Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Sztuczna inkubacja

Jeśli Twoje kury nie są skore do kwoczenia czy to z powodu predyspozycji rasowych czy z powodu ich własnego charakteru, to możesz sztucznie wylęgać jaja. Proces jest wtedy nieco bardziej skomplikowany i pochłania więcej Twojego czasu, ponieważ będziesz zmuszony regularnie doglądać jaj. Jeśli masz dużo jaj, które chciałbyś wylęgać, w pewnej chwili inkubator i tak Ci będzie potrzebny. Wystarczy też powiedzieć, że na inkubatorze można bardziej polegać niż na kurze, a trudnościami technicznymi się nie przejmuj, ponieważ trening czyni mistrza.

Jakiego sprzętu będziesz potrzebować?
Aby zacząć wylęgać jaja, musisz się przygotować na zakup kilku niezbędnych rzeczy na start:

  • Inkubator - czyli klujnik albo wykluwarka, np. inkubator Brinsea Mini Eco, który jest idealny dla początkująch
  • Lampa prześwietleniowa - inaczej owoskop, taka jak Brinsea Ovaview, aby obserwować, jak jaja się rozwijają.
  • Płyn antybakteryjny - tabletki Virkon S.
  • Termometr do badania temperatury pomieszczenia
  • Lista kontrolna - możesz bez problemu pobrać jedną tutaj
  • Ołówki - aby znakować jaja i robić notatki.
  • Instrukcja obsługi inkubatora - instrukcję obsługi inkubatora Brimsea możesz pobrać z naszego sklepu, np. instrukcja obsługi Brinsea Mini Eco.



Wybór właściwego inkubatora

Na rynku możesz dostać inkubatory wielu producentów przeznaczone dla różnych ilości jaj. Większość z nich działa jednak w bardzo podobny sposób, zapewniając jajom ciepło i wilgoć, aby mogły się rozwijać. Poniżej znajdziesz obraz z opisanymi podstawowymi częściami inkubatora.

The basic components of an incubator.

Podstawowa budowa inkubatora


Ile jaj chcesz wylęgać?

To prawdopodobnie najważniejsze pytanie i w dużym stopniu będzie dyktować wybór Twojego inkubatora. Robiąc obliczenia, jak duży inkubator będzie Ci potrzebny, weź pod uwagę, że tylko od 50 do 80%jaj będzie niezapłodnionych, a z połowy tych zapłodnionych wyklują się koguty. Jeśli więc chcesz, aby w Twoim ogrodzie przybyło od 5 do 8 kur, inkubuj 20 jaj.


Czy chcesz obracać jaja samemu?

Twoje jaja będą musiały być obracane od 3 do 5 razy na dobę. Będzie Ci łatwiej i będziesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku, jeśli kupisz inkubator z automatyczną tacą, ale musisz się liczyć, że te inkubatory są zdecydowanie droższe.


Z termoobiegiem czy bez?

Możesz kupić inkubatory wyposażone w wentylatory (termoobieg) lub bez nich. Inkubatory bez wentylatorów są tak zaprojektowane, że polegają na naturalnej cyrkulacji powietrza w każdym pomieszczeniu (gorące powietrze się unosi, a zimne opada), aby w całym inkubatorze zapewnić stałą temperaturę. Inkubatory z termoobiegiem są teraz bardzo popularne, a nasi eksperci w firmie Omlet polecają korzystanie tylko i wyłącznie z takich rozwiązań, ponieważ w przypadku ich użycia więcej piskląt w lęgu się wykluwa.



Zdjęcia użytkowników

Inkubator dla kurcząt z jajami w środku
Inkubator Brinsea
Nasz inkubator Rcom!

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy