Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Ile kurczaków powinieneś sobie sprawić?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem kurczaków, musisz być przygotowany na kupno przynajmniej dwóch kur. A to dlatego, że kurczaki są z natury zwierzętami towarzyskimi, które wolą żyć w stadach. Jeden kurczak szybko poczułby się samotny i zestresowany, jeśli miałby żyć sam w kurniku.


Trzy piękne kurczaki przyłapane przed swoim Eglu Classic podczas porannej gimnastyki, kurczaki, wybieg, woliera
Trzy piękne kurczaki przyłapane przed swoim Eglu Classic podczas porannej gimnastyki

Kiedy przymierzasz się do podjęcia decyzji, ile kurczaków znajdzie się w Twoim stadku, odpowiedź powinna zależeć od kilku czynników:


Jakiego kurczaka chcesz?

Czy zależy Ci na pięknym zwierzęciu, czy największe znaczenie ma dla Ciebie jakość i ilość jaj tygodniowo? Rasy typowo ozdobne jak bantam japoński lub czubatka polska są zazwyczaj mniej nieśne (2-3 jaja tygodniowo) w porównaniu do ras wyhodowanych właśnie ze względu na ich nieśność, jak pieprzniczka dworska czy grzywacz imbirowy (6-7 jaj tygodniowo). A to też oznacza, że jeśli chcesz mieć bardzo ładne ptaki i jednocześnie określoną liczbę jaj tygodniowo, to musisz sobie sprawić odpowiednio więcej kurczaków.


Trzy śliczne karmazyny podczas polowania, Rhode Island Red, rodajlend
Trzy śliczne karmazyny podczas polowania

Ile jaj chcesz?

Jeśli podstawowym dla Ciebie kryterium jest ilość produkowanych jaj tygodniowo, to musisz zwrócić uwagę na nieśność kur, która będzie zaspokajała Twoje potrzeby. Zawodowe nioski takie jak grzywacz imbirowy mogą Ci dać nawet do 7 jaj tygodniowo, dlatego weź to pod uwagę podczas wyboru ilości kurczaków. Zawsze jest lepiej dodać jedną ekstra kurę do liczby kur, której potrzebujesz, po to, żeby mieć większy margines błędu w okresach niskiej produktywności (np. w zimie czy w czasie kwoczenia).


Wspaniałe różowe jajo, złożone przez kochina miniaturowego
Wspaniałe różowe jajo, złożone przez kochina miniaturowego

Dowiedz się, ile średnio jaj tygodniowo znosi kura rasy, którą się interesujesz, i dostosuj liczbę niosek do swoich potrzeb.


Jaką powierzchnią dysponujesz?

Kurczaki nie potrzebują ogromnej przestrzeni, lecz jeśli pozwolisz im do woli buszować po swoim średniej wielkości ogrodzie, wkrótce przybędzie tam sporo dziur na grządkach i w trawniku. Kurczaki uwielbiają grzebać w ziemi w poszukiwaniu pożywienia i właśnie z tego powodu lepiej jest ściśle wyznaczyć w ogrodzie strefę tylko dla nich, gdzie będą mogły szaleć, ile dusza zapragnie.


Popołudniowa sjesta w ogrodzie w cieniu drzewa
Popołudniowa sjesta w ogrodzie w cieniu drzewa

Poza powierzchnią wybiegu lub woliery, nieco miejsca zajmie sam kurnik. Nasz największy Eglu Cube liczy sobie 120 na 85 cm (nie wliczając drabiny i wybiegu) i jest wysoki na 120 cm.


Ile możesz przeznaczyć?

Gdy obliczasz kosztorys hodowli, ostatnią rzeczą, o którą powinieneś się martwić, jest cena samych kurczaków (które mogą kosztować pomiędzy 25 a 300 zł za sztukę, w zależności od rasy i jakości). Lwia część kosztów to cena kurnika, wybiegu i/lub woliery oraz paszy.


Cudowna czubatka polska o imieniu Fryzia prezentuje swoje oszałamiające upierzenie
Cudowna czubatka polska o imieniu Fryzia prezentuje swoje oszałamiające upierzenie

Jeśli chcesz mieć tylko kilka kurek, to sumaryczne koszty będą znacznie mniejsze od kosztów, jakie musisz ponieść za kurnik, wolierę i paszę dla 10 kurczaków. Dla przykładu, nasze Eglu Go jest idealne dla kilku dużych kur, podczas gdy Eglu Cube jest specjalnie stworzone dla stadka do 10 kurczaków.


Czy potrzebujesz koguta?

W wielkim skrócie, zastanów się nad kogutem tylko wtedy, jeśli chcesz rozmnażać swoje kury. Prawidłowa proporcja to jeden kogut na pięć kur. A to z tego powodu, że koguty potrafią być bardzo terytorialne i zazdrosne o swoje samice i istnieje możliwość, że będą ze sobą walczyć, jeśli uznają, że są dla siebie konkurencją.


Piękne kury rasy Welsummer są pod czujnym okiem swojego koguta
Piękne kury rasy Welsummer są pod czujnym okiem swojego koguta

To bardzo stary przesąd, że kura potrzebuje koguta, żeby znosić jajka. Do końca nie rozumiemy, skąd się on bierze, ale od razu sprostujemy, że TO NIE JEST PRAWDA. Kury będą składać tę samą ilość jaj bez względu na to, czy w stadzie jest kogut, czy nie. Jedyna różnica będzie polegać na tym, że w stadzie z kogutem zawsze będzie szansa, że złożone jaja będą zapłodnione. Zapłodnione jaja mogą się rozwinąć w pisklęta, o ile zostaną włożone do inkubatora lub wysiedziane przez kwokę. Jeśli nie chcesz, by zapłodnione jaja się rozwijały, to pamiętaj o codziennym ich zbieraniu z kurnika oraz przechowuj je w lodówce - takie jaja, zapłodnione czy nie, będą wyśmienite, a Ty nie zauważysz różnicy w smaku.


Skąd zdobyć kurczaki?

Jest całe mnóstwo miejsc, w których możesz kupić kurczaki. W internecie jest pełno ofert różnych sprzedawców, począwszy od wielkich farm, przez zwierzęta uratowane z rzeźni, aż do małych gospodarstw. Może być Ci trudno wybrać właściwego sprzedawcę, ale jest kilka rzeczy, które powinny od razu zapailić w Twojej głowie czerwoną lampkę.

Poobserwuj całe stado - jeśli to możliwe, daj sobie kilka minut, żeby przyjrzeć się całemu stadu, zanim zaczniesz się zastanawiać nad pojedynczymi kurami. Większe stado, w którym żyje kilka wychudłych i zmarnowanych kur, to najprawdopodobniej stado dotknięte jakąś chorobą lub pasożytem. W takim wypadku prawie na pewno wszystkie ptaki są zarażone, po niektórych jedynie może nie być tego jeszcze widać - ptak, który jest chory lub który ma pasożyta, może wyglądać na zupełnie zdrowego, ponieważ jeszcze nie wystąpiły pierwsze symptomy.


Stadko szczęśliwych kurczaków wolnego chowu
Stadko szczęśliwych kurczaków wolnego chowu

Sprawdź stan ogrodzenia i wybiegu - jeśli ogrodzenie i wybieg są szczególnie brudne lub noszą ślady rozwolnienia zwierząt, to jest prawdopodobne, że kurczaki nie są odpowiednio zadbane i mogą być chore.Zdjęcia użytkowników

Uwielbiamy mieć koguta, niektóre są nawet bardziej przyjazne niż nasze kury!
Będę uważał
Właściwe dziewczyny - w ten sposób
obserwuję Cię

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy