Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Jak rozpoznać, czy chomik jest w ciąży?


Jest kilka sposobów, aby się przekonać, czy chomik Twój chomik jest w ciąży. Poniżej zamieściliśmy listę najbardziej oczywistych objawów, lecz jeśli wciąż nie masz pewności, weterynarz z pewnością rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.


 1. Czy Twoja samiczka miała jakikolwiek kontakt z samczykami w ostatnich tygodniach?

  Ciąża u chomików trwa bardzo krótko - u niektórych gatunków trwa ona nawet mniej niż 20 dni! Jeśli Twoja samiczka miała kontakt z samczykiem więcej jak miesiąc temu, możesz raczej bezpiecznie założyć, że nie jest w ciąży - jeśli doszło wtedy do parzenia, to po tym czasie miałbyś już gromadkę wesołych małych chomiczków. Poniżej znajdziesz przybliżony czas ciąży u poszczególnych gatunków chomików:

  • Chomik syryjski: 16 dni
  • Chomik chiński: 18-23 dni
  • Chomik dżungarski: 18-21 dni
  • Chomik Roborowskiego: 22-30 dni

 2. młode chomiczki
  Czas ciąży może się wielce różnić u chomików różnych gatunków

 3. Czy duży brzuch to objaw choroby?

  Jeśli podejrzewasz, że Twój chomik jest w ciąży, ponieważ ma większy brzuch niż zazwyczaj, to dobrym pomysłem jest upewnić się, że ten brzuch nie jest objawem żadnej innej dolegliwości. Jeśli na brzuchu znajdują się guzy, to może to być objaw nowotworu, a nie ciąży. Brzuch może być także spuchnięty z powodu infekcji, problemów z jelitami, sercem lub kamieni w pęchęrzu moczowym. Jeśli podejrzewasz, że Twój chomik jest w ciąży, to najlepiej zabrać go na kontrolę do weterynarza. To pozwoli Ci się upewnić, że rzeczywiście nie jest to żadna choroba, ale także odpowie Tobie na pytanie, czy ciąża rozwija się prawidłowo, weterynarz udzieli Ci garści porad w takiej sytuacji i ostrzeże przed potencjalnymi komplikacjami.


 4. W jakim wieku jest Twój chomik?

  Chomiki są w stanie rozmnażać się już w wieku 6 tygodni. Jeśli trzymałeś ze sobą samczyki i samice, które były w wieku 6 lub 7 tygodni, to samiczki mogą być już w ciąży i w ciągu dwóch lub trzech tygodni możesz się spodziewać nowego miotu. Podczas gdy samiczki są płodne do mniej więcej 14 lub 15 miesiąca życia, samce są płodne przez cały okres swojego życia.


 5. Grzebanie norki

  Jeśli widzisz, że Twoja samiczka jest większa niż zazwyczaj i gromadzi w jednym zakątku klatki stertę ściółki, to może ona przygotowywać sobie norkę na poród młodych. Instynkt kopania norki do porodu jest u chomików bardzo silny, dlatego obserwuje uważnie takie zachowania w miarę postępowania ciąży.


 6. Jeśli Twoja samiczka rzeczywiście jest w ciąży i urodzi młode, to musisz zwracać szczególną uwagę na jakikolwiek stres, jakiego może doświadczać w tym czasie matka, ponieważ stres może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie jej i młodych. Zapytaj weterynarza, jak postępować w takich sytuacjach.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

An Omleteer, 20 April 2020

Moj chomik urodził w tunelu. Nie kopał żadnej norki tylko od jakiegoś czasu gromadził zapasy w swojej piwniczce.


Andrzej, 20 February 2020

Super