Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Sprowadzenie chomika do domu


Przygotowaliśmy tę sekcję poradnika z myślą o nowych posiadaczach chomików. Bardziej szczegółowe informacje znajdziesz w dalszych jego częściach, tutaj się ograniczymy bowiem do kilku porad na start.


miej wszystko gotowe
Najlepiej mieć wszystko przygotowane na przyjazd nowego członka rodziny jeszcze przed jego przybyciem

  1. Zdobądź wszystkie potrzebne do hodowli akcesoria, zanim przywieziesz chomika do domu
    Zanim chomik postawi swoją łapkę w Twoim domu, warto mieć wszystko przygotowane, aby jego pierwsze dni w nowym domu przebiegły możliwie bezproblemowo. Będziesz zatem potrzebować:

  • Klatki odpowiedniej wielkości dla swojego zwierzęcia
  • Kołowrotek do ćwiczeń (także odpowiedniej wielkości - średnica powinna wynosić 15 cm dla chomików karłowatych i ok. 20 cm dla większych gatunków)
  • Miska na karmę
  • Poidło
  • Ściółka
  • Zabawki
  • Domek, który zapewni chomikowi ciemny kącik do spania w ciągu dnia
  • Karma

W ciągu kilku następnych tygodni będziesz też pewnie chciał sprawić swojemu nowemu przyjacielowi gryzak, wypróbować różne rodzaje ściółki, piasku do kąpieli oraz kupić jakieś medykamenty. Dobrym pomysłem jest sprawienie sobie także przenośnej klatki dla chomika, ponieważ schronisko czy sklep zoologiczny mogą Ci go przekazać po prostu w kartonie. Chomik przegryzie się przez karton bez żadnego problemu, więc taka przenośna klatka szybko się okaże użyteczna przy okazji wizyt u weterynarza czy podróży.


Kiedy już wyposażysz się w cały ten ekwipunek, to warto go zainstalować na swoim miejscu tak szybko, jak to możliwe, aby Twój chomik zamieszkał u siebie tak szybko, jak to możliwe. Ustaw więc klatkę w wybranym miejscu, włóż do miski nieco karmy, wyłóż ściółkę i napełnij poidełko. Jeśli potrzebujesz wskazówek, gdzie ustawić klatkę lub jaką karmę czy ściółkę kupić, to odpowiednie sekcje tego poradnika udzielą Ci na te pytania odpowiedzi.

  • Przygotuj sobie przenośną klatkę

    Gdy otrzymasz chomika, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie się on znajdować w kartonowym pudełku. Jeśli więc do Twojego domu droga daleka, to warto zainwestować w coś solidniejszego. Chomiki z łatwością się przegryzą przez karton, a chyba nie chcesz, aby Twój nowy przyjaciel dał dyla w autobusie czy samochodzie! Do pojemnika włóż nieco ściółki, jedzenia i wody.

  • Zaplanuj uważnie swoją podróż do domu

    Podróże samochodem mogą być bardzo stresujące dla zwierząt, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsza przejażdżka samochodem. Postaw się w roli chomika: wokół będziesz otoczony mnóstwem nowych krajobrazów i zapachów, a hałas silnika będzie przerażający. A jeśli danego dnia będzie słonecznie, to warto zadbać o to, by podróż samochodem była jak najkrótsza, by chomik się nie przegrzał. Właśnie z tych powodów najlepiej całą podróż drobiazgowo zaplanować. Która z dróg do Twojego domu będzie dla chomika najkrótsza?


  • chomik jedzie samochodem
    Zaplanowanie trasy do domu oszczędzi Twojemu chomikowi mnóstwo nerwów

  • Wprowadź swojego chomika do jego nowego domu i zostaw w spokoju

    Kiedy już chomik znajdzie się w Twoim domu, najlepiej nie zwlekać, tylko od razu przełożyć go do jego nowej klatki i zostawić w spokoju na jakiś czas. Przez pierwszy tydzień bierz zwierzę w ręce tylko wtedy, gdy to absolutnie konieczne, i nie pozwalaj innym ludziom wpatrywać się w zwierzaczka przez kratki w klatce; zamiast tego, powstrzymaj się od wyrządzania hałasu, o ile to możliwe, i podaruj swojemu przyjacielowi trochę spokoju, którego bardzo potrzebuje, aby się przyzwyczaić do nowego otoczenia.


    Pewnie nie będziesz mógł się doczekać, aby zaprzyjaźnić się bliżej z nowym mieszkańcem Twojego domu, ale uzbrój się w cierpliwość i daj czas zwierzątku, aby się zaaklimatyzowało w swoim nowym miejscu zamieszkania. Twój chomik będzie potrzebował się przyzwyczaić do nowej klatki, nowego domu, nowej karmy i nowych ludzi wokół - i wszystkie te rzeczy będą się wiązały z nowymi zapachami - warto mu więc dać nieco przestrzeni, aby tyle nowych doświadczeń ich nie przerosło, zanim będziesz chciał się bliżej z nim bliżej poznać. Poza karmieniem i sprzątaniem, postaraj się ograniczyć kontakt ze zwierzęciem w pierwszym tygodniu do minimum. Po tym czasie, gdy chomik będzie się już dobrze czuł w swojej klatce, możesz mu się bliżej przedstawić.


  • Na początku nie zmieniaj chomikowi karmy

    Żołądki chomików są bardzo wrażliwe i z tego powodu na pewno wolałbyś uniknąć przyprawiania swojego chomika o niestrawność w chwili, w której całe jego otoczenie się zmienia i przeżywa dużo stresów. Doświadczeni hodowcy zawsze powiedzą, że zmieniać karmę dla chomików powinno się stopniowo, zastępując stare pożywienie nowym stopniowo w dłuższym okresie czasu. Gdy więc zabierasz zwierzę ze sklepu lub ze schroniska, zabierz ze sobą nieco pożywienia, którym Twój chomik tam był karmiony, o ile istnieje taka możliwość. W następnych tygodniach możesz stopniowo odstawiać zwierzaczka od starej karmy i zastępować ją taką, jaką Ty preferujesz.



  • Zdjęcia użytkowników

    Komentarze

    Anna, 1 maja 2020

    fajna strona


    Iza, 2 grudnia 2019

    Mam pytanko Czy mogę chomika trzymać w budynku on/ona by miał/miała tam ciepło i wszystkie potrzebne rzeczy?