek zranień.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy