Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Wylęganie i wychów Twoich własnych piskląt

Wylęganie i wychów Twoich własnych piskląt od jaja jest niewiarygodnie ekscytującym i satysfakcjonującym procesem. Nie ma niczego lepszego niż obserwowanie Twoich kurczaków od ich pierwszej chwili życia i wiedza, że zapewniasz im najlepsze możliwe warunki życia od początku do samego końca.


Kwoczka opiekuje się uroczymi pisklakami w ich własnym kurniku z wybiegiem Eglu Classic and Run
Kwoczka opiekuje się uroczymi pisklakami w ich własnym kurniku z wybiegiem Eglu Classic and Run

Gdzie można dostać jaja lęgowe?

Zapłodnione jaja dostaniesz od wielu różnych hodowców czy rolników. Najszybszym sposobem jest poszukanie ofert w internecie. Znajdziesz dziesiątki sprzedawców, którzy wyślą Ci jaja lęgowe kurierem.


Ile kosztują takie jaja?

Jaja lęgowe kosztują od 3 zł w górę za sztukę, w zależności od hodowcy i rasy hodowanych kurczaków (rzadkie rasy, z natury rzeczy, kosztują więcej).


Czas inkubacji

Czas inkubacji kurzego jaja to zazwyczaj 21 dni. Najpewniejszy sposób na wylęganie jaj, który zarazem zwiększa szanse wyklucia się zdrowych piskląt, to użycie inkubatora. W naszej ofercie posiadamy kilka rodzajów inkubatorów jaj takch jak Brinsea Mini Eco Incubator, który w pełni zaspokoi potrzeby wszystkich hobbystów. Pomieści on około 10 jaj.


inkubator Brinsea Mini Eco Incubator
Inkubator Brinsea Mini Eco Incubator

Większość inkubatorów będzie automatycznie odwracać Twoje jaja, lecz niektóre modele nie posiadają tej funkcji i wtedy będziesz musiał odwracać jaja 5 razy dziennie samemu.

Kolejna możliwość to podłożenie zapłodnionych jaj kwoczce. Jeśli już posiadasz kury, to mogłeś się już zetknąć z kwoczeniem. Aby dowiedzieć się więcej o wysiadywaniu jaj przez kwokę, kliknij tutaj. Podkładanie jaj kwoce to bardziej zawodna, ale też bardziej naturalna metoda wylęgania jaj. Kwoka będzie traktować kurczaki jak swoje własne, a Ty staniesz się szczęśliwym posiadaczem małej kurzej rodzinki.


Odwracanie jaj w inkubatorze Brinsea Mini Eco Incubator, obracanie jaj
Odwracanie jaj w inkubatorze Brinsea Mini Eco Incubator

Wykluwanie

To naprawdę niezwykły czas, gdy widzisz, jak skorupka Twojego pierwszego jaja pęka. To niecierpliwe oczekiwanie na to, aby kurczaczek wydobył się z jaja to doświadczenie, jakiego nie zapomnisz do końca życia. Kluczem jest jednak wytrwałość - niczego nie przyspieszaj i nie pomagaj w wykluwaniu, jeśli nie musisz.


Pisklę wykluwa się ze swojego jaja
Pisklę wykluwa się ze swojego jaja

Pierwszy etap wykluwania

W tym stadium pisklę wybija małą dziurę w skorupce jaja. Technicznie rzecz biorąc, w tym stadium pisklę jest ciągle embrionem, ponieważ nie jest jeszcze w pełni rozwinięte, aby się wykluć. Następujący czas od 8 do 18 godzin pozwoli pisklakowi rozwinąć się wystarczająco, by był gotowy na spotkanie ze światem zewnętrznym. Ciało kurczaczka wchłonie pozostałości błony jaja, a jego płuca przyzwyczają się do zmiany ciśnienia powietrza. Na tym etapie jajo może się kołysać, a pisklę może ćwierkać.


Drugi etap wykluwania

Zaczyna się od tego, że pisklę obraca się w skorupce i sprawia, że koniec skorupki pęka, aby umożliwić wydostanie się z niej. Ten etap może trwać od 30 minut aż do… w zasadzie tak długo, jak to konieczne. Uzbrój się w cierpliwość, obserwuj regularnie postępy i pozwól pisklakowi samemu utorować sobie drogę do wyjścia. Jeśli pisklę już zaczęło pracować nad spękaniem skorupki, ale wygląda na to, że utknęło w pół drogi, to być może będziesz musiał mu pomóc. Aby uzyskać więcej informacji, jak pomóc pisklęciu, kliknij tutaj. Ostatni etap wykluwania to chwila, w której kurczaczek wychodzi ze skorupki i cały proces możesz uznać za zakończony.


Zdrowy pisklak wykluwa się ze skorupki
Zdrowy pisklak wykluwa się ze skorupki

Kiedy powinieneś pomóc w wykluwaniu?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy powinieneś wkroczyć z pomocą. Pomagaj tylko w sytuacji, kiedy nie ma absolutnie innego wyjścia. Niektóre pisklęta mogą mieć kłopot z wydostaniem się ze skorupki, jeśli jej ścianki są wyjątkowo grube, inne z kolei mogą mieć jakąś wadę genetyczną, która spowoduje osłabienie lub nawet deformację. To ogromnie ważne, aby pisklę miało tyle czasu, ile potrzebuje, na to, by wchłonąć żółtko. Dopiero wtedy zamknięte zostaną wszystkie arterie między pisklęciem a jajem i jest to niezbędne, aby pisklę mogło się fizjologicznie przygotować do ostatecznego wyklucia.


Wyciąganie piskląt z inkubatora

Najlepiej poczekać, aż wszystkie pisklęta ze wszystkich jaj w inkubatorze się całkiem wyklują, zanim zaczniesz je wyjmować z inkubatora. Otwieranie i zamykanie inkubatora zniszczy panujący tam mikroklimat i może negatywnie wpłynąć na te pisklęta, które jeszcze się do końca nie wykluły. Dopiero co wyklute pisklę wytrzyma bez jedzenia i wody do 3 dni, ale nie czekaj tak długo, jeśli część jaj jeszcze się nie wykluła. 12 godzin to dobry czas na oczekiwanie, to zazwyczaj wystarczy, aby pozostałe pisklęta dołączyły do już wyklutych i to jest także czas, w którym możesz się zacząć zastanawiać nad pomocą w wykluciu tym, którzy nie dają sobie rady.


Seksowanie kurcząt

Rozpoznanie płci dopiero co wyklutych kurcząt bazując na ich wyglądzie zewnętrznym jest prawie niemożliwe i większość hobbystów nie będzie znało płci swoich kurczaczków przez kilka pierwszych tygodni ich życia. Oczywiście, możesz mieć swoje przeczucia lub mogłeś już usłyszeć od sąsiada lub przeczytać w internecie o stuprocentowo skutecznych metodach odróżniania płci.


Grzebień

Gdy kurczaki mają około 2-3 tygodni, ich grzebień może zdradzić ich płeć. Grzebienie u samców będą zazwyczaj większe i bardziej ozdobne. Najłatwiej to zrobić porównując grzebienie dwóch pisklaków jednocześnie, dopóki nie znajdziesz takiego, który się rzeczywiście wyróżnia. Czy ten grzebień będzie mniejszy lub większy, może on od tej pory być punktem porównania dla innych grzebieni i pomóc Ci w odróżnieniu (przypuszczalnych) małych kurek od kogucików.


Postawa / usposobienie

Wielu z nas wierzy, że w grupie pisklaków ten najbardziej pewny siebie pod względem postawy lub zachowania będzie samczykiem. To z całą pewnością nie jest reguła, ale może pomóc Tobie przyjrzeć się interesującemu kurczaczkowi z bliska w poszukiwaniu innych cech umożliwiających odróżnienie płci.

Bardziej wiarygodna metoda rozpoznawania płci polega na poszukiwaniu u kurek charakterystycznego uległego przysiadu, gdy kurczaki mają 4-5 miesięcy (są więc wtedy nastolatkami). Ten przysiad przyjmie kura, która będzie kryta przez koguta.


Pianie

Koguciki mogą zacząć piać już nawet w wieku 3 tygodni. Kurki też mogą próbować piać, ale jest to raczej mało prawdopodobne, a zresztą ich pianie nie będzie ani tak mocne, ani tak charyzmatyczne jak u samców. I ponownie musimy zaznaczyć, że nie jest to reguła i może jedynie zasugerować płeć młodego kurczaka, ale nie dać na ten temat ostatecznej odpowiedzi.


Pióra

Niektóre rasy cechują się bardzo szybkim przyrostem piór u samic i wolnym przyrostem piór u samców. Dzięki tej metodzie istnieje możliwość rozpoznania płci u tych ras kurczaków do maksimum 48 godzin po wykluciu. U samców lotki pierwszego rzędu i pokrywy na skrzydłach będą mniej więcej tej samej długości, lecz u samic różnica między nimi w ich długości będzie bardziej zauważalna.


Nogi i stopy

U niektórych ras, nogi samców dość szybko stają się zauważalnie grubsze od nóg samic. Być może będziesz także w stanie zauważyć małe ostrogi rozwijające się na tyłach stóp małych kogutów.


Inspekcja steku

Najczęściej stosowaną przemysłową metodą seksowania kurczaków, które mają tylko 1 dzień, jest oglądanie kloaki. Stanowczo jednak odradzamy amatorom próbowanie tej metody, ponieważ, jeśli badanie jest wykonane niewłaściwie, może wywołać ciężkie i trwałe rany u piskląt. Ludzie, którzy zajmują się tym zawodowo, są specjalnie szkoleni do tego celu, co oznacza, że możesz mieć ciągle kłopot z oznaczeniem płci zwierzęcia, nawet jeśli wykonasz badanie prawidłowo. W wielkim skrócie, metoda ta polega na inspekcji wnętrza kloaki w poszukiwaniu bardzo małego wypustka (który oznaczałby samca) lub jego braku (samica). Jak już jednak wspomnieliśmy, serdecznie odradzamy zabierania się za takie badanie, jeśli nie przeszliście specjalistycznego treningu, ponieważ bez właściwych umiejętności możecie spowodować ciężki uszczerbek na zdrowiu kurczaka lub nawet jego śmierć, a wciąż nie będziecie wiedzieć, jakiej jest on płci.


Szczepienie

Jest kilka dostępnych szczepionek dla kurczaków, które stają się coraz bardziej popularne wśród hodowców hobbystów. Aby wiedzieć więcej o szczepionkach i upewnić się, że Twoje kurczaki są zaszczepione, kliknij tutajPowiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy